Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Rebelka

04.06.2022

Predstavte si, že sa narodíte a nikto sa z vášho narodenia neteší, pretože ste dievčatko a nie chlapec.
Predstavte si, že si chcete zapletať kvety do vlasov, ale nemôžete, pretože si vlasy musíte schovať do šatky.
Predstavte si, že chcete byť právničkou, no nemôžete, pretože vám nikdy nebude umožnené tou právničkou reálne byť.
Predstavte si, že sa zamilujete, ale nemôžete byť so svojou láskou, pretože vám je vybraný niekto iný, pravdepodobne 2x starší, ako ste vy.

Že je ťažké si to predstaviť? Pre nás, slobodné Európanky áno, no pre ženy v Saudskej Arábii je to každodenná realita, pred ktorou si svet stále zatvára oči.

Kniha Rebelka, ktorú napísala mladá žena zo Saudskej Arábie je výpoveďou o tom, aký ťažký život plný výčitiek, ponižovania, týrania a neraz aj znásilnenia žijú ženy, v tejto inak krásne krajine. Pýtate sa, ako je možné, že táto kniha sa dostala na svetlo sveta a bolo jej umožnené ju vydať? Podarilo sa jej to len vďaka tomu, že jej autorka z tejto krajiny ako 19 ročná utiekla, pôvodne plánovala emigrovať do Austrálie, no ani jej útek nebol jednoduchý, preto je azyl nakoniec poskytla Kanada. Rahaf sa zaviazala, že bude naďalej hlasom Saudskoarabiek vo svete, naďalej bude bojovať za zmenu v krajine a vyzývať spoločnosť, aby si nezakrývali oči bohatstvom a obchodmi, ale pozreli sa priamo do očí hrubému porušovaniu ľudských práv. Táto kniha je preto jednou z jej aktivít, ktoré svetu priamo opisujú, aké ťažké je byť ženou v tejto krajine. Osobná výpoveď tejto ženy mnou otriasla, po dočítaní vo mne ostal veľmi zlý pocit z toho, že takéto niečo sa ešte stále vo svete deje, a svet je k tomu ľahostajný. 

Kniha začína priamo udalosťou, kedy sa Rahaf rozhodla utiecť a len čakala na správnu príležitosť, pri ktorej by mohla ukradnúť svoj vlastný pas bratovi, nenápadne sa vykradnúť od rodiny a utiecť na letisko. Keď sa jej to podarilo, nasadla do lietadla smer Bangkog, no keď sa chystala na prestup do Austrálie, zadržali ju však miestny pracovníci v sprievode vyslanca zo Saudskej Arábie, a plánovali ju deportovať späť domov. Rahaf vedela, že ak sa to stane zomrie. Pochopila, že skočila do pasce.

Príbeh sa zrazu retrospektívne vracia späť v čase a Rahaf spomína na svoje detstvo a postupné zákazy, ktoré ju sprevádzali celý život. Čím bola staršia, čím viac sa podobala na ženu, tým viac bola obmedzovaná. Opisovala hrôzy, ktoré prežívala ona a jej sestry, či kamarátky. Keďže Rahaf bývala v časti, kde sa všetko berie ešte striktnejšie, ako v iných častiach krajiny, jej život nebol ničím iným, ako utrpením. Predstavte si, že bratia vás zbijú len preto, že ste si zabrnkali na gitare. Alebo keď vás začne sexuálne obťažovať váš mladší brat, vinná ste vy, pretože ste ho pravdepodobne k takémuto konaniu priviedli. Rahaf opisuje aj situácie, pri ktorých je skutočne do plaču. Napríklad keď jej sestru znásilnil ich otec, a keď sa z toho zrútila dostala od mužov v rodine bitku. Keď naďalej trvala na svojom, že jej bolo ublížené, vzali ju k psychiatrovi a ten ju začal dopovať drogami, len aby bola naďalej letargická a nič nehovorila. Aj Rahaf prešla znásilnením - len preto, že si tvár neprekryla hijabom. 

