Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Nimbus

18.03.2021

Predstavte si, že celý Váš život ovláda umelá inteligencia, ktorá vie o Vás všetko. Kvôli jej rozhodnutiam sa Vám zo sekundy na sekundu môže otočiť celý život o 180 stupňov. Tak ako sa to stalo aj novému hrdinovi v pokračovaní série Žatva smrti - Nimbus.

Ale poďme po poriadku - kniha má totiž viacero dejov a príbehov, ktoré sú zo začiatku mätúce, ale v určitých úsekoch sa dôležito prelínajú.

Po tom, ako sa Citre podarilo obísť nariadenie, ktoré mala vykonať po svojom vymenovaní za kosca, sa Rowan rozhodol vykonávať spravodlivosť podľa seba. Trestá všetkých tých, o ktorých si myslí, že nie sú hodní svojej funkcie a len ju zneužívajú. Stane sa z neho obávaný kosec koscov, čo pekne zdramatizuje dej. Veď Vy by ste sa nebáli, keby ste sa stali lovenou zverou, keď ste boli doteraz len lovcom

Citra naopak berie svoju novú funkciu veľmi zodpovedne a stále sa snaží udržiavať myšlienku kosca Faradaya živú - že zabíjať sa dá aj s úctou a rešpektom. 

Popri tom tu máme aj dejovú linku novej hlavnej postavy - Greysona. Greyson je obyčajný chalan, ktorý má svoje sny a ideály a práve na neho som smerovala úvod tejto recenzie - zo dňa na deň ho totiž Nimbus označil za podivína, čo znamená, že s Vami prestane náhle komunikovať a tiež Vám obmedzí používanie niektorých služieb. Pre Greysona, ktorý bral Nimbusa ako člena svojej rodiny, tak pripraví nejednu prekážku, ktorá niekedy hraničí až s obavami o vlastný život. Vďaka Greysonovmu príbehu môžeme lepšie porozumieť Nimbovi, ktorý nás cez svoje denníky sprevádza celým dejom. 

Nimbus na mňa pôsobí ako svedomie - dohovára ľuďom, dáva im rady, naslúchajú mu. A Greyson o to bez vysvetlenia prišiel. Ostal sám. V určitých momentoch autor situáciu opísal tak dokonale, až som mala slzy na krajíčku. Autor sa naozaj veľmi dobre vyhral s dejovou linkou určenou pre Greysona.

V knihe nás čaká nejedno veľké prekvapenie, ktoré sa udeje v línii koscov a ovplyvní celý dej. Vďaka tejto dejovej línii si človek uvedomí, že ak je človek prehnitý zvnútra, nezastaví ho naozaj nič - ani len svedomie, ani len zhrozenie ľudí. Túžba po moci, vysoké nezdravé ambície a cesta za naplnením svojich zvrátených vízii zmenila už nejedného človeka, nie len toho nesmrteľného - a podobne to je aj v knihe. V takom prípade sa dokáže zakryť aj tvrdé porušenie pravidiel, nemorálne skutky a doslova obídenie akýchkoľvek zákonov ľudskosti.

Aj napriek tomu, že kniha sa rozbieha pomalšie a zo začiatku trvá čitateľovi dlhšie zaradiť sa do deja, gradácia deja a záver knihy Vám vyrazia dych a budete sa hneď púšťať do záveru trilógie.


V sérii Žatva smrti vyšli tiež knihy Kosec a Posol.

Originálny názov: Thunderhead

Názov: Nimbus

Autor: Neal Shusterman

Počet strán: 472

Rok vydania: 2019

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Slovart

ISBN: 9788055639284

Myšlienka z knihy na zamyslenie:

"Časom sa každá búrka zmení na príjemný chládok."