Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Posledný dom na Zbytočnej ulici

21.10.2022

Toto je po dlhej dobe kniha, pri ktorej neviem, ako vám ju opísať bez toho, aby som neprezradila dôležité informácie, ktoré by mohli pokaziť úplne celú atmosféru knihy a hlavne veľkolepú pointu, ktorá mňa úplne dostala. Ale pokúsim sa.

Tak táto kniha ma dokonale zmiatla. Hneď, ako som začala čítať ma prepadol nepríjemný pocit, až krútenie žalúdka z atmosféry, ktorú kniha vyžarovala. Všetko mi prišlo chaotické, nejasné, nevedela som sa v príbe zorientovať. V úvode sa zoznamujeme s Tedom, hlavnou postavou príbehu, ktorý vám už počas prvých viet príde čudný a pôsobí na vás ako čistý psychopat. Dozvedáme sa o jeho vášni v pozorovaní vtákov, ktoré ale v to ráno nájde u seba na dvore mŕtve. Opisuje, čo vidí, pomaly nám rozpráva svoj príbeh a vy stále viac a viac nadobúdate pocit, že vám na ňom niečo nesedí. 

Spomína tiež zmiznutie malého dievčatka Lulu, z ktorého ho pred pár rokmi obvinili. Záhadou tiež ostáva odkiaľ sa vzala Lauren, Tedova dcéra, ktorá k nemu občas príde na návštevu a do toho spoznávame mačku Oliviu, ktorá sa k nám prihovára  a opisuje nám čo sa v príbehu deje a do celej tejto kombinácie vnáša ešte viacej nejasností a záhadnej atmosféry. Tedovi sa do susedstva prisťahuje aj Dee, ktorá ako sa dozvedáme je sestrou zmiznutej Lulu a je odhodlaná nájsť ju, pretože neverí, že je mŕtva, no úprimne, ani ona vám nepríde úplne v  poriadku. Je za každú cenu odhodlaná Teda odhaliť, a tak ho potajomky špehuje, prehľadáva jeho dom, či dokonca sa s ním pokúsi aj nadviazať konkakt.

Atmosféru celého príbehu dotvárajú nejasné útržky Tedových spomienok na detstvo, kde nám opisuje svoj vzťah s jeho matkou a celkovo z celého jeho rozprávania máte miestami až úzkosť. Autorka sa naozaj výborne pohrala s psychikou čitateľa, ktorého nechá vytvárať si vlastné teórie, podsúva vám rôzne situácie, kedy ste presvedčený o svojej pravde, doslova vo vás vzbudí odpor voči Tedovi, ktorého začnete odsudzovať a neviete sa dočkať momentu, kedy pravda a následný trest vyjdú najavo. Tajomný les, tajomní zelení chlapci, tajomní bohovia - všetko v príbehu sa zdá byť pokryté nejakými tajomstvami, ktoré neviete k sebe priradiť, no zároveň vám dávajú len jednu možnú verziu a záver, ku ktorému vás pomaly smerujú. 

No potom príde jedna kapitola, kedy autorka odhalí pravdu a mne doslova odpálilo dekelV tom momente som mala chuť Teda iba objať. Nič viac, iba postáť, dať mu objatie, ktorého sa mu dostávalo tak málo a v tichu ho nechať vyplakať. Vlastne, v tichu nechať vyplakať ich všetkých. Hanbila som sa za svoj úsudok, ľutovala som Teda, Lulu, Dee, Lauren, Oliviu - každú jednu postavu. To, ako autorka dokázala v čitateľovi zmeniť emócie a hlavne pohľad na celý príbeh, všetky postavy a celkovo všetky situácie, je majstrovské. Všetko písala tak, aby si odhalenie pravdy nechala do posledného momentu a v ani jednom kroku neprezradila podstatu. Z ponurej, depresívnej a chladnej atmosféry, ktorá sa niesla celým príbehom zrazu máte chuť sadnúť si s teplým čajom pod deku a počúvať, čo vám chce Ted povedať. Úplne zmeníte na neho pohľad a ostane vám veľmi ľúto všetkého, čím si prešiel a zrazu ho vnímate len ako toho dobráka, ktorý ostane naveky nepochopený a odsudzovaný okolím.

Celú dobu sa naháňame za odhalením a nájdením malého dievčatka Lulu, no to čo nájdeme sú predovšetkým predsudky v nás samých. Výborné spracovanie, ktoré vám odhalí kruté pozadie a útrapy jednej psychickej choroby, s ktorou by sme mali ľuďom predovšetkým pomáhať, a nie ich dávať na okraj spoločnosti, pretože tá choroba vznikla predovšetkým z bolesti, tak ako aj v tejto knihe. 

Jedna z naj kníh, ktoré som tento rok čítala, jednoznačných 5⭐️ /5. Veľmi rada si ju prečítam opäť, aj keď môj pohľad na všetky postavy bude už úplne odlišný - no lepšie sa dokážem zamerať na všetky príznaky. 

Originálny názov: The Last House on Needless Street

Názov: Posledný dom na Zbytočnej ulici

Autor: Catriona Ward

Počet strán: 344

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055185064Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: