Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Po celý čas

24.06.2022

Ak máte radi knihy, ktoré v sebe skrývajú aj trošku melanchólie kniha Po celý čas je určite pre vás.

Príbeh odohrávajúci sa doslova medzi nebom a zemou začína na oko pozitívne, Kyle ide na záverečný absolventský večierok a je rozhodnutý obdarovať na ňom svoju priateľku špeciálnym náramkom a vyjsť v ústrety pozitívnej budúcnosti. No v realite to nejde podľa jeho predstáv a namiesto pozitívnej reakcie sa strhne hádka, v dôsledku ktorej Kyle a jeho priateľka Kimberly majú dopravnú autonehodu, ktorá končí tragicky. Kim je mŕtva a Kyle so zranením hlavy nevie, čo bude ďalej robiť. Okrem výčitiek ho sprevádza pocit osamelosti, nepochopenia a stráca chuť žiť, vyhýba sa priateľom, s mamou nekomunikuje. 

Všetko zmení jedno náhodné stretnutie na cintoríne, kedy na vedľajšom hrobe trúchli mladé dievča Marley. Slovo dalo slovo, a v smútku obaja nachádzajú spriaznenú dušu. Postupne sa otvárajú jeden druhému, liečia svoje zlomené srdcia a duše a konečne začínajú mať pocit, že život má pre nich pripravené aj pekné chvíle. Až do momentu, kedy Kyle nemá ďalšiu nehodu, pri ktorej si opäť zraní hlavu. Znova sa tak preberá v nemocnici, no všetko je úplne inak, ako si všetci mysleli. 

Wow, tak toto bol riadny mindfuck. Priznám sa, mala som istú teóriu, ktorej som sa držala, no ten zvrat, čo vymysleli autorky mi nenapadol vôbec. V momente, keď prišla táto prelomová scéna som ostala s otvorenými ústami, vyvalenými očami a na chvíľu mi zastal rozum. Od mojej teórie som síce nebola ďaleko, ale nebola som k nej ani blízko. Výborný zvrat, ktorý hneď čitateľa vrátil späť, pretože miestami som mala už pocit, že dej stagnuje. Presne si pamätám, ako som sa spýtala: "Čo sa ešte udeje? Do konca ešte ostáva trochu strán, a neverím, že to pôjde tak hladko." A veru nešlo. Pokazilo sa asi všetko, čo sa pokaziť mohlo, a vlastne bolo všetko tak, ako to malo byť. Že je to mätúce? Áno, je. Pretože inak neviem vyjadriť to, čo sa v knihe udialo. 

Postavy výborne zapadli do celého príbehu, každá jedna - či už Kyle, ktorý sa musel zo dňa na deň vysporiadať s tým, že jeho naplánovaná životná cesta náhle stratila smer, alebo Marley, ktorá svojou uzavretosťou a záhadnosťou donútila čitateľa čakať na odhalenia. Sam, najlepší kamarát Kyle, večne ten na druhej koľaji, bol tým správnym zdvihnutým prstom, ktorý Kylovi pripomínal, že svet sa netočí len okolo neho, ale aj iní ľudia prežívajú bolesť zo straty. Bavila ma aj postava Kylovej maminy, ktorá do príbehu priniesla úsmevné scény a odľahčila tým trošku ponurú atmosféru príbehu.

Tento príbeh ale nie je pre každého. Zo začiatku je kniha naozaj plná depresie a smútku, ale potom sa to našťastie už otočí a hrdinovia opäť prežívajú romantický príbeh, ako z filmu, až to s prepáčením začína byť nudné a vy fakt chcete nejaký zvrat. Samozrejme, ten prišiel, a že aký, ale... Ale autorky to potom už moc prekombinovali, kľudne mohli knihu ukončiť o dve tri kapitoly skôr, pretože pri záverečnej dramatickej scéne som už len pretočila očami. Jeden veľkolepý zvrat v knihe úplne stačil. 

Príbeh bol naozaj originálny, mrzí ma trošku prekombinovaný záver. Autorky zasiahli do neprebádaných vôd mimotelového vnímania, snov a toho, čo je skutočné, a čo si len predstavujeme. Ak máte túto tému radi, určite po knihe siahnite. Knihe dávam 3,5 ⭐️/5, pretože som sa cítila trošku ako na hojdačke - príbeh striedali pomalšie scény s tými "wow" scénami, čo by mi samo o sebe nevadilo, ale tých pomalších scén bolo v pomere oveľa viac.

Originálny názov: All this time

Názov: Po celá čas

Autor: Mikki Daughtryová a Rachael Lippincottová

Počet strán: 320

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback) 

Vydavateľstvo: YOLI

ISBN: 9788055181738