Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Nimona

13.03.2022

Bolo to milé, bolo to rozkošné, bolo to zaujímavé.

Nieslo to morálny odkaz, malo to krásne ilustrácie, malo to príbeh.

A síce u mňa nenastal výbuch smiechu, ktorý niektorí sľubovali, tento grafický komiksový román mi dal presne to, čo som chcela - prečistenie myšlienok a  krásny príbeh o priateľstve a lojalite.

Autorka nás vhupla hneď do deja a zoznamujeme sa s Nimonou, ktorá chce byť zloduchom a len tak ísť a vraždiť ľudí. Neľakajte sa, nejde o krvilačný príbeh, Nimona je totiž taká neriadená strela, že aj najmenšia akcia spôsobí hotovú katastrofu, po ktorej neostane kameň na kameni. A aby som nezabudla povedať, Nimona je tvaromenička, čo znamená, že sa dokáže premeniť úplne na hocičo živé - áno, aj na žraloka s prsiami.

Trošku skrotiť Nimonu a ukázať jej smer sa rozhodne aj Ballister Blackheart, ktorý síce je verejnosti predkladaný ako najväčší záporák v hre, ale je to veľký dobrák. Až taký dobrý, že sa rozhodne odhaliť sprisahanie organizácie, ktorá má inak ľudí chrániť a popri tom sa snažiť morálne upratať Nimonu, že nie je nutné pri tom vytvárať obete.

Prostredie, do ktorého bol príbeh vsadený by som nazvala ako moderný stredovek, pretože aj keď v príbehu máme rytierov, drakov, kráľa, meče, dostávame aj mobily, počítače, reportérku spravodajstva a dokonca aj pizzu. 

Vzťah, ktorý mali medzi sebou Nimona a Ballister bol úsmevný, no nádherný zároveň. To ako jeden za druhého bojovali, a boli odhodlaní položiť za seba život patrilo k emotívnejšej časti knihy, a veru bolo to pekné čítať. Aj napriek tomu, že všetci ich považovali za Zloducha a jeho príšeru oni v sebe videli vždy to pekné a dobré. 

Napriek veľkým pozitívam, ktoré v knihe a v príbehu vidím, najmä teda jeho hlavnú myšlienku, sú veci, ktoré mi v knihe chýbali a rada by som im porozumela hlbšie. Chápem, že to nie je možné, a že to ani nie je cieľom komiksových príbehov, ale napríklad pointa s vysvetlením Nimoniných vlastností mi prišla vysvetlená nedostatočne, resp. chaoticky. Tiež ten prirýchly začiatok, prečo vlastne Nimona prišla práve za Ballisterom, prečo sa rozhodla bojovať s inštitútom. a prečo chcela, aby bol Ballister kráľ? Viem, že pre samotný príbeh to je asi nepodstatné, ale tak mňa to nesmierne zaujíma, práve preto, že Nimonu ako postavu som si zamilovala.

Veľmi sa mi páčil aj moment, kedy si Ambrosius Goldenloin, niekdajší priateľ Blackhearta priznal svoj veľký omyl a povedal prepáč. No páčilo sa mi, ako mu Ballister správne povedal, že nikdy doteraz sa mu za to neospravedlnil a neprejavil ľútosť, prišlo to až vtedy, keď sa Ambrosius sám presvedčil o tom, že inštitút pácha veľké zlo, a kým čerpal výhody a pozornosť inštitútu, tváril sa, že sa tak nikdy nestalo. 

Jednoducho táto kniha búra všetky mýty: 

- zlý nemusí byť zlý
- dobrý nemusí byť dobrý
- žralok s prsiami existuje
- komiksový príbeh nemusí byť len pre deti

Nimona splnila svoj účel, zabavila ma na jedno popoludnie, prečistila mi myšlienky po ťažšom psychotrileri, miestami pobavila a môžem ísť čítať ďalej.

A teda hláška: "Ukážem ti guráž, ty fičúr jeden!" sa asi stáva súčasťou môjho slovníka. Z mňa také slabšie 4⭐️/5.

Originálny názov: Nimona

Názov: Nimona

Autor: Noelle Stevenson

Počet strán: 272

Rok vydania: 2019

Väzba: pevná väzba 

Vydavateľstvo: CooBoo

ISBN: 9788056609149