Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Pasažieri

26.03.2021

Ako veľmi ťa ovládajú sociálne siete? Čo všetko si uverejňuješ na sociálnych sieťach?
Ako veľmi dôveruješ umelej inteligencii?
A veríš svojej vláde, že koná vždy bezprostredne v tvojom záujme?

Ver mi, ak si prečítaš novinku od Johna Marrsa - Pasažieri, tvoje odpovede budú úplne iné, ako pred jej prečítaním. Kniha ťa donúti zamyslieť sa nie len nad svojim životom a prezentáciou seba samého na sociálnych sieťach, ale aj nad využívaním umelej inteligencie a stále väčšou dôverou, ktorú do nej vkladáme, či dokonca nad politickými rozhodnutiami, o ktorých bežný občan nemá ani tušenie a môžu ho stáť život. Povedzme si o tom niečo viac.

Vydavateľstvo Lindeni je známe tým, že prináša non-fiction beletriu pre vnímavého a dospelého čitateľa a presne s týmto očakávaním som sa pustila aj do tejto knihy. Ocitneme sa v Británii, v nie tak ďalekej budúcnosti, kedy osobné automobily nahradili na cestách autonómne vozidlá. Stačí vo vozidle alebo do mobilu naťukať cieľ svojej jazdy, pohodlne sa usadiť a auto vás tam dovezie, pričom vy nemusíte robiť absolútne nič - kľudne môžete hrať videohry alebo čítať knihu. Auto vie vyhodnotiť každú situáciu, do ktorej sa dostane - vie sa vyhýbať zrážkam, vie obísť preplnené ulice tak, aby nevznikli zápchy a vie vás prepojiť aj s užívateľom iného automobilu. Každý šofér Vám povie, že obyčajné osobné auto, ktoré toto všetko nevie je zbraňou, ktorú máte vo svojich rukách, ale čo sa stane, ak sa hekeri dostanú do softéru autonómneho vozidla? Dokážu s ním prakticky čokoľvek.

V takomto ohrození sa ocitne 8 pasažierov - tehotná žena, televízna hviezda, týraná žena, imigrantka, rodičia 2 detí (každý je v inom vozidle), vojnový veterán a potenciálny samovrah. Všetci dostanú chvíľu po nastúpení do vozidla tú istú správu - vaše auto bolo heknuté, za 2 a pol hodiny zomriete

Súčasne sa ocitáme v neznámej budove, kde zasadá utajená rada, ktorá má prešetrovať dopravné nehody a zistiť, či pochybil softvér vozidla, alebo pasažier.  Zrazu sa s nimi spojí heker a oznámi im, že musia určiť jedného človeka z pasažierov, ktorého zabijúDo toho všetkého sa však zapojí verejnosť, ktorá je do tohto útoku vtiahnutá cez sociálne siete, kde má právo jedného hlasu a kde môžu zdieľať svoje názory a postoje - heknutie autonómnych vozidiel sa tak razom stáva verejnou celosvetovou reality show, v ktorej začínajú umierať ľudia. A tu sa začína veľký sociálny experiment, v ktorom sa odhalí nie len stav spoločnosti , ale aj postoje jednotlivých ľudí,

Každý pasažier má možnosť sa obhájiť a povedať, prečo si zaslúži žiť - no nakoniec heker na každého odhalí spoločnosti jedno dobre ukrývané tajomstvo a v priebehu sekundy tým ovplyvní verejnú mienku o 180 stupňov. Vynikajúce psychologické dielo, ktoré spája sociálny experiment s nutnosťou zamyslieť sa nad vecami, ktoré sa už v našom živote dejú. Skúsim ich zhrnúť:

1.) Ako moc ťa ovládajú sociálne siete? Čo všetko si uverejňuješ na sociálnych sieťach? 

Autor perfektne opísal správanie ľudí na sociálnych sieťach, kde častokrát strácame morálku a zábrany a tiež to, čo všetko na svoje siete zdieľame. Hneď ako bola do experimentu zahrnutá verejnosť, sociálne siete zaplavili hashtagy a označenia ľudí, ktorí majú prežiť alebo naopak umrieť. Absolútne nikto z užívateľov sa nepozastavil nad tým, že ide o ľudské životy, že to nie je fikcia a počítačová hra. Perfektne to autor vykreslil na situácii, keď oznámil verejnosti, že v 10 školách po celej Británii sú rozmiestnené bomby, a ak sa ktokoľvek pokúsi odniesť svoje dieťa zo školy, všetky hneď odpáli. Ako zareagovali ľudia? Presne tak, ako to opísal heker, parafrázujem: " To sú presne ľudia, namiesto toho, aby konali, napíšu status na sociálnu sieť o tom, ako idú konať."  Viac asi netreba nič dodávať.

2.) Ako veľmi dôveruješ umelej inteligencii?

Umelá inteligencia je perfektná vec, keď však nie je zneužitá. A povedzme si otvorene - neexistuje žiaden softvér, ktorý by sa nedal prelomiť, alebo ktorý by sa nedal ovládať tak, ako ho zrovna potrebujeme. Áno, veda ide dopredu a pokrok tiež - najprv bol výmenný obchod, potom boli peniaze, potom boli kreditné karty a bankové prevody, potom sme dokázali platiť mobilom a hodinkami, dnes už vieme platiť bitcoinami. To je len jeden príklad. Nájsť Vás dokážu pomocou mobilu, knihu Vám vie prečítať tablet, niektoré autá už aj samé zaparkujú. Nie, to nie je zlé, ale opäť si pomôžem jednou vetou z knihy: "Našim nepriateľom nie je umelá inteligencia, ale ľudia stojaci za ňou." A toho sa treba báť.

3.) A veríš svojej vláde, že koná vždy bezprostredne v tvojom záujme?

Nebudem hovoriť, čo sa udialo v knihe a ako to ovplyvňovalo dej. Poviem len jedno, to čo hovorím vždy - neverte politikom, že im ide o Vaše dobro. Vždy im išlo a vždy im pôjde len o to svoje - či už vo forme peňazí alebo toho, ako moc hodnotný pre nich alebo pre spoločnosť ste. Smutné, ale aj to je fakt, na ktorý sa autor v knihe snaží poukázať.

Kniha bola výborná, akcia začala už hneď zo začiatku. Bolo veľmi zaujímavé sledovať, ako ľudia menili svoje rozhodnutia na základe zverejnených informáciách o pasažieroch. Dej Vás vtiahol do deja aj vďaka krátkemu intru v podobe statusu, novinového článku, či reportáže, ktoré sa nachádzalo na začiatku skoro každej kapitoly. Kniha Vás  donúti nielen sa zamyslieť, ale vystaví Vám aj zrkadlo a sami budete robiť závery (niekedy unáhlené) a rozhodnutia podľa aktuálnej situácie. Perfektný obraz spoločnosti. A kto nakoniec prežil? Prečítajte si knihu ;)

Inak - každý z nás má tajomstvá, ktoré majú ostať skryté pred verejnosťou - ako dlho by sme prežili my, ak by mala o nás hlasovať spoločnosť po ich zverejnení? 

Originálny názov: The Passengers

Názov: Pasažieri

Autor: John Marrs

Počet strán: 400

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Lindeni

ISBN: 9788056620656