Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Počkám na teba

16.06.2021

Nie som cieľovka YA žánru, no napriek tomu si ho vždy rada prečítam. Prečo?

Pretože tieto knihy v sebe veľakrát skrývajú oveľa viac, ako by sa po prečítaní prvej kapitoly mohlo zdať. Podobne to bolo aj v knihe Počkám na teba, ktorá vyšla vo vydavateľstve YOLI minulý rok a tento mesiac sa môžeme tešiť aj na druhú časť z tejto série - Buď so mnou.

Príbeh sa môže zdať ako typické klišé, ktoré je čitateľom YA dobre známe - hlavná hrdinka prichádza na univerzitu, nenápadne naznačuje, že v sebe nesie tajomstvo, ktoré sa nikto nesmie dozvedieť a do toho opisuje, aký hrozný vzťah má s jedným z jej rodičov. Odchod na univerzitu berie ako oslobodenie a šancu na nový život, extrémne premeny, alebo podobnú radikalizáciu svojho doterajšieho života. Stretáva sa s chalanom, ktorý je samozrejme ten najkrajší kus z celej školy, po ktorom ide vždy tá najväčšia fešanda, a ona ako šedá myška si ani len nepripúšťa, že zrovna o ňu by mohol mať záujem. Tento fakt ignoruje aj napriek tomu, že spomínaná hviezda školy jej vysiela signály ako čipy Billa Gatesa, a naša hlavná hrdinka dookola opisuje, ako si neprišla hľadať lásku, ale dávať dokopy svoj beznádejný život, a  tento typ ju ani nepriťahuje, ale vlastne priťahuje, k čomu používa kvetnaté opisy jej biologických funkcií. Nakoniec príde dráma, kedy ona či on bojujú so svojimi vnútornými démonmi, no odmietajú sa s nimi zveriť osobe, o ktorej už vtedy vedia, že je ich osudová láska, a tak sa jeden z nich stiahne, aby si potom celú kapitolu búchal hlavu, prečo sa stiahol. Potom príde kapitola o uzmierení, sem-tam do toho ten najlepší sex ich života, kedy má hrdinka pri prvom sexe výbuchy orgazmov ako strely zo šampanského a je koniec. Zatvoríte knižku, ktorá ani neurazí, ani nenadchne, ale strávili ste pohodlný čas, kedy ste všetky bunky vašej šedej kúry mozgovej mohli poslať na dovolenku, a tak vám v konečnom dôsledku ostane dobrý pocit, z dobre stráveného času pri knižke, ktorú ste zhltli na posedenie

Ale...

... ale aj keď by sa tento príbeh mohol zdať, že je nudný a trápny, skrýva v sebe oveľa viac, a presne to je to, čo ma na týchto príbehoch baví. Že mladým nevysielajú iba posolstvo, že na univerzite si zákonite nájdete lásku vášho života a zažijete nadpozemský sex, ale otvára témy, ktoré by sa inak k nim možno ani nedostali.

V príbehu Avery a Cama sa stretávame so sexuálny zneužitím v mladom veku, a vďaka výbornému spracovaniu autorky je tu možnosť rozmýšľať nad dôsledkami každého takéhoto činu. Postupne v príbehu autorka odhaľuje viac a vysvetľuje, prečo má Avery z akejkoľvek interakcie s opačným pohlavím strach. Ako 14-ročná prežila traumu, kedy ju vtedy jej priateľ zneužil spôsobom, ktorý nechce zažiť žiadna žena, nieto ešte dieťa a namiesto podpory a odsúdení tohto činu spolu s potrestaním vinníka sa jej dostane iba opovrhnutie a ponižovanie, dokonca aj od jej rodiny, ktorá sa bojí o svoj spoločenský status. Za klamárku je označená ona, a k tejto traume sa pridá ešte aj šikana jej osoby. Nečudujem sa, že chce potom odísť na opačný koniec sveta. Pred pravdou sa však utiecť nedá a trauma ju sprevádza všade.

Autorka v knihe ukazuje nie len to, čo spraví mlčanie s obeťou, ale čo môže spôsobiť mlčanie aj iným. Avery sa totiž dozvie, že chalan, ktorý to spravil jej to spravil opäť, no obeť sa tentokrát rozhodla nemlčať. Svoju bolesť však prenáša na Avery, ktorú obviňuje z toho, že stiahla svoje obvinenie, a ak by to neurobila, jej by sa to už nestalo. No tu nezlyhalo 14-ročné dievča, v prípade Avery zlyhali predovšetkým dospelí a spoločnosť, ktorá nemala z obete spraviť páchateľa. Napokon to vďaka tomu "hezounkovi" Camovi pochopí aj Avery a dokáže vyhrať nad svojou traumou, prijme to, že tu bude už navždy, nezmizne, no naučila sa s ňou žiť a bojovať s ňou.

Knihu určite odporúčam mladším babám - knihy nám často ukazujú dôsledky činov cez hlavné postavy. Aj tu môžeme vidieť čo spôsobí mlčanie, následné obvinenie obete z klamstva  a jej šikana. Okrem jednej zničenej duše, ktorá si neváži samú seba, nepotrestaný páchateľ nadobudne pocit víťazstva a urobí to opäť. A tiež nám kniha ukazuje, ako "mlčanie" ovplyvňuje nie len stav spoločnosti, ale aj naše vlastné vzťahy, no na druhej strane aj to, aké dôležité je mať pri sebe partnera, ktorý stojí pri vás, verí vám a dá vám čas - aj preto názov Počkám na teba.

Hneď máte iný pohľad na knihu, ako z opisu v úvode mojej recenzie, však? 

Originálny názov: Wait for You

Názov: Počkám na teba

Autor: Jennifer L. Armentrout

Počet strán: 368

Rok vydania: 2020

Väzba: e-book

Vydavateľstvo: YOLI (Ikar)

ISBN: 9788055171401