Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Neprofesionál

08.07.2021

Môže existovať najlepšie kamarátstvo medzi mužom a ženou?

Jasné, že môže, ale to sa nemôže jedna z dvojice zaľúbiť, prípadne sa nemôže zaľúbiť ani ten druhý z danej dvojice... 

A ako už tušíte, presne túto tému rieši aj kniha Neprofesionál, no úprimne, nemyslím si, že okrem povrchového chodenia okolo horúcej kaše sa podarilo autorovi túto otázku poriadne uchopiť a využiť potenciál, ktorý samotná téma ponúka.

Owen a Margo sa poznajú od univerzitných čias, vedia o sebe všetko, vzájomne sa podporujú a zhodou okolností aj pracujú v jednej firme (a dokonca majú aj spoločnú kanceláriu) ako kolegovia. Radosť pracovať s najlepším kamošom, až do momentu, kedy sa Margo po rozchode opije tak, že si neuvedomuje tenkú hranicu medzi ňou a Owenom, a všetko sa zvrtne. Pár drinkov stačí na to, aby si užili neviazaný románik, no potom príde ranné precitnutie a Margo tuší, že už nič nebude ako