Rahaf však v kútiku duše vedela, že toto nie je život, že takto to vo svete nefunguje. Keďže jej rodina patrila k bohatým obyvateľom mesta, často ochodili na dovolenky. samozrejme len do arabských krajín, a videla, že nie všade sú zákony také prísne. Ženy nemuseli chodiť zahalené od hlavy po päty v čiernych šatách, v ktorých máte pocit, že horíte za živa, a svet vidíte iba cez úzku štrbinu na oči. Naopak, nosili sukne, maximálne mali prekryté vlasy. Všetko toto v Rahaf vyvolávalo vzburu, patrila medzi rebelky, nie len v škole aj doma. Matka jej často hovorila, že nie je poslušná dcéra. Začala objavovať aj svoju sexualitu, paradoxne, prvý krát s kamarátkou, neskôr aj s kamarátom. Na rovinu povedala, že ak by sa to jej bratia dozvedeli, zabili by ju. Vedela, že tento svet a pravidlá ju raz zabijú, preto postupne hľadala možnosti, ako utiecť. Napojila sa na tajnú sieť, kde si ženy, ktorým sa už útek podaril radili, čomu sa vyhnúť, na čo si dať pozor a kam treba ísť. A tak Raahaf začala plánovať a napokon sa vraciame presne do bodu, v ktorom sme začali.

Príbeh však nekončí, pokračuje udalosťami, ktoré zburcovali celý svet. Odmietla sa vzdať  a prijať myšlienku, že toto je koniec, že pár hodín letu ju delí od istej smrti. Počas čakania na let v hotelovej izbe začala tweetovať do sveta žiadosť o pomoc. Verejne vyzývala organizácie bojujúce za ľudské práva, aby jej pomohli, zdieľala svoj príbeh a hlasno kričala do sveta. Vypočula si konverzáciu pracovníkov letiska, ktorí lamentovali, že jej nevzali mobil. Rahaf priletela na pomoc investigatívna novinárka, ktorá zburcovala aj média a tak sa jej svet konečne dostal k tým správnym ľuďom. Rahaf však bojovala s veľkým protivníkom a uvedomovali si to aj všetci tí, ktorí jej pomáhali. Jej otec bol totiž vysoko postavený guvernér v Saudskej Arábii a nikto nechcel ísť proti tejto krajine. Prečo? Pretože peniaze, ropa, obchod so zbraňami. Austrália jej zrušila víza, odmietli jej dať urýchlený status utečenca, jej otec s bratom prileteli do Bangkoku za ňou a trvali na stretnutí s ňou. Ona však vedela, že by ju na mieste zabili. Napokon sa ozvala Kanada a poskytla jej azyl, Rahaf sa letecky presunula, dostala status utečenca, jej rodina sa jej zriekla, no ona bola konečne voľná.

Veľmi silný príbeh, ktorý prečítate veľmi rýchlo. Ja som si však dávala prestávky, pretože tie informácie boli pre mňa nepredstaviteľné. Pri čítaní som nadávala na ignoranciu celého sveta, ktorý sa na túto krajinu pozerá so zbožnou úctou, pretože doslova stojí na bohatstve. Naďalej obchodujú so zbraňami, kupujú ropu, mlčia. Zatiaľ čo u nás ide verejnosť politikov ukameňovať len čo povedia, že predkladajú zákon na predĺženie času na schválenie interrupcie, pred krajinou, kde sú ženy denne týrané zatvára oči. 

Jediné čo mi vadilo a rušilo ma to, boli príliš repetatívne časti, často bola jedna situácia spomenutá aj päť krát. Skoro v každej kapitole som čítala o tom, že jej otec si vzal ďalšiu manželku. Myslím, že tento príbeh si zaslúžil oveľa lepšiu korektúru, opakujúce sa časti vyhodiť, prípadne ich pretriediť. Nevadí mi čítať dva krát to isté, ale keď to čítate už piaty krát, je to otravné a odpútava to pozornosť od samotného príbehu. Toto trošku pokazilo celkový dojem z knihy. Ak by som mala hodnotiť samotné posolstvo a príbeh, samozrejme dám plný možný počet bodov, keď však hodnotím knihu ako celok, dávam jej 4⭐️/5, pretože korektúra bola fakt odfláknutá. Napriek tomu, toto je must-have čítanie pre každého, pretože až po dočítaní knihy si uvedomíte, aký skutočne slobodný ste.

Originálny názov: Rebel

Názov: Rebelka

Autor: Rahaf Muhammad

Počet strán: 248

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055181639


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: