Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Posledná prednáška

07.07.2021

Vnímate knihu, o ktorej viete, že vychádza z osobného reálneho života autora inak, ako ostatné knihy plné vymyslených príbehov? 

Ak sa ku mne dostane takáto kniha vnímam a čítam ju inak, pretože viem, že niekto sa otvoril pred miliónmi ľudí a chce im povedať niečo, čo v jeho živote predstavovalo dôležitý míľnik. Okrem toho, môže takáto kniha častokrát slúžiť ako inšpirácia, motivácia alebo pamiatka na významné osobnosti - preto máme na svete toľko autobiografie, však.

To je prípad aj knihy Posledná prednáška, ktorá vznikla v posledných dňoch života jej autora, a skrz ňu sa nám snaží pripomenúť to, čo je v živote najdôležitejšie - veriť snom a nasledovať ich.

Randy Pausch bol univerzitný profesor, ktorému v jeho 47 rokoch diagnostikovali agresívnu formu rakoviny pankreasu. Randy mal 3 malé deti, pri ktorých bolo takmer isté, že si ho nebudú vôbec pamätať, a preto sa rozhodol, že im zanechá na seba pamiatku okrem iného aj vo forme prepisu svojej Poslednej prednášky, ktorú prednášal na svojej univerzite.

Vôbec som nevedela, čo si mám od tejto knihy sľubovať, bála som sa, že to bude depresívna nalož, ale po celú dobu knihy som sa usmievala, pretože táto knižka bola doslova oslavou života! Randy sa rozhodol prednášať o naplnení detských snov a o tom, čo sa vďaka nim môžeme v živote naučiť. Pri čítaní sa aj nasmejete, pretože životné príhody v sebe často niesli aj vtipné momenty, ktoré len dokazovali to, ako veľmi Randy miloval život.

Randy bol typický príklad pragmatického ITčkára, ktorý však vedel študentov nielen motivovať, rozosmiať, ale ako profesor ich aj sprevádzal. Niekto by možno povedal, že kniha je krátkou zbierkou rôznych motivačných poviedok, ale kto číta hlbšie a myšlienky sa snaží chápať a nie len prebehnúť ich očami, pochopí skryté posolstvá. Myšlienok a podnetov je tu trilión, a je to presne ten typ knihy, ktorú si odložíte do poličky "Prečítať ešte raz", pretože odpovede na otázky tu nájdete v každom momente života. 

Ak túto prednášku dnes čítajú Randyho deti musia byť na svojho otca veľmi hrdé. Ich otec im totiž zanechal nádhernú pamiatku a sprievodcu do života, ktorú im už nikto nevezme,

Ak by ste si chceli prednášku aj vypočuť, nájdete ju aj na YouTube (ja som si ju prebehla) pod názvom Randy Pausch Last Lecture, a ak si ju pustíte zároveň ku knihe, budete to mať aj s pridanou hodnotou, kedy sa budete naozaj cítiť tak, že sa k vám prihovára samotný Randy.

Posledná prednáška pre mňa nie je  "obyčajná kniha", ale posolstvo písané životom, pre všetkých, ktorí majú radi ten typ knihy, pri ktorých je treba sa aj trošku zamyslieť, no vedia, že z jej prečítania si odnesú dobrý pocit a možno aj trochu iný pohľad na život.

. A pamätajte: "Sny si nás nájdu"❤️ 

Originálny názov: The Last Lecture

Názov: Posledná prednáška

Autor: Randy Pausch, Jeffrey Zaslow

Počet strán: 214

Rok vydania: 2009

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Tatran

ISBN: 9788022205597