Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Môj hriech je láska k tebe

06.02.2022

Veľmi originálny knižný námet, ktorý mi tak trochu pripomínal španielsky seriál na Netflixe - Toy

Michal, ktorý si odsedel 10 rokov za vraždu svojej šéfky, ktorú však nespáchal, je prepustený na slobodu a jeho jediným zmyslom života sa zrazu stáva odhaliť skutočného páchateľa a očistiť svoje meno, aj keď vie, že stratené roky mu nikto nevráti. Rozhodne sa začať u prvých podozrivých - pri manželovi zavraždenej - Ernestovi, a jeho manželke Jozefíne, ktorá proti nemu krivo svedčila a jediná získala smrťou obeti. Zneužije na to mladú Alexandru, ktorá je v blízkom vzťahu práve s Jozefínou a začne tak plniť svoj plán pomsty. No Michal čoskoro zistí, že pátranie po pravde je ako pichanie do osieho hniezda a reakcia na seba nenechá dlho čakať - do nebezpečenstva sa dostáva nie len každý, kto mu pomáha, ale aj samotná Alexandra, ktorá Michalovi aj napriek tomu, čo jej spravil verí. Michala okrem toho prekvapí veľký nával citov, ktoré neplánovane k Alexandre začne prechovávať

Postavy sa podarilo autorke vykresliť dobre. Postupne sme odhaľovali ich tajomstvá, démonov, ale aj ich pekné stránky. Aj keď Alexandra zo začiatku pôsobila ako naivka, postupne bola postavená pred problémy, ktoré z nej spravili silnú osobnosť. Miestami som obdivovala, čo všetko ešte znesie, a ako ľahko Michalovi odpustí. Michal bol jej pravý opak - výrazná postava, dominantná, všetko mal naplánované, aj keď postupne sa aj vplyvom Alexandry menil. Tak ako boli postavy charakterovo silné protipóly, tak perfektne medzi nimi fungovala chémia a dokázali sa ovplyvniť v tom najlepšom. Z vedľajších postáv som si obľúbila Marínu, ktorá aj cez stránky pôsobila tak, že ju chcem za kamošku - jej optimizmus a pojašená povaha boli nákazlivé. 

Kniha sa čítala veľmi dobre, oceňujem, že príbeh nebol zameraný iba na Michala a Alex, ale autorka nás prepájala aj s inými postavami, minimálne dejová linka Maríny a Daniela ma veľmi bavila a pôsobila osviežujúco oproti vzťahu Michala a Alex, ktorí boli ako na húpačke. Zo začiatku však bolo na mňa všetko chaotické, určite by som uvítala nejaký rodostrom na začiatku na ujasnenie rodinných vzťahov, pretože prvé kapitoly som sa veľmi strácala. Postupne som však získavala obraz, no spomínaná pomôcka by mi určite uľahčila čítanie.

Príbeh bol prepracovaný, hneď na úvod sme mali možnosť prečítať si pohľad vraha, no až po skutočnom odhalení vraha som si uvedomila zámer autorky, ktorá celú túto časť napísala tak, že nemáte možnosť zistiť pohlavie vinníka. 3/4 knihy som si tak myslela, že určite viem, kto je vrah, no ku koncu ma autorka svojim odhalením mierne šokovala, a keď som si aj spätne prehrala niektoré scény a spojitosti, začalo mi to dávať logiku. No aj tak som si musela opätovne prečítať úvod, a uistiť sa, že vtedy mi nič neutieklo.

Čo mi však trochu vadilo, bolo časté opakovanie výrazov, fráz a akési vzorcové správanie - nie, naozaj nie každý si oblizuje pery, keď sa snaží byť sexi a niekoho zviesť. Pri každej takejto scéne sme totiž čítali, ako si niekto jazykom prešiel po hornej pere, dolnej pere, ako našpúlil pery, ako si kúsol do pery, atď. Keby to robila iba jedna postava, poviem si, že je to akási jej charakteristická črta, ale tuto to robila skoro každá ženská postava bez ohľadu na vek a postavenie v príbehu. Časom ma to už rušilo. Tiež Monika a jej biblické frázy mi už niekedy prišli príliš, ale chápem, že táto jej stránka bola použitá na poukázanie jej farizejského a pokryteckého správania.

Ako verný fanúšik Harryho Pottera oceňujem aj tieto vsuvky do príbehu, ktoré ma vždy dokázali bližšie prepojiť s postavami, ale prosím, už nikdy nepoužime frázu "hápečko", z toho mi mierne skrútilo ústa :D.

Knihu určite odporúčam, veľmi osviežujúci príbeh s novo prineseným námetom určite zaujme - či už bohatou škálou lásky a medziľudských vzťahov, drámou a špecifickým humorom medzi hlavnými postavami, či svojou detektívnou linkou. A tá nádherná pixelovská obálka je len príjemným bonusom. Určite budem vyčkávať na ďalšie knihy z pera autorky, pretože má veľmi čitateľný, príjemný štýl a príbehy vie zasadiť do reality.

Názov: Môj hriech je láska k tebe

Autor: Veronika Farkašová

Počet strán: 464

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Art Floyd

ISBN: 9788089889587


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU 
ART FLOYD


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: