Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Po čom vždy túžila

10.12.2022

Radi čítate generačné romány?

Ak hej, tak vám určite odporúčam siahnuť po knihe Po čom vždy túžila, ktorej autorkou je Lynn Austinová. Kniha prepája v krásnom a emotívnom príbehu 3 generácii žien v jednej rodine, ktorých história je vždy prepletená rovnakým zranením - vzťahy matky a dcéry boli zlé, vždy nejakým spôsobom narušené a spôsobili rany, ktoré ich v neskoršom živote veľmi ovplyvnili. 

Zdá sa, že rovnaký osud čaká aj Kathleen a jej dcéru Joelle, ktoré otvárajú tento príbeh. Kathleen nechce opakovať chyby svojej matky, po malom zlyhaní Joelle tak spoločne podstupujú terapiu, pretože Kathleen má pocit, že sa svojej dcére vzďaľuje a nerozumie jej, Joelle naopak cíti, že matka ju vôbec nechápe a nie je k nej otvorená. Zhodou okolností sa Kathleen ozve jej sestra, ktorú dlhé roky nevidela a pozve ju na rodinnú oslavu, kam nakoniec vezme aj Joelle. Po ceste spolu vedú dlhé rozhovory, ktoré pomaly roztápajú ľad v ich vzťahu. Kathleen má tak možnosť vysvetliť Joelle, prečo je vo vzťahu k nej taká rezervovaná, prečo už 30 rokov nevidela svoju rodinu, utiekla od nej, a prečo ide na návštevu až teraz. A tak začína príbehom, ktorý pozná najlepšie - tým svojím.

Kathleen mala veľmi smutné detstvo, v ktorom trpela apatiou Eleanor, jej matky. Táto časť sa čítala veľmi ťažko, pretože okrem úplnej chudoby, kde sa v rodine rozhodovalo, či sa kúpi radšej chlieb alebo sa zakúri, si malá Kathleen v škole vytrpela aj veľa šikany pre svoju chudobu. Práve to ju hnalo čo najskôr sa vymaniť z tejto rodiny a po tom, ako jej mama odmietla pomôcť s jej túžbou sa rozhodla utiecť.

Príbeh Eleanor prerozpráva Kathleen niekdajšia najlepšia priateľka jej matky. Po dlhých rokoch Kathleen spozná tajomstvo, ktoré spôsobilo Eleanor veľkú bolesť a bolo príčinou jej nešťastia. Táto časť priniesla opäť originálny, no veľmi smutný príbeh mladého dievčaťa, ktoré razom stratilo ideály a zatrpklo na život. Jej príbeh ma zasiahol asi najviac, pretože Eleanor za svoj osud nemohla a nemala absolútne šancu ovplyvniť to, čo sa jej stalo. Obdobie, v ktorom sa odohráva táto časť príbehu siaha až do druhej svetovej vojny, takže sme dostali aj kúsok histórie z tohto obdobia.

Ako sa Kathleen dozvedela z príbehu o svojej matke, Eleanor mala zatrpknuté srdce aj na svoju matku Fionu, na ktorú hádzala vinu za svoje nešťastie, a práve jej príbeh odkryje viaceré tajomstvá a nakoniec prepojí všetky nešťastné udalosti, ktoré ovplyvnili celé generácie. Aj jej osud bol ťažký a doplatila na naivitu mladého dievčaťa, ktoré uverilo americkému snu. Z historických udalostí autorka priblížila sťahovanie Írov do Ameriky a ich začiatky v krajine. 

Nebudem vám hovoriť, čím si musela prejsť každá ženská postava, no verte mi, ich problémy a trápenia nie sú odlišné o tých, ktoré aj dnes zažíva veľa žien. Preto príbeh nepôsobí umelo, ale čitateľ sa dokáže vžiť do všetkých postáv. Každá žena v tejto rodine trpela síce odlišne, ale v konečnom dôsledku potrebovala to isté - odpustiť. Odpustiť sebe a druhým, potrebovala nájsť v odpustení uzdravenie. To našli vo viere, pretože tá sa im stala útechou, aj keď už neverili v to, že si odpustenie zaslúžia. Napokon vďaka odkrytiu celého generačného trápenia našla uzdravenie celá rodina, ktorá dlhé roky znášala bolestivé vzťahy. 

Autorka má veľmi dobrý štýl, každý jeden príbeh bol podaný dôveryhodne, bol originálny a dokázala ich prepojiť v jeden celok tak, že všetko dávalo zmysel. Tajomstvá odkrýva postupne a vy stále túžite čítať ďalej, pretože niektoré veci podáva najskôr v náznakoch a vy potrebujete vedieť, čo sa presne stalo. Na všetky dohady však dostaneme odpovede. Na konci príbehu príde aj k prekvapivému rozuzleniu tragédie, ktorá spojila všetky životné osudy, a každý poznačila iným spôsobom.

Príbehy boli oddelené prehľadne, vďaka krásnej grafike, časovémmu vymedzeniu a tiež určením, koho časť práve nasleduje. Veľmi oceňujem, že sa autorka nezamotala v komplikovaných opisoch prostredia, to sme dostali naozaj minimálne, skôr sa zamerala na dialógy a pocity postáv. Nič ste si tak nemuseli domýšľať, všetko sme sa dozvedeli v rozhovoroch.. 

Kniha obsahuje veľa kresťanských myšlienok, no nebojte sa, všetko je podávané nenútene, postavy vôbec nie sú dokonalé, práve naopak, chybujú, robia nesprávne rozhodnutia a pochybujú rovnako ako my. Viera však bola dôležitá a podstatná v živote každej postavy, a zatiaľ, čo niekto na ňu v určitom období života zanevrel, pre iného bola cestou k zmene.

Kniha je vhodná pre všetkých, ktorí majú radi historické romány, viaceré generácie v príbehu, či smutné osudy žien, no zároveň šťastné konce. Áno, kniha síce nesie kresťanskú tématiku, ale k ničomu nenúti.

Knihe dávam 4,5⭐️ /5. a ďakujem vydavateľstvu Kumran.

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com. 

Originálny názov: All she ever wanted 

Názov: Po čom vždy túžila

Autor: Lynn Austen

Počet strán: 456

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Kumran

ISBN: 9788089993673


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU KUMRAN.SK

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.   


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: