Každý deň je príležitosť na úsmev! 

O päť rokov

22.04.2021

Otázka na pohovore, ktorú vôbec neobľubujem a je to podľa mňa tá najzbytočnejšia otázka na svete: "Kde sa vidíte o päť rokov?" 

Áno, všetci vieme, že personalista tým zisťuje záujem a smerovanie kandidáta, motiváciu, ambície a blabla...

Ale tiež už všetci vieme naučene odpovedať: "Vidím sa ako prínos pre túto firmu, rád by som tu naďalej pracoval, podám čo najlepší výkon, aby som dosiahol lepších výsledkov, mám ambíciu kariérne rásť..." a opäť ďalšie bla,bla. Pravdu totiž povedať na plno nemôžeme - ozvali by sa nám totiž, keby sme úprimne povedali, že o päť rokov chceme byť doma na materskej s dieťaťom, že o päť rokov chceme zaujať pozíciu manažéra, ktorý sedí na pohovore oproti, alebo že už teraz vieme, že túto prácu považujeme len za prestupnú stanicu? Odpoveď poznáme všetci...

Ale rozmýšľali ste  niekedy nad tým, čo skutočne chcete dosiahnuť za päť rokov? Nie len v práci, ale aj v súkromnom živote. Skúste si spomenúť, kde ste boli pred 5 rokmi, a či ste presne tam, kde ste si predstavovali samých seba... Vyšlo všetko podľa plánu? 

Takýmto životným plánom sa venuje aj kniha O päť rokov, ktorú som dočítala nedávno a spracovávala som ju dlhšie, Myslela som si totiž, že to bude pohodová, oddychová romantika s predvídateľným dejom, no ako veľmi som sa mýlila. Kniha Vás totiž naladí na prvotnú romantickú "akože" zápletku, ale to, čo sa z nej nakoniec vykľulo bolo pre mňa osobne majstrovské dielo autorky a tomuto sa hovorí: "šokovať čitateľa a vytiahnuť z neho všetky emócie". Kniha vôbec nebola pohodová, a už vôbec nie romantika, ale pre mňa osobne to bola jedna veľká emočná nálož, ktorá ma úplne rozobrala.

V recenzii budem možno trošku spoilerovať, tak ak ste knihu ešte nečítali a máte to v pláne, rozhodnutie pokračovať v čítaní je len na vás.

5 ročné plány som nespomínala náhodou. Hlavná postava knihy, Dannie, je totiž na plánovaní svojho života priam závislá. Plány pre ňu predstavujú pevné body a nehrozí, že by sa jej nejakým spôsobom narušili. Presne vie, kedy ju príjmu do novej práce, keď bude tvrdo pracovať presne vie, kedy ju povýšia, dokonca aj zásnuby očakáva a nie sú pre ňu žiadnym prekvapením. Takto to totiž má naplánované. Presným opakom Dannie je Bella, jej najlepšia kamarátka, ktorá si život užíva, nič neplánuje a vo svojej nepredvídateľnosti a prelietavosti málokedy niečo dotiahne do konca.

Jedného dňa, keď sa Dannie podľa očakávaní zásnúbi, a vráti sa domov so svojim čerstvým snúbencom na chvíľku zaspí, a sníva sa jej sen, v ktorom sa zobudí v inom byte, na prste má iný zásnubný prsteň, a oproti nej je úplne cudzí muž, ktorého v živote nevidela. Zhrozená Dannie zistí, že je o päť rokov viac a vo svojej zmätenosti vôbec nechápe, čo to znamená. V tom sa prebudí, no zvláštny pocit neistoty v nej ostáva. Po snahách zistiť, čo to malo znamenať a viacerých neúspešných stretnutiach s psychologičkou, prestane tomuto snu venovať pozornosť a žije si ďalej svoj perfektne naplánovaný život. Až do momentu, kedy ju Bella nezoznámi s jej novým frajerom, Aaronom, v ktorom Dannie spozná presne toho istého muža, s ktorým sa prebudila v to ráno vo svojom sne.

Presne v tomto momente si poviete, že presne viete, ako to bude pokračovať a očakávate romantickú linku, v ktorej sa nejakým spôsobom  Dannie s Aaronom dajú dokopy.  Ale dostanete úplne niečo iné, niečo čo do deja vpadlo tak nečakane, ako to väčšinou býva aj v živote - ťažká choroba. Po prvotnom nadšení z tehotenstva, ktoré Bella zažije, sa totiž jej tehotenstvo ukáže ako falošné, a čo je horšie, namiesto tehotenstva jej diagnostikujú rakovinu vaječníkov. 

Z romantického príbehu sa tak razom stane boj medzi chuťou žiť a hrozbou smrti a Dannie v tomto momente pochopí, že to čo sa jej prisnilo nebol len taký obyčajný sen, ale veľmi neobyčajná predtucha

Lásku v príbehu dostanete, no v inej podobe - nečakajte romantickú líniu medzi Dannie a Aaronom, ani žiadne typické klišé "from enemies to lovers". Láska v tejto knihe je silno prítomná v podobe dvoch kamarátok, ktoré sú tu pre seba v najťažšej skúške ich života, ktoré si aj napriek nedorozumeniu a zúfalstve vždy k sebe nájdu cestu, a ktoré myslia na šťastie tej druhej aj na smrteľnej posteli. Nemusím Vám hovoriť, ako to dopadlo, domyslíte si, ale to, že viete koniec neznamená, že knihu už nemusíte čítať. Práve naopak - osobne pre mňa bola táto kniha jedna z najsilnejších kníh, aké som za posledné obdobie čítala aj vďaka štýlu písania, ktorý autorka tejto knihe dala.

Autorka v knihe podáva smrť bez príkras, vo svojej reálnej podobe, nebojí sa opísať trápenie človeka bojujúceho s ťažkou chorobou, ale za to ku všetkému po celú dobu pristupuje s veľkým citom, rešpektom a emócie cítite z každej jednej stránky. Priznám sa, dlho som pri knihe neplakala tak, ako v záveroch tejto knihy, no po dočítaní som neostala smutná a sklamaná, že sa nekonal happy end, ale pocity, ktoré vo mne vzbudila rezonujú dodnes. 

Vďaka knihe O päť rokov pochopíte, že mať plány a dlhodobé ciele je fajn, ale život nám ich v sekunde dokáže zmeniť a ukázať nám, že nie sme pánmi času, neriadime svet, a pochopíme, že nech je smrť akokoľvek hrozná, práve ona je cieľom života. Je na nás, ako život prežijeme, aké boje v ňom absolvujeme, či z nich vzídeme ako víťazi alebo ako porazení. Najdôležitejšie je totiž to, čo všetko tu po sebe zanecháme, a aký odkaz či spomienku si na nás ľudia ponesú. Kniha nám tiež ukáže, že láska má mnoho podôb, a okrem tej manželskej, rodičovskej či mileneckej je jednou z najdôležitejších lások našich životov aj tá priateľská.

Belle sa toto všetko podarilo, a aj vo svojej krehkosti dokázala svoju najlepšiu kamarátku Dannie priviesť späť na cestu žitia a nie prežívania. Pretože 5 rokov života sa nedá žiť v kalendári, každý deň totiž treba žiť tak, aby sme si o 5 rokov mohli povedať, že všetky naše dni boli naplnené životom, a nie jeho atrapou.

.Prečítajte si túto knihu, nebudete ľutovať....

Originálny názov: In five years

Názov: O päť rokov

Autor: Rebecca Serle

Počet strán: 264

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR 

ISBN: 9788055176031