Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín

17.04.2021

Čo vy a matematika? Nachádzate potešenie vo vzorcoch, grafoch a poučkách, alebo ste skôr typ, ktorý si aj na jednoduchú matematiku vezme kalkulačku?

Priznanie na začiatok: knihu Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín by som si nikdy sama od seba nevzala z police a nezačala ju čítať. Už len kvôli slovu "poučka". Ako študent som bola skôr typ, ktorý veci potreboval chápať, a tak nejako prirodzene si učivo pamätal a slovo poučka ma desilo, pretože to vo mne vyvoláva pocit memorovania a to nie je nič pre mňa.

Na memorovanie bol však expert hlavný hrdina knihy - Colin, ktorý sa od detstva považoval za zázračné dieťa a dokázal sa naučiť všetko, čo si prečítal, a ktorý, žiaľ, dostal už 19-násť krát kopačky od dievčaťa menom Katherin. Aby sme si rozumelu, nie 19- násť krát od tej istej Katherin, ale 19-násť krát vždy od inej Katherin. Divné však? Tak sa rozhodne prísť na to, či sa dá matematicky predvídať budúcnosť vzťahu, a či na jeho kopačky môže mať vplyv práve to, že všetky jeho frajerky sa volali Katherin, alebo či je proste predurčený byť prijímateľom kopačiek od kohokoľvek. Snaží sa preto vymyslieť poučku, ktorá by definovala matematicky vzťah medzi dvoma ľudmi a vďaka nej by sa vedelo určiť, akú budúcnosť má ich vzťah.

.Poviem úprimne, matiku mám síce rada, aj taký ten typický nerdovský Sheldonovský humor, ktorý je niekedy tak trápny, až sa musíte smiať, ale tých grafov v knihe bolo aj na mňa niekedy priveľa. Kto  matiku nemusí asi tejto knihe nepríde na chuť, reč v knihe bola naozaj niekedy ťažko uchopiteľná. Našťastie Colin má kamoša Hassana, ktorý bol tak extrémne vtipno-sarkastický, že každá scéna s ním vás prinúti sa zasmiať, miestami som sa nad hláškami, ktoré s Hassan s Colinom medzi sebou vymieňali doslova nahlas smiala. Títo dvaja kamoši v rámci "liečenia srdca" po ďalšom rozchode spolu idú na Road trip, na ktorom zažijú nové skúsenosti, spoznajú nových ľudí, odhalia rôzne tajomstvá, prežijú si aj krátku krízu priateľstva, ktorá ich ale oboch posunie vpred a zažijú aj nové lásky. Aj napriek tomu, že Colin nakoniec poučku a definíciu naozaj vytvorí, vďaka tomuto všetkému nakoniec Colin zistí to, čo my, nematematici, vieme už dávno. Že budúcnosť je naozaj nepredvídateľná.

Kniha ma síce rozosmiala už hneď zo začiatku, ale priznávam, samotný dej ma začal baviť až niekedy za polovicou, keď sa Colin prestal brať tak vážne (na čom mal vplyv podľa mňa jeho otec, ktorý mal na neho od detstva vysoké nároky) a v knihe sa objavovalo už aj viac myšlienok na zamyslenie, ako samotných odborných výrazov. Mimochodom, k pochopeniu deja a tiež viacerých výrazov v knihe nám autor pomohol vysvetlivkami pod čiarou, ktoré boli častokrát vtipnejšie, ako samotný dej, ktorý popisovali.  Aj dobrodružstva tu bolo už viac a nebolo to také "zaškatuľkované".  Niektoré hlášky boli fakt super, ale grafy a vzorce som ku koncu už presakovala, aj keď pojem Gaussova krivka mi nie je cudzí. Som však typ, ktorý chce grafy vidieť skôr v skriptách, ako v knihách. Verím však, že niektorých čitateľov to môže baviť.

Hlavná myšlienka knihy - byť otvorený budúcnosti a nesnažiť sa ju predvídať - však viacerým môže otvoriť oči.

Originálny názov: An Abundance of Katherines

Názov: Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín

Autor: John Green

Počet strán: 264

Rok vydania: 2015

Väzba: brožovaná väzba

Vydavateľstvo: IKAR (Yoli)

ISBN: 9788055143149