Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Osudová žena

06.12.2021

Ak hľadáte oddychovú knihu pod stromček pre vašu kolegyňu, maminu alebo babku, ktorá v nich však zanechá silný pocit a prevedie ich viacerými životmi, určite siahnite po knihe Osudová žena od Renáty Názlerovej. 

Hneď poviem, že na túto knihu musí žena podľa mňa dozrieť, nie je pre dievčatá, a tým sa nechcem nikoho dotknúť samozrejme. No sú knihy, ktoré potrebujú určitú skúsenosť a pochopenie pre nie vždy pekné správanie postáv. Podobne to bolo aj v tejto knihe, kde sa skrýva neobyčajný príbeh emancipovanej, tvrdej, cynickej ženy, ktorá je však vo svojej podstate veľmi zranená a zraniteľná - áno oboje, pretože to je veľký rozdiel.

Anna je skoro päťdesiatnička, ktorá má úspešnú kariéru no neznesiteľnú povahu, pri ktorej s ňou takmer nik nevydrží pracovať. Všetci jej podriadení sa sťažujú na extrémne nároky, ktoré na nich Anna má, a tiež absolútnu stratu pochopenia pre ich rodinné a súkromné životy. A tak jej šéf zaplatí terapeuta, ktorý zvolí neštandardný postup terapie, kedy ju vracia späť do jej minulých životov, ktoré z nej vyformovali ženu, aká je dnes. 

V každej tejto žene môžeme nájsť zvláštnu silu, vďaka ktorej robili veľké veci, no zároveň častokrát obetovali samé seba. Celkovo téma minulých životov je veľmi zaujímavá, no zároveň veľmi náročná, pretože táto téme zasahuje aj do vecí medzi nebom a zemou, čo sa nemusí páčiť všetkým. Zároveň však tým, že je to stále neprebádaná téma, poskytuje veľký priestor na kreativitu, čoho sa autorka chopila vynikajúco.

Stretávame sa tak s mocnou faraónkou, ktorá musí svojmu ľudu dokázať, že je bohmi vyvolená a zachrániť tak nie len seba, ale aj krajinu, Pre vlastný úspech je ochotná riskovať, a vymyslí podvod, v ktorom zneužije aj poddaných, mužov. Už v tomto príbehu môžeme sledovať veľkú paralelu so životom Anny. 

Ďalší minulý život je príbehom mladej "indiánky/ maorky", ktorá pre záchranu muža, ktorého miluje, presvedčí náčelníka svojho kmeňa, že je schopná vybudovať významný zavlažovací systém, ktorý naopak zachráni ich ľud pred suchom. 

Najsilnejší príbeh, ktorý mňa zasiahol najviac je život vychovávateľky Madame de Maintenon, historickej osobnosti, ktorá si svojou vytrvalou láskou, otvorenosťou a veľkým srdcom dokázala získať srdce Ľudovíta XIV, známeho tiež ako kráľ Slnko. Tento skutočný príbeh významne doplnil životný osud našej hlavnej hrdinky, a zaoberal sa nie len témou materstva, ale aj lásky, ktorá vzniká plynule, bez nátlaku. 

Spoznávame tiež príbeh mladej bylinkárky, či emancipovanej novinárky, a zisťujeme aj negatívne skúsenosti, ktoré vyformovali Annu v osobu, akou sa stala. No Anna sa mení, postupne otvára svoje skryté komnaty a potlačené zranenia, a z neoblomnej mrchy, ktorej činy budete miestami odsudzovať a budú sa vám hnusiť, sa postupne stáva naozaj silná osobnosť, ktorá si v konečnom dôsledku získa váš súcit a pochopenie.

A v závere vás svojím rozhodnutím presvedčí o tom, že žena, ktorá dovolí svojmu srdcu milovať, dokáže veľké veci, aj napriek tomu, že bude musieť potlačiť vlastné túžby pre dobro tých, ktorých miluje. Cez všetky zranenia, ktoré v živote utŕžila sa dokázala vrátiť k svojej podstate, otvoriť sa svojmu skutočnému, potlačenému "ja" a prijať svoj život so všetkými jazvami, nesprávnymi rozhodnutiami a bolesťami, ktoré utŕžila.

Prečo som napriek takej silnej téme v úvode spomenula, že ide o oddychovú knihu? Pretože je písaná naozaj vynikajúcim štýlom, ktorý vás nenúti čítať zložité súvetia, v ktorých sa stratíte a má naozaj krátke kapitoly, takže kniha je výborná pre ľudí, ktorí síce radi čítajú, no nevydržia čítať dlhšie, ako pár kapitol a knihu čítajú po troške pred spaním. No verte mi, keď sa začítate, tak vás to tak vtiahne, že ju prečítate na posedenie.

Navyše, v knihe nájdete silné a pravdivé myšlienky, ktoré vás určite zasiahnu, opisujú skutočný osud ženy, a svet, v ktorom žijeme. A nech už si o regresnej hypnóze myslíme čokoľvek, či už v minulé životy veríme, alebo nie, skutočnosť, že každá zažitá bolesť nás ovplyvňuje je fakt. Preto nikoho za jeho činy neodsudzujme, ani len netušíme, ako sa k takémuto činu dostal, a čo bolo jeho spúšťačom.

Mne sa kniha veľmi páčila, myslím, že každá žena (a aj muž) si v nej niečo nájde

Názov: Osudová žena 

Autor: Renáta Názlerová

Počet strán: 287

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

ISBN: 9788057301967


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: