Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Nočný expres

23.12.2022

Počas čítania mi stále behala hlavou veta, ktorú mi raz povedal kamarát: 

"Život je ako vlak a ľudia v našom živote sú spolucestujúci. Občas niekto vystúpi, občas niekto prisadne, no každý s nami prejde určitú cestu, a raz, aj my budeme musieť vystúpiť na nejakej stanici." 

Presne toto je Nočný expres, ktorý jazdí iba v noci a vezie len tých, ktorí v neho veria. Pomáha ľuďom znovu stretnúť tých, ktorých stratili. Čarovný príbeh je síce pre deti, no svoju krásnu myšlienku predostiera aj dospelým. Príbeh však musíte naplno vnímať detskými očami, aby ste  pochopili jeho odkaz, nerozmýšľajte nad ním ako dospelý, ktorý potrebuje ku všetkému logické odôvodnenie. 

Príbehom nás sprevádza 11-ročná Danja, ktorá nadovšetko miluje svoju starú mamu, no všíma si už, že to nie je tá istá babička, ako kedysi. Často zabúda, stráca sa vo vlastných myšlienkach, občas ju nespoznáva. Danja nechápe, čo sa to s babičkou presne deje, no jedného dňa, počas vianočného večierku jej rodičov sa stratí. Nikto ju nemôže nájsť, až zrazu Danja počuje z diaľky prichádzať vlak. Najprv tomu neverí, pretože stanica, na ktorej býva jej babička už dávno nefunguje, no keď zíde na nástupište, skutočne sa pred ňou objaví vlak, ktorého sprievodca jej oznámi, že ide o Nočný expres, ktorý pomáha nachádzať stratených ľudí. Danja nepotrebuje vedieť nič viac, sadne na vlak a nechá sa odviesť na najbližšiu stanicu. Takto postupne cestuje noc, čo noc, po ceste plní tajomnú úlohu od babičky, stretáva priateľov, ktorí tiež niekoho stratili, objavuje nové neprebádané stanice a zisťuje, že rodina je ten najkrajší dar, aký môže mať.

Príbeh rozdelený na 24 kapitol, ktorý si s deťmi môžete čítať postupne počas celého adventu pomôže pochopiť deťom dve veci:

1.) Že ľudia postupne starnú, a je v poriadku, ak na niektoré veci časom zabúdajú. Deťom treba vysvetliť, že takýmto ľuďom sa nemôžu smiať a uťahovať si z nich, treba mať k ním úctu a hlavne im pomáhať spraviť život ľahším.

2.) Že nikto sa nestratí naveky, a ak nás aj opustí fyzicky, v našich spomienkach môže ostať večne živý a pomyselným nočným expresom sa s ním vieme stretávať v našom srdci každý deň.

Kniha je vhodná pre staršie deti, ktoré pri čítaní nepotrebujú toľko obrázkov a naplno vedia využiť svoju predstavivosť. Obsahuje síce ilustrácie, ale nie na každej strane. Tiež by som ju odporučila deťom, ktorých starí rodičia možno rovnako, ako Danjina babka postupne zabúdajú, rodičom to pomôže deťom vysvetliť, čo sa to vlastne s babkou, či s dedkom deje. 

A my dospelí, my si aspoň pripomenieme detský svet fantázie, ktorý občas úplne vylučujeme z našich životov. Nehľadajme v každom príbehu súvislosti, nepýtajme sa, prečo nekonali postavy tak, či onak? Prečo boli dospelí v príbehu na oko bez záujmu k vlastným deťom? Toto sú všetko veci, ktoré detská myseľ nerieši, pretože sa naplno zameria na hľadanie babičky a cestovanie Nočným expresom.

Pointu hľadajme skutočne tam, kde je, nie tam, kde by podľa nás mala byť. 

Knihe dávam 4,5⭐️ /5.

Originálny názov: Nattexpressen

Názov: Nočný expres

Autor: Karin Erlandsson, 

Počet strán: 224

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Stonožka

ISBN: 9788055185767