Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Pohřbení

20.03.2024

Na ďalší prípad Sayer som sa po prvej časti "V kleci" veľmi tešila a bola som zvedavá, čo si pre nás autorka pripraví tentokrát.

Sayer sa ešte poriadne ani nestihla spamätať z predošlého prípadu, kedy bola sériovou vrahyňou práve osoba z dôležitých súčastí FBI, keď jej na stole pribudne ďalší prípad, ktorý sa zdá byť rovnako zamotaný ako ten predošlý. Objavenie kopy kostier, pričom niektoré z nich vykazujú znaky, že sú pomerne čerstvé, tak otvára nový kolotoč pátrania. No ako to už býva zvykom, na povrch vyplávajú viaceré záhady, ktoré prípad zamotajú ešte viac, až sa zdá, že sa tentokrát Sayer ocitla v slepej uličke.

Opäť máme možnosť nahliadnuť aj do jej práce mimo vyšetrovania prípadu, a to do jej skúmania mysle sériových vrahov a psychopatov, pričom v tejto časti sme toho dostali oveľa viac. Jeden jej subjekt skúmania sa na Sayer naviazal a vzhľadom na to, že ide o niekoho vysokopostaveného, život Sayer ovplyvňoval viac ako sa zdá. Táto časť ma veľmi bavila a škoda, že sme toho nedostali ešte viac.

Samotný prípad bol rovnako odporný, ako predošlý. Sériový vrah tentokrát unášal ženy a ich deti a nútil ich pod hrozbou smrti ich detí k ohavným činom. Doslova k zápasom na život a na smrť, pričom cieľom bola práve tá smrť. Celé vyšetrovanie tiež komplikovala nemožnosť odhalenia miesta zločinu. Priznám sa, opäť som vraha neuhádla, mala som úplne iný typ, no opäť raz do seba všetko krásne zapadlo. Sayer mi je sympatickejšia ešte viac ako v prvej časti, páči sa mi jej bojovnosť a veľký zmysel pre spravodlivosť. 

To, že autorka sa okrem neuropsychológie venuje aj mytológii je nesporné. Tak ako v predošlej časti zahrnula do prípadu rôzne mytologické prvky, nevyhli sme sa im ani teraz. Opäť bol prípad v určitej miere prepojený s gréckou mytológiou, tentokrát sa však nesústredil na komunikáciu a spojenie s mŕtvymi, ale na oživenie zla v každom človekovi. A aby toho nebolo málo, čosi nové som sa opäť dozvedela. V minulej časti som zistila, že je možné v sebe "pestovať" svoje mŕtve dvojča, v tejto časti nám zase autorka predstavila takzvaný "chimérizmus" DNA. Autorka naozaj dokáže prepojiť exaktnú vedu, neuropsychológiu a mytológiu do jedného celku tak, že vám to dáva zmysel.

Okrem toho však môžeme pozorovať aj zákulisné politické boje, ktoré zvádza riaditeľka FBI, aby udržala dôveru verejnosti a chod FBI v apolitickej rovine. Je zaujímavé sledovať, ako sa viacerí významní členovia vlády snažia potopiť nie len samotných zamestnancov FBI, ale aj inštitúciu samotnú. Sayer sa navyše dostane do rúk list od jej mŕtveho snúbenca, v ktorom ju práve pred nekalými praktikami varuje. Som veľmi zvedavá, ako jeho smrť, ktorá bola vraj náhod a nakoniec autorka vyrieši a zakomponuje do deja.

Tiež sa mi páčila vedľajšia dejová linka s vytváraním rodiny, či všetci psíkovia, ktorý sa v tejto časti ukázali.

Čo sa týka prerozprávania príbehu, iný hlas rozprávača a Sayer si už ani neviem predstaviť. Elsnerová sa s hrdinkou výborne zžila a počúvanie knihy robí pre mňa osobne ešte dramatickejším. Presne viem, kedy je hlavná hrdinka nahnevaná, kedy je v úzkych a pod tlakom, či kedy iné postavy prežívajú strach alebo horia nenávisťou. Navyše naozaj oceňujem zrozumiteľnosť, pretože aj pri zrýchlenej reči dokážem vnímať všetko podstatné a slová sa mi nezlievajú do jedného celku. 


KNIHU ODPORÚČAM POSLUCHÁČOM, KTORÍ MAJÚ RADI KNIHY S PSYCHOLOGICKÝM POZADÍM VRAHOV A PRVKY MYTOLÓGIE


Obsahové varovanie:

° brutálna smrť

° psychopatizmus

° týranie ľudí a zvierat

Pozitíva knihy:

+ výborná interpretácia, ktorá dodávala príbehu atmosféru

+ psychologické pozadie vraha

+ prepojenie s mytológiou

Negatíva knihy:

- čitateľ môže nadobudnúť pocit, že určité prvky sú repetatívne

Originálny názov: Buried

Názov: Pohřbení

Autor: Ellison Cooper

Interpret: Andrea Elsnerová

Dĺžka: 11:40 hod

Rok vydania: 2023

Formát: audiokniha

Vydavateľstvo: Kanopa

Knižná verzia: IKAR, 2020, 400 str., 9788055173290


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM KANOPA NAKLADATELSTVÍ


Kliknutím na obálku si môžete zakúpiť audioknihu: