Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Požičaný život

24.03.2023

K tejto knihe by som sa inak asi nedostala, nebyť instagramovej výzvy, do ktorej som sa tento rok zapojila. Tentokrát sme mali s dievčatami úlohu ísť do kníhkupectva / knižnice a so zavretými očami si vybrať náhodnú knihu, ktorú si potom prečítame. A tak mi ruka padla na knihu Požičaný život, ktorá mi svojou anotáciou ihneď pripomenula film Prázdniny s Cameron Diaz a Kate Winslet.

Dve staré spolužiačky Olivia a Lena sa náhodne stretnú na letisku, kde obe skončili impulzívne kvôli náhlemu rozhodnutie zmeniť niečo vo svojom živote - Lena potrebovala prehodnotiť vzťah s manželom, Olivia potrebovala prehodnotiť svoju prácu. Dohodnú sa, že si na mesiac vymenia bývanie a skúsia prísť k nejakému rozhodnutiu, ako ďalej so svojimi životmi. Obe spája Alistair, zatiaľ čo pre jednu je najlepší priateľ, pre tú druhú sa stane iskrou pre dávno stratenú vašeň. 

V prvom rade upriamim pozornosť na vek hlavných hrdinov. niečo cez päťdesiatku. To, samozrejme, vôbec nie je problém, ale ja som miestami mala pocit, že čítam príbeh o nerozhodných teenageroch, ktorí spolu nevedia komunikovať a sú náladoví, ako náš bývalý premiér / minister financií. Najmä teda v príbehu Olívie a Alistaira.

Lena, matka príživníckej dcéry Kayly a manželka despotického muža. Nebavilo ju byť večne zodpovedná za chyby jej dcéry, večne ponižovaná od manžela a večne byť tá, čo svoje potreby dáva do úzadia. Jej rozhodnutie odísť malo jeden jediný dôvod - ukázať dcére aj manželovi, že nie je nepotrebná a zistiť, či manželstvo v nefunkčnom vzťahu je naozaj to, čo od života chce. Povahovo mi bola sympatickejšia, ako Olívia - bola väčší ľudomil, no miestami naopak veľmi naivná.

Olívia, rozvedená matka dcéry, ktorá si po zrade manžela, ktorý ju celé manželstvo klamal už nevie predstaviť byť s nejakým mužom. Má dosť toho, ako jej blog zneužili dve miestne celebritky na vlastnú propagáciu, a preto sa rozhodne dať si na chvíľu pauzu a nájsť novú inšpiráciu, kam chce, aby sa uberal jej život. Jej povaha bola zvláštna, miestami mi prišla povrchná, nedokázala veci hovoriť na rovinu a jej vzťah s Alistairom som proste nezožrala.

Alistair, vdovec, otec dvoch synov, úspešný obchodný zástupca, ktorý však po smrti manželky nenašiel chuť pokračovať ďalej v práci a utiahol sa do seba. Neverí, že ešte niekedy zažije lásku, a že je vôbec schopný sa zamilovať, no prítomnosť Olívie ho začne meniť. Aj keď bol veľký dobrák, bol na mňa extrémne náladový, uzavretý, nevedel veci povedať priamo, domýšľal si. Ako pubertiačka.

Samotný dej plynul postupne, raz sme čítali, ako sa darí Lene, potom sme v rovnakom čase premostili k Olívii, či k Alistairovi, Ale je tu problém - všetko sa im dialo tak náhle, že to všetko, čo oni postíhali za mesiac bežný človek nestihne ani za päť rokov, až príliš sladké, romantické a proste absolútne nereálne skutočnosti. Začalo to dobre - prehodnotenie života, a s tým nejaké rozhodnutie, ale ten záver - to bola cukrová vata poliata pikaom, posypaná grankom a to celé ešte obalené v práškovom cukre - no proste cukor mi vystrelil asi nad povolenú hornú hranicu minimálne desaťnásobne. V priebehu dvoch týždňov sa jedna stihla naučiť fotiť, zapliesť sa do intríg v podstate pre ňu cudzej ženy, zázračne napraviť svoj vzťah s dcérou, nechať sa zatknúť a začať rozvíjať svoj vzťah so svojím advokátom. Tá druhá nezaostávala - napísala román, predala práva na články z blogu, zamilovala sa, odmilovala sa, zamilovala sa, zasnúbila sa, zoznámila sa so synmi svojho budúceho. Všetko proste strašne rýchle, až som mala pocit, že autorka sa snaží dať viac príbehov do jedného, pričom to potom všetko zbytočne unáhlila a vznikol z toho jeden veľký nereálny chaos. Ak by sa totiž dal zmeniť komplet život za 3-4 týždne, dajte mi prosím vedieť, kde sa mám prihlásiť. 

Autorka v doslove síce apeluje na čitateľa, že posolstvom knihy je ukázať, že netreba sa báť životných rozhodnutí, ktoré znamenajú zmenu, a máme začať hneď a nič neodkladať, ale z knihy pre mňa nevyžarovalo nič motivačné, pretože nikto hádam v dnešnej dobe neuverí, že také dôležité veci, ako rozhodnutie opustiť po 30 rokoch manžela, sa dajú zmeniť za jeden deň - to sú proste rozhodnutia, ktoré v človeku rastú dlhodobo. 

Neviem si pomôcť, ale absolútne netuším, aký postoj mám zaujať k tejto knihe. Aj sa mi to páčilo, aj som to miestami doslova nedávala, aj som si hovorila, že celkom fajn "zvraty", aj som sa pri nich úplne chytala niekedy za hlavu. Štýl autorky mi niekedy prišiel strašne rozvláčny, inokedy ma niektoré časti úplne pohltili a nevedela som sa odtrhnúť, fakt neviem, taká húsenková dráha doslova. Niektoré zbytočnosti by som úplne vyhodila, iné by som zase viac rozvinula.

Ale čítalo sa to dobre, miestami sa príliš často opakovali značky (Apple tu má krásnu reklamu, na jednej dvojstrane nečítate o ničom inom len o iPade, iPhone, MacBooku), ale kniha je jedna z tých, čo neurazí, nenadchne, oddýchnete si pri nej, ale aj na ňu rýchlo zabudnete. Určite jej prečítanie neľutujem, no viem, že sa k nej ani nepotrebujem vrátiť. Je to naozaj taká jednorazová jednohubka, ktorú si prečítate z dlhej chvíle, nič vám v podstate do života nedá, no dokáže vás na čas prinútiť vypnúť a oddychovať.

3⭐️/5.

Originálny názov: Life on Loan

Názov: Požičaný život

Autor: Ashley Farley

Počet strán: 320

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba 

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

ISBN: 9788057300618


KNIHU ODPORÚČAM VŠETKÝM, KTORÍ MAJÚ RADI ĽAHKÉ PRÍBEHY SO SLADKÝMI KONCAMI.


Obsahové varovanie:

° týranie blízkej a zverenej osoby

Pozitíva knihy:

+ ľahkosť deja

+ nenáročnosť

Negatíva knihy:

- veľmi rýchly dej resp. príliš veľa "zmien" v životoch hlavných postáv

- veľmi presladený "dokonalý" happy end