Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Júlia a ospalý žralok

03.05.2023

Nádherný príbeh, pri ktorom si najprv myslíte, že vás čaká veľmi smutný záver, no na konci doslova cítite, ako vás objímajú slová. 

A vlastne aj čísla. Lebo čísla sú aj slová, ako nám to vysvetlila 10- ročná Júlia, hrdinka ktorá začína svoj príbeh takto: "Volám sa Júlia. Tento príbeh je o lete, ktoré som strávila v majáku na škótskom ostrove Unst. O lete, keď som stratila maminu a našla žraloka staršieho ako stromy." 

Priznám sa, keď som si prečítala úvodnú vetu, oblial ma studený pot, ale zároveň mnou prebehli zimomriavky. Jedna veta stačila autorke na to, aby zaujala moju pozornosť a v hlave mi rozsvietila viacero kontroliek - "čaká nás smutný príbeh?, Uff toto je naozaj kniha pre deti?, Bože, snáď nebudem plakať?" Milión otázok naraz, na ktoré som chcela, ale zároveň nechcela odpoveď. Bála som sa, ako moc emočne so mnou DETSKÝ príbeh zatrasie. No poviem vám, bol to krásny príbeh, objíme vás, zahreje a nakoniec zavriete knihu s úsmevom na perách a hlavou plnou myšlienok na premýšľanie.

Kniha v sebe nesie toľko dôležitých tém, no absolútne nič vám nepríde navyše. Sila rodiny, šikana, vyrovnávanie sa s odchodom rodičov, so smrťou, s neúspechmi, láska k milovanej osobe aj napriek jej chorobe, ktorá ovplyvňuje celú rodinu. No aj silné kamarátstvo, ktoré spája more s hviezdami, a v neposlednom rade - bipolárnu poruchu.

Veľmi oceňujem. že autorka do príbehu nenásilne vložila témy, ktoré som spomínala vyššie. Najprv si ani neuvedomíte, že niečo sa deje, stále čakáte na ten moment, kedy sa to pokazí, pretože v hlave vám znejú úvodné Júliine slová. No čím viac čítate, tým viac sa vám pred očami otvára nádherný príbeh plný lásky a hľadania odpovedí. Autorka nezabudla, že stále je to predovšetkým príbeh pre deti, a preto doň zahrnula aj rozmanitý detský svet. Nesnažila sa z 10-ročného dievčatka spraviť silnú osobnosť, naopak, tiež občas jej činy neboli hodné pochvaly. No vždy si to aj buď vďaka kamarátovi Kinovi, alebo niektorému z dospelých uvedomila. Autorka tiež poukázala na to, že deti občas nechápu, čo sa s nami dospelými deje, no vždy to vnímajú. Júlia vnímala, že niečo sa mení, niečo je zle a pripisovala to, bohužiaľ, sebe - kde som spravila chybu, nemá ma rád/rada? 

Zamyslieť sa tiež môžeme nad mnohými skrytými odkazmi na ochranu životného prostredia, ktoré aj Júlia vnímala predovšetkým skrz svoju mamu. Recyklácia plastových kelímkov používaných na sadeničky, úplná spotreba jedla, aby sa nič nevyhadzovalo, a mnoho iných poukázaní na neresti dnešnej doby. K tomu si pridajte detský konflikt v podobe šikany a jej pôvodu a už teraz si poviete, že kniha je nabitá mnohými témami. No to nie je všetko.

To podstatné odhaľujeme postupne, a keď naplno pochopíme, čo sa deje, zviera vám srdce. Podobne ako Júlia však všetko prijmete. Autorka otvorila témou bipolárnej poruchy Pandorinu skrinku. Poviete si, či je to naozaj vhodná téma pre deti, ale prečo nie? Je spracovaná výborne, neuráža, nestraší a deťom ukazuje, že aj takí ľudia sú medzi nami a treba ich milovať rovnako, niekedy možno cez ťažké dni aj o niečo viac. Kniha tak učí detí prijímať druhých takých, akí naozaj sú - aj s tým dobrým, aj s tým ťažkým. A zároveň aj nám dospelým nastaví zrkadlo, že je predovšetkým na nás, ako sa k takýmto ľuďom správame, pretože deti naše vzorce opakujú.

Júlia je úžasná hrdinka, a vlastne aj jej mamina ktorá miluje slová, aj tatino, ktorý miluje čísla, aj mačka Špagetka, ktorá miluje tuniaka. Kin so svojou hlavou vo hviezdach a aj Andy so svojim vnútorným zranením, ktoré prenáša na druhých. Každá jedna postava vám niečo dá.

A grafická stránka knihy je úžasná, éterická. Ilustrácie sú vystihujúce a najmä časť, kde "ide do tuhého" je spracovaná výborne. Vďaka grafickému spracovaniu knihy dokážete príbeh precítiť ešte viac.

Detský príbeh, no mal by si ho prečítať aj každý dospelý.

5⭐️ /5.

Originálny názov: Julia and the Shark

Názov: Júlia a ospalý žralok

Autor: Kiran Millwood Hargrave

Počet strán: 216

Rok vydania: 2023

Väzba: brožovaná väzba

Vydavateľstvo: Slovart

ISBN: 9788055656809


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI DETSKÉ PRÍBEHY S ODKAZOM AJ PRE DOSPELÉHO A KRÁSNE GRAFICKY SPRACOVANÉ PRÍBEHY.


Obsahové varovanie:

° bipolárna porucha

° šikana

Pozitíva knihy:

+ veľmi pekne a s úctou podaná psychická choroba

+ nádherné grafické spracovanie

+ nenásilne spracovaných viacero dôležitých tém