Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Outlander: Vážka v jantári

12.04.2023

Budem sa opakovať, hovorila som to už pri prvej časti série- Cudzinka, ale príbeh z pera Gabaldonovej budem vždy označovať, ako jeden z najkomplexnejších, aký som kedy čítala.

Skĺbila do jedného zrozumiteľného celku pomerne detailné historické reálie, všetky okná v nich vyplnila dôveryhodným príbehom, ktorý dáva zmysel, balansovala na hrane schopnosti zmeniť históriu a to celé okorenila tak dojemným ľúbostným príbehom, až vám zviera srdce. Vyžaduje to veľký talent, pretože štúdium, ktoré autorka musela venovať do skúmania historických súvislostí a do toho vložiť pre čitateľa fantasy prvky je umenie.

2. časť série, Vážka v jantári, nás zaviedla do Francúzska za vlády Ľudovíta XV, kedy šľachta žila skutočne bohémskym, márnivým životom, a odvrhnutý princ Karol Eduard Stuart sníva o návrate na anglický trón. Intrigy, prepojenia, politické machinácie, dohody a zrady nakoniec prinútia Fraserovcov k návratu na Škótsku vysočinu a po rôznych neúspešných snahách Claire a Jamieho zmeniť smer histórie zabránením bitky pri Cullodene sa ich cesty nakoniec trpko rozídu. Prepája sa tu realita s históriou, ktorú Claire rozpráva jej dcére Brianne, ktorá je v skutočnosti dcéra Jamieho prenesená v čase.

Príbeh začíname v nie tak dávnej histórii, v roku 1968, kedy sa Claire s dcérou Briannou vráti do Invernesse, aby navštívila miestneho historika Rogera McKanzieho. Ten dostane od Claire zložitú otázku, čo sa stalo s mužmi, ktorý bojovali pri Cullodene, či niektorí prežili, a ak hej, aké boli ich mená. Roger, síce zmätený z jej otázok, no odhodlaný nájsť s ňou odpovede sa spolu s ňou pustia do študovania spisov, a Claire im popri tom rozpráva o udalostiach, ktoré sa odohrali tesne pred touto krvavou bitkou, ktorá navždy poznačila Škótsko, a dnes je označovaná, ako posledná veľká bitka o nezávislosť Škótska spod nadvlády Anglicka. 

A tu sa začína neuveriteľné rozprávanie, ktoré nadväzuje priamo na udalosti z prvej časti, a ktoré tvorí podstatnú časť knihy. Ocitáme sa medzi francúzskou šľachtou, vedieme obchody s Jamiem, s Claire sa zúčastňujeme na paničkovských posedeniach, objavujeme nemravnosť  a výstrednosť francúzskej vyššej vrstvy, odhaľujeme okultistické spolky, ale hlavne splietame intrigy a plány na zabránenie vojny zo strany svojského princa Karola. Veľmi som sa bavila predovšetkým na niektorých kráľových výstrednostiach, uznajte, mať publikum počas veľkej potreby si môže dovoliť skutočne iba kráľ. Tiež zžívanie sa Jamieho s niektorými "modernými" rozmachmi francúzskej doby ma doslova rozosmiali. V dnešnej dobe by strašne trpel, pobavilo ma predovšetkým jeho zdesenie nad kompletnou depiláciou Claire.

Neskôr sa presúvame späť do vysočiny, opäť navštívime Jamieho rodinu, spoznáme aj jej druhú vetvu zo strany otca a prežívame prípravu na veľkú bitku. Navštívime Edinburgh, historické sídlo Holyrood, ale aj povestné bojové polia pri Cullodene. Zžívame sa s klanmi a obdivujeme oddanosť horalských mužov ich vodcom.

V príbehu sme opäť svedkami veľkej lásky Claire a Jamieho. Ich príbeh je detailný až tak, že máte pocit, akoby ste ho pozorovali v reálnom čase. Vzťah tejto dvojice je natoľko stabilný, že prekoná naozaj všetky prekážky, ktoré si pre nich autorka pripravila, veľakrát sú na hrane noža, aby sa potom v odpustení a v nehynúcej láske zmierili. Jamie je schopný pre Claire zabíjať, Claire naopak pre Jamieho dať doslova samú seba, to všetko v mene lásky, a vy tomu všetkému veríte, všetko chápete, všetko odpúšťate. 

Stretávame sa aj so starými postavami, Jack Randall vstane z mŕtvych, a vy ho budete opäť nenávidieť. No zoznámime sa aj s novými, za všetkých spomeniem predovšetkým chlapca Fergusa, ktorého som si zamilovala. Jeho detskosť, oddanosť Jamiemu, ale aj nutnosť rýchlo dospieť a celkovo jeho osud vás bude baviť celým príbehom. Milovala som pasáže s ním, vždy mi vyčarili úsmev na tvári, ale v jednej konkrétnej mi pri ňom puklo srdce. 

Všetko, čo sa v príbehu deje hltáte, okolo vás sa pri čítaní zastaví čas, pretože ste natoľko ponorený do príbehu, že prestávate vnímať realitu, Pri knihe som sa musela doslova nútiť ju odtiahnuť a ísť spať. Autorka všetko podáva takým štýlom, že nebyť "váhy", ktorú ma kniha, ani neregistrujete, že je taká hrubá. Naozaj obdivuhodné dielo, na ktoré však potrebujete čas a plnú sústredenosť. Príbeh sa skutočne nedá preletieť, musíte sa mu odovzdať celý, pretože všetko v deji je podstatné pre jeho ďalšie smerovanie. A záver? Ten vás pohladí, a pripraví na ďalšiu časť.

Výnimočné dielo, kedy nad ním ešte dlho po dočítaní rozmýšľate. Je napísané tak realisticky, až som uverila, že cestovanie v čase je skutočne možné a zapochybovala, či si autorka niečím podobným neprešla, a áno, v kútiku duše to chcem zažiť aj ja. 

5⭐️/5.

Originálny názov: Outlander - Dragonfly in Amber

Názov: Outlander - Vážka v jantári

Autor: Diana Gabaldon

Počet strán: 796

Rok vydania: 2017

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Zelený kocúr

ISBN: 9788089761326


KNIHU ODPORÚČAM AK MÁTE RADI HISTORICKÉ DETAILNÉ DIELA S PRVKAMI FANTASY, A AK STE NADŠENCOM HRUBÝCH, NO ZATO KOMPLEXNÝCH PRÍBEHOV.


Obsahové varovanie:

° smrť, vraždy

° znásilnenie, detské zneužívanie

° strata dieťaťa

Pozitíva knihy:

+ autentickosť príbehu

+ bohaté historické detaily

+ prepojenia v deji

Negatíva knihy:

- veľa postáv, ktoré sa môžu mýliť, no pre komplexnosť deja sú podstatné