Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Nezabudni na mňa

15.01.2022

Priali ste si niekedy vrátiť čas, aby ste mohli urobiť niektoré veci inak, či zmeniť niektoré vaše rozhodnutia, o ktorých si myslíte, že boli chybné?,

Často, najmä po rozchodoch, si povieme, že niektoré veci sme mohli spraviť rozdielne, lepšie, a určite by sa rozchod neudial. Vyčítame si, že to určite len kvôli nám. No takto to (našťastie) nefunguje. 

Svoje o tom vie aj Tess, hrdinka knihy, ktorá práve prežívala bolestivý rozchod s láskou svojho života, a vyčíta si niektoré svoje rozhodnutia. Myslí si, že tie boli dôvodom, prečo sa s ňou Seb, jej ex rozišiel. V záchvate hnevu hodí na Silvestra krabicu plnú všetkých spomienok do ohňa so želaním, aby ho nikdy nestretla. Na druhý deň sa zobudí a nikto o žiadnom Sebovi nevie, žiadny vzťah sa neudial. No Tess ho opäť stretáva, a keďže si ju nepamätá, rozhodne sa ich vzťah viesť teraz úplne inak- presne opačne ako prvý krát. No dokedy sa dokáže pretvarovať, zapierať samú seba, a čo ak jej kvôli tomu utekajú dôležitejšie veci? A čo ak ten pravý je v skutočnosti častokrát oveľa bližšie, ako si myslíme?

Tess mi svojimi rozhodnutiami občas liezla na nervy, ale snažila som sa ju chápať. Niekedy sa v snahe niekomu zapáčiť správame ako idioti. Veľakrát som sa však nevedela stotožniť s jej rozhodnutiami, kedy robila určité veci len preto, lebo vedela, že objekt jej záujmu ich má rád, aj za cenu riskovania vlastného zdravia. Ale ten jej ex, sebec, pozerajúci len na seba, toho by som osobne nechcela raz, nie ešte dvakrát, ale tak láska si nevyberá do koho sa zaľúbime, každý máme za sebou nejaký ten "omyl" nášho života, ale vďaka knihe pochopíme, že aj tej "omyl" nás niekam nasmeroval. 

Inak je kniha písaná výborne, aj som sa niekedy fakt nasmiala, štýl autorky je veľmi čitateľný a niektoré scény boli ako vystrihnuté z príručky trapasov. Alexandra Potterová sa právom radí medzi tie úspešnejšie autorky, a keďže mi jej štýl sadol, určite si od nej prečítam aj iné tituly. Pri čítaní nemáte pocit, že sa do čítania musíte nútiť, naopak príbeh napreduje plynulo, a v podstate čokoľvek sa udialo bolo svojím spôsobom v príbehu potrebné - či už dejová linka najlepšej kamarátky Tess, dejová linka s miestnymi pipinami, návštevy starého otca v domove pre seniorov, či pracovné neúspechy hlavnej hrdinky.

Knihu určite odporúčam ľuďom po rozchode, pretože vďaka príbehu si uvedomíte, že všetko sa stalo pre niečo, a nič sa nedeje bez príčiny, ale tiež ľuďom, ktorí sú v šťastných vzťahoch na utvrdenia sa, že sú presne tam, kde majú byť. 

Prikladám myšlienku z knihy: "Nikdy si neželaj, aby sa niektorá časť tvojich spomienok nestala. Aj keď sú spomienky na časy, ktoré sme spolu prežili, niekedy bolestné, urobili z nás to, čím sme, a ja nechcem vymazať ani jednu z nich."

Originálny názov: Don't You Forget About Me

Názov: Nezabudni na mňa!

Autor: Alexandra Potter

Počet strán: 384

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: NOXI

ISBN: 9788081115851