Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Pýcha a Predsudok

20.03.2022

Priznávam, toto bolo moje "ten krát po prvé" s knihou Pýcha a Predsudok. A nie len s knihou, ale s týmto dielom celkovo. Aj napriek tomu, že toto dielo pozná snáď každý, že má asi xy televíznych spracovaní a tých knižných ešte viac, ja som sa mu akosi podvedome vyhýbala. 

Priznávam, moja chyba. A teraz už viem, ako veľmi som samú seba "okradla."

Akosi mi stačilo uspokojiť sa so všeobecne zaužívaným opisom: "To je to dielo, kde je ten dokonalý pán Darcy, ktorého tak rady hľadajú romantické knižné hrdinky ešte aj dnes." Myslela som si, že viem, o čom to je, no keď Vydavateľstvo IKAR prišlo s tým, že knihu vydávajú v novom preklade, a s novým úžasným prebalom, povedala som si, že si teda tú knihu konečne prečítam. A až teraz konečne môže povedať, prečo to nadšenie okolo tohto diela úplne chápem. A hneď po dočítaní knihy som si naliala pohárik vínka a pozrela si aj jedno z filmových spracovaní a bola som rovnako nadšená.

Toto dielo nie je len taká obyčajná romantika, kde pán Darcy prejde prerodom zo zatrpknutého muža na gavaliera nie len naučeným správaním, ale gavaliera v tom pravom zmysle slova, a ešte oveľa viac. Autorke sa pomocou romantického príbehu zasadeného do začiatku 19. storočia podarilo výborne vystihnúť ľudskú povahu, ktorá je nemenná a taká istá aj v dnešnej dobe.

A nemusíme žiť ani v 19. storočí, s pýchou a predsudkami sa stretol každý jeden z nás. A to nie len v pozícii tých, na ktorých sú páchané, ale aj tých, ktorí tieto ľudské chyby páchajú. A presne pre to som si toto dielo zamilovala. Aj napriek tomu, že sme sledovali príbeh Elizabeth Bennetovej, autorka sa nesnažila z nej spraviť dokonalú postavu bez chýb. Prerodom neprešiel len pán Darcy, ale aj samotná Elizabeth - aj ona musela prehltnúť svoju pýcha a uznať neopodstatnenosť svojich predsudkov, nie len tá druhá strana mince v podobe pána Darcyho. Krásny príbeh o tom, ako niekedy stačí dať šancu aj osobám, ktoré sa nám javia ako vzdialené nášmu chápaniu sveta. A toto platí aj pre pána Darcyho. Aj on mal totiž predsudky a svoju pýchu sa ani nesnažil skrývať, tiež si musel vypočuť krutú a drzú pravdu, musel mu byť zrazený hrebienok, aby naplno pochopil, že svoje predsudky nemôže predkladať ako všeobecnú pravdu. 

Samotné postavy, ktoré autorka zahrnula do tohto diela, a teda že ich naozaj bolo, výborne vykreslili nie len spoločnosť z éry, kde sa príbeh odohrával, ale aj ľudské povahy, s ktorými sa stretávame aj dnes - roztopašnosť, vtieravosť, pretvárky, , intrigánstvo, ale aj dobrosrdečnosť, pohostinnosť, úctu. Bolo tu naozaj všetko. 

Veľmi sympatická mi bola Jane Bennetová, sestra hlavnej hrdinky - ochotná každému pomôcť, nezapája sa do podlého ohovárania, verí v skutočné dobro v ľuďoch, dokáže odpustiť aj za cenu svojej bolesti. 
No samozrejme v diele autorka vytvorila aj postavy, ktoré sú doslova na facku a rozčuľovala ma akákoľvek zmienka o nich - pán Collins tomuto rebríčku kraľuje a v tesnom závese mu je Lýdia Bennetová. Dokonca sme tu mohli nájsť aj tých takzvaných "hadov, ktorých so chováme na prsiach", v tejto knihe ich zosobňoval pá. Wickham. A takto by sme mohli opisovať každú jednu postavu, určite si v nich nájdete svojich obľúbencov, sympatizantov, ale aj tých, ktorým ani po dlhom čítaní neprídete na chuť.

Autorka používa špecifický štýl písania, ktorý môže mnohých odradiť, ale určite prvotnú ťažobu textu prekúsnite a uvidíte, že si na to zvyknete a postupne vám to príde úplne prirodzené. Austenovej štýl je tak osobitý, že ak by pred vás dali 10 kníh rovnakého žánru, hneď by ste vedeli, ktorá kniha vyšla z jej pera. Charakteizujú ho predovšetkým dlhé opisy, vade prítomné zdvorilostné frázy, ktoré sa hlavne dnes z našej spoločnosti vytrácajú. Mňa osobne fascinovalo, ako sa v knihe dokázali postavy poslať do teplých krajín doslova tak, že si navzájom ešte aj poďakovali a nezabudli pri tom vystrúhať úctivý pukerlík. Naozaj ťažko okopírovateľný štýl, ktorý možno ľudí dnešnej dobe nepresvedčí, ale perfektne dotvoril obdobie, do ktorého sme sa pomocou Austenovej preniesli. Okrem toho, v knihe sú úžasné myšlienky, ktoré som si musela zaznačiť. A túto krásu im dodával práve svojský jazyk, ktorým ich autorka vyslovila cez svoje  postavy. 

K novému prekladu sa síce vyjadriť neviem, možno by som mala výhrady, ak by som pred tým dielo čítala v inej podobe, ale na druhej strane som si aspoň dielo užila naplno bez toho, aby som ho porovnávala s inou verziou. 

Naozaj som veľmi rada, že som opäť len nepretočila očami, ale konečne som sa dokopala k tomu prečítať toto dielo. Už aj ja viem naplno precítiť rozhovory o pánovi Darcym, o emancipovanej Elizabeth a ich veľkej láske. Prerod hlavných postáv bol úžasný, vzájomnými predsudkami voči sebe sa dokázali dostať k lepším verziám seba samých a prehltnúť tak svoju pýchu, ktorá už viac v ich vzťahu nemala miesto. 

Určite ma to "nakoplo" prečítať si viac kníh od klasických autoriek a pochopiť ich význam pre literatúru a to, prečo sa o nich učí na školách. Túto príležitosť môžem hneď využiť s knihou Malé ženy, ktorá je z rovnakej edície, ako Pýcha a Predsudok a doteraz ju mám na poličke len vďaka peknému prebalu. Teraz už viem, že skutočné bohatstvo sa nachádza práve pod ním, v obsahu samotného diela

Pýcha a Predsudok, Jane Austen, Elizabeth a pán Darcy - vo všetkej svojej oddanosti mi dovoľte oceniť hodnotu vášho príbehu na úctihodných 5⭐️/5.

Originálny názov: Pride and Prejudice

Názov: Pýcha a Predsudok

Autor: Jane Austen

Počet strán: 416

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055178240


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: