Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Paris Hilton

15.05.2024

Obálka knihy klame. Krásna, ružová, jemná - poviete si, že aj príbeh v nej bude asi z edície ľahkého čítania. Veď čo už by len mohla blondínka, preslávená škandálmi povedať svetu? V mladšom veku pravidelne zapĺňala články bulvárnych médií, v tých posledných rokoch naopak pozornosť smeruje k skrytým traumám, ktoré sprevádzali jej búrlivú mladosť. A presne túto komnatu Paris otvorí vo svojej knihe. Ako by som knihu opísala po dočítaní? 

Znepokojujúca, ťaživá, trpká. 

Pretože niektoré časti knihy a osobného príbehu vo vás zarezonujú na dlho. A možno vďaka nim aj prehodnotíte svoj pohľad na osobu Paris Hilton, pretože táto kniha vysvetľuje mnoho - prečo rebelova, či prečo boli okolo nej samé škandály. Tiež nám však ukazuje aj to, že peniaze, sláva moc nezaručujú šťastie. Paris tiež bojovala - s osobnými démonmi, s okolím, so svetom a neskôr aj s túžbou otehotnieť. Kniha je naozaj jedna z najsilnejších memoárov, aký som kedy čítala.

Možno ste nevedeli, že Paris á diagnostikované ADHD, čo v časoch jej najväčšej slávy bola pre nás všetkých pomerne neznáma porucha. Ono inak to ADHD bolo miestami aj veľmi cítiť v spôsobe, akým Paris podávala svoj príbeh, miestami som vnímala, ako nenápadne odbočila v téme a mala nutkavú potrebu povedať niečo iné. Niekedy to pôsobilo naozaj chaoticky, pretože ako čitateľ som prepínala medzi rôznymi náladami. Minimálne v tomto smere by si kniha zaslúžila akési učesanie a chronológiu.

My, pamätníci, si spomíname na Paris ako vždy najstajlovanú celebritu, môžeme ju hádam nazvať prvou svetovou influencerkou, často sme ju zosmiešňovali a bola pre nás iba paničkou s čivavou. Priznám sa, že v jednom detskom tábore zameranom na filmovú tému som ju ako animátorka dokonca hrala a celý deň som strávila s plyšovou čivavou v ruke a nechala sa ako pravá celebrita s dokonalými rozmarmi obskakovať. Teraz sa za to hanbím, pretože keby som vtedy vedela, čo sa za tou pozlátkou skrýva, nezosmiešňovala by som ju. Paris bola svojho času fenomén, akým je dnes Taylor Swift, či tomu veriť chcete alebo nie. Celebrity ako Kim Kardashian sa dostali na výslnie len vďaka nej.  

Kniha je rozdelená na 4 časti, pričom v každej z nich nám Paris otvára inú komnatu svojho života a v každej ju môžeme vidieť v úplne inej rovine. Prejdeme si jej detstvom, dospievaním, pubertou, šokuje nás odhalením svojej traumy zo sexuálneho zneužívania, môžeme ju vidieť v roly biznismenky a v závere nám odhalí jej túžbu a nakoniec aj budovanie rodiny. 

Doba, v ktorej Paris zapĺňala titulky bulvárnych článkov však bola úplne iná ako dnes. Feminizmus, hnutie Me too a rôzne iné aktivistické organizácie ešte ani neexistovali, a tak bola Paris vystavovaná oveľa väčšej mediálnej šikane a stigmatizácii, akej sú vystavované aj dnešné celebrity. Meghan Markle môže o takejto forme nálepkovania, akou si prešla Paris iba snívať. Práve toto očiernenie a nálepkovanie však spôsobilo to, že keď rodičia Paris buchli po stole a povedali dosť, jej volaniu o pomoc nikto nevenoval pozornosť. A tu sa dostávame k temnej časti knihy, pri ktorej som čítala jednotlivé vety so znechutením, so slzami v očiach a s pocitom neskutočnej frustrácie.

Opis "prevýchovy", ktorou si Paris prešla bol neskutočný. Ok, čo si budeme, Paris nikdy nebude spisovateľkou a nominantkou na Pulitzerovú cenu, ale hodnotu knihe dáva jej autenticita a to, že všetko vychádza priamo z prežitého, dokonca tento pocit znásobuje aj to, že to písala sama Paris, nie dosadená spisovateľka. Sú to priame výpovede, obvinenia, opisy, ktoré Paris dáva von. Doslova sa obnažuje pred celým svetom a skladá masku. Ukazuje nám, čo sa roky skrývalo za ružovou ikonou - bolesť, trauma, odcudzenie.

V pozadí toho všetkého utrpenia však Paris predstavila čitateľom aj krásne veci. Pri častiach, v ktorých spomína svoju sestru Nicky som sa neustále usmievala. Láska, ktorú pociťuje ku svojej rodine bola cítiť z každého jedného slova. Pri časti, kde sa ospravedlňovala svojim rodičom mi slzy tiekli potokom. Obzvlášť, keď oni boli tí, čo ignorovali jej volania o pomoc a prehliadali všetko, čo im Paris hovorila. Muselo to byť pre ňu neskutočne skľučujúce, keď tí, ktorí by ju mali najviac chrániť ju znovu a znovu posielali do osobného pekla. Okrem toho, že z týchto častí vyžaruje neuveriteľná vyzretosť Paris, cítiť z nich aj zmierenie, akoby to potrebovala Paris dať zo seba von a zmieriť sa tak so všetkým prežitým. 

No v obnažovaní pred svetom Paris pokračuje ďalej aj v kapitolách, kde opisuje svoje pokusy o otehotnenie. Opisuje jej zoznámenie s manželom a postupy umelého oplodnenia. Je až neuveriteľné, ako vyrovnane Paris cez tieto riadky pôsobí. 

Nemôžem si však pomôcť, no miestami bolo trošku cítiť to, že napriek všetkému stále pochádza z inej spoločenskej vrstvy ako my, čitatelia. Časom sa mi opisy párty, značiek a luxusu zunovali a najmä som v niektorých veciach trošku pochybovala o jej zmysle sebareflexie a schopnosti priznať aj svoj podiel viny na niektorých zlyhaniach. Tiež si nie som istá, či spomínané celebrity skáču radosťou z toho, že ich Paris takto verejne, bez príkras, menuje.

Verte mi, prebojujte sa menej záživným začiatkom, vydržte a to čo vás čaká je naozaj neuveriteľný príbeh silnej ženy, ktorá sa nebojí priznať, že bola zlomená. Otvára mnohé témy, pred  ktorými sa stále zatvára zrak verejnosti - zneužívanie v nápravno-výchovných centrách (ktoré ako vieme sa deje aj na Slovensku), zneužívanie osobných nahrávok, stigmatizácia žien, ktoré sa rady bavia (pretože pri chlapoch to nikto nerieši), veľké nálepkovanie osobností a mnoho iného. 

Asi nikdy neplatilo tak veľmi príslovie: "Nesúď knihu podľa obalu" ako to platí teraz. 


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI PRÍBEHY Z CELEBRITNÉHO KRUHU A TIEŽ TÝM, KTORÍ OBĽUBUJÚ SILNÉ AUTOBIOGRAFIE.


Obsahové varovanie:

° sexuálne zneužívanie

° psychické traumy

° alkohol 

° neschopnosť otehotnieť

° stigmatizácia

Pozitíva knihy:

+ osobná rovina príbehu

+ nahliadnutie do života celebrít

+ prezentácia ADHD

Negatíva knihy:

- občasné chaotické písanie

- repetatívnosť prvkov párty, luxusu

Originálny názov: Paris

Názov: Paris Hilton

Autor: Paris Hilton

Počet strán: 312

Rok vydania: 2024

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Cosmopolis (GRADA)

ISBN: 9788080906993


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: