Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Prekliata

11.08.2022

Stredovek je fascinujúce historické obdobie - šľachta, krásne šaty, hrady, zámky, ale aj pálenie čarodejníc, takmer žiadne práva žien a mocenské boje.

Pri všetkej úcte, niektoré dnešné ženy, ktoré skôr, ako utekajú so sopľavým dieťaťom k lekárovi mu dajú napríklad bylinkový čaj, či zázvor s medom,  by to mali v tom čase veľmi ťažké. Považovali by ich možno za čarodejnice a skončili by upálené na hranici.

No v prvom rade, v tej doba bola žena vôbec rada, ak porodila zdravé dieťa, a že pôrod prežila aj ona sama. Svoje by o tom vie aj hlavná hrdinka knihy Fleetwood Shuttleworthová, 17 ročná dievčina, ktorá už 3x potratila a opäť je tehotná. Má však veľké obavy, pretože našla list, ktorý dostal jej manžel Richard, a v ktorom sa píše, že ďalšie tehotenstvo nemusí vôbec prežiť. Pri prechádzke lesom narazí na tajomnú ženu Alice, ktorú poprosí o pomoc. Alice je babica, a Fleetwood ju požiada, aby jej pomohla donosiť a v zdraví porodiť dieťa. V krajine však prebieha veľký lov na čarodejnice, a ktokoľvek  prišiel s podozrivými do kontaktu sa tiež dostane na čiernu listinu, Čoskoro hrozí nebezpečenstvo aj Alice, a obe ženy zistia, že jediné osoby, ktoré si môžu dôverovať a zachrániť si životy sú ony dve navzájom. Podarí sa nakoniec Fleetwood porodiť zdravé dieťa a prežije Alice podozrenie z čarodejníctva? 

Príbeh, v ktorom sa navzájom stretla história a fantasy spolu s drámou je písaný veľmi pútavo. Rozprávanie v prvej osobe a bohaté opisy prežívania emócii postavy vás priamo vtiahnu do jeho deja, a sami máte pocit, že utekáte pred niečím nebezpečným. Tajomstvo okolo Alice celému príbehu dodáva tú správnu atmosféru a vďaka prekážkam, sklamaniam a nezhodám tiež vidíme prerod spočiatku nevinnej Fleetwood na dospelú ženu. 

Ak od príbehu čakáte predovšetkým veľa čarodejníc, praktiky, zaklínadlá, či povery, sklamem vás. O tomto totiž kniha nie je. Téma okolo čarodejníc síce tvorí základ príbehu, ale nie je to to najhlavnejšie, čo kniha ponúkne. Pri čítaní som si viackrát povedala, aká som rada, že žijem v 21. storočí. Ak dnes niekto tvrdí, že sme stále v stredoveku, dopriala by som mu premiestniť sa do tohto príbehu - žena mala posledné slovo, a ak si dovolila pri stole s mužmi vysloviť svoj názor na politiku, bola ihneď okríknutá. Ak sa vznieslo obvinenie na ženu, nikto nemal potrebu pátrať po pravde, a bolo spoločensky prijateľné, ak muž živil milenku, ak mu jeho žena nemohla dať dieťa, ani sobáše v podstate s dievčatkami neboli ničím výnimočným. Predstavte si, že ako žena zdedíte veľké bohatstvo, ale vydajom strácate nárok na jeho spravovanie. Týmto všetkým si prešla aj Fleetwood, Veľa krát som krútila hlavou, ako skoro pri každom historickom románe z tohto obdobia, ktorý sa opiera o reálne historické fakty. 

Príbeh však ponúka oveľa viac, ako len honbu na čarodejnice, vymyslené obvinenia a znovuzrodenie Fleetwood. Ak je niečo, čo ma zaujalo najviac bolo to priateľstvo, ktoré vzniklo v hraničnej situácii, do ktorej sa obe aktérky dostali. Obe nešťastné, zúfalé, no vedeli, že len jedna druhej môže pomôcť. Tichá dôvera, ktorá sa medzi nimi postupne rodila bola silným aspektom knihy a ukazovala, aké silné vedia byť ženy, keď držia spolu až do momentu, ktorý sa zdá byť koncom. Tiež postupná premena a úcta, ktorú Richard nakoniec cítil ku Fleetwood, či dôvera, ktorú aj keď ju najprv sklamal, získal ju späť tým, že jej konečne začal načúvať.

Kniha sa číta sama, naozaj dej plynie rýchlo a postupne tiež na povrchu vychádzajú stále nové a nové skutočnosti. A keď som si na konci knihy prečítala, že postavy Fleetwood a Alice skutočne v danom období a na danom miest existovali, príbeh dostal pre mňa úplne iný rozmer. Aj keď sa autorka priznala, že príbeh okolo postáv si vymyslela a skutočnými sú len fakty okolo Fleetwood a jej tehotenstva a Alice a jej rozsudku z čarodejníckeho súdu, príbeh vyznel pre mňa veľmi skutočne. Akoby sa duše oboch žien vkradli autorke do snov a predostreli jej ho, pretože takto sa to skutočne mohlo stať.

Knihe dávam 4,5⭐️/5.

Originálny názov: The Familiars

Názov: Prekliata

Autor: Stacey Halls

Počet strán: 352

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Cosmopolis - Grada

ISBN: 9788080903480


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: