Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Rudý vlk

21.03.2022

Rozprávku o Červenej čiapočke, milej babičke a nebezpečnom vlkovi pozná každé dieťa. 
Dokonca aj mnohé iné verzie, či už animované alebo tie vo filmovom spracovaní. Kniha Rudý vlk však prichádza s úplne iným príbehom, ktorý má síce základ v tejto rozprávke, ale pre deti určite nie je.

V malej dedinke Oakdale, ktorá je obklopená temným a záhadným lesom žije čerstvo 16 ročná Adéla. S hlavnou postavou sa zoznamujeme takmer okamžite, pretože je to práve ona, ktorá nám opisuje hrôzy lesa, ktoré sa pre dedinu stali nebezpečnými, a kvôli ktorým v dedine vznikla hliadka. Tá ma za úlohu obyvateľov pred hrozbami, ktoré ukrýva strážiť. Členom hliadky je aj Adélin priateľ Graiger, s ktorým plánuje svadbu, má s ním vysnívanú budúcnosť, a ako jediný z dediny o nej a jej rodine nešíri klebety.  Adéla má totiž babku, ktorá ako jediná obyvateľka žije uprostred lesa, a sama poctivo bojuje s jeho zväčšovaním, aby nepohltil aj ju. Je to zvláštne, pretože v dedine neexistuje človek, ktorý by do lesa vstúpil sám bez ochrany a už vôbec nie v ňom žil. Ale ako sa Adéla dozvie, ani ona, ani jej mama a dokonca ani spomínaná babka nie sú obyčajné obyvateľky dediny.

Patria totiž k prastarému rodu ochrankýň, ktorých úlohou je dedinu chrániť pred príšerami, ktoré sa nachádzajú v lese, no čo ak sú tými príšerami aj ony? Čo ak Adéla nie je pripravená prijať svoj osud, vzdať sa svojich snov a obetovať vlastné šťastie pre ochranu ľudí, ktorí ak by poznali jej tajomstvo, neváhali by ani minútu a zabili by ju? Pochopí vôbec Graiger jej tajomstvo a má ich vzťah budúcnosť? A ako prijať fakt, že v mene uchovania tajomstva a záchrany nie len obyvateľov, ale aj rodu si musí vziať záhadného Maxa, ktoré ani nepozná? No čo je horšie, čo ak sa zrazu ocitne na rozhraní a nevie si vybrať nie len medzi osudom ochrankyne, či príšery, ale aj láskou medzi Graigerom a čoraz väčšími sympatiami ku Maxovi?

Na 320 stranách knihy dokázala autorka vytvoriť dynamický príbeh, v ktorom nikdy nebolo hluché miesto. Všetko, čo som opísala vyššie nám príbeh predkladá plynulo, bez rôznych odbočiek. Dej sa odohráva v krátkom časovom úseku, a predovšetkým v prostredí dediny a temného lesa, preto je čítanie tohto príbehu naozaj jednoduché, pretože nemusíte prepínať medzi jednotlivými postavami. Všetko Vám prebieha priamo pred očami a nemáte pocit, že príbeh stagnuje. Štýl autorky je naozaj výborný, celú dobu vás dokáže držať v napätí a vy jednoducho nedokážete knihu odložiť, potrebujete vedieť, čo bude ďalej. či ako sa Adéla popasuje s neľahkými prekážkami, ktoré ju postretli, a ktoré aj sama spôsobila. 

Sledujeme nie len Adélin vnútorný boj, kedy stojí pred ťažkým rozhodnutím, ale autorka dokázala do inak temného príbehu zasadiť aj romantickú linku. Tá sa postupne presunula z Graigera, ktorý sa z pozície veľkej lásky dostane do pozície hrozby, na sympatického Maxa, ktorému hneď fandíte, pretože jeho postava je veľmi sympatická. No sami najprv neviete na koho stranu sa postaviť, pretože v zásade ani jeden z nich nie je ten, ktorý Adéle ubližuje. Je to práve ona, ktorá vie, že jednému z nich svojim rozhodnutím ublíži

Adéla bola silná hrdinka, nebola hneď predstavená ako tá neporaziteľná, sama spočiatku bojovala s nedôverou v samú seba, nemyslela si, že je neohroziteľná, naopak, svoj údel niesla  ťažko. No napriek tomu mala veľké srdce, vždy hľadala kompromis, nikomu nechcela ublížiť, aj keď niekedy musela urobiť ťažké rozhodnutia. Všetky postavy v príbehu mali silný a jednoznačný charakter. Autorke sa podarilo pekne zobraziť nie len lásku medzi teenagermi, ale aj tú materinskú, kedy matka chráni svoje dieťa za každú cenu. 

Atmosféra príbehu bola naozaj miestami temná a desivá. Samozrejme nie je to hororový príbeh, ale výbornými opismi najmä temnej časti lesa sa autorke podarilo miestami vytvoriť napätie, ktoré napokon vždy vyústilo do ťaživé konca. 

Ak hľadáte príbeh, ktorý aj romantickú linku dokáže predať ako temný príbeh, a zároveň temný príbeh predať ako romantiku, táto kniha je určite pre vás. Číta sa naozaj neuveriteľne rýchlo. Jediné, čo ma mrzí je, že príbeh  nemá pokračovanie. Koniec bol na mňa veľmi rýchly, a mala som pocit, že autorka mala síce premyslený záver, no nevedela, ako sa k nemu plynulo dopracovať, tak to proste usekla. Chýbal mi predovšetkým nejaký epilóg, ktorý by príbeh Adély, Graigera a Maxa pekne ukončil. V závere, ktorý nám totiž autorka predložila ostalo jedno zlomené srdce, jedna zlomená duša a jeden neobyčajný pár. a navyše - veľmi by ma zaujímalo, ako sa s predurčeným osudom ochrankýň vysporiadala sestra Adély, Sofia, ktorej temperament a nebojácna povaha predurčuje tiež zaujímavý príbeh.

Kniha je príjemným a zároveň mierne desivým retellingom, a to ja môžem, preto knihe dávam 4⭐️/5 a určite ju odporúčam.

Originálny názov: Red Wolf

Názov: Rudý vlk

Autor: Rachel Vincent

Počet strán: 320

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Cospomopolis - Grada

ISBN: 9788027131549


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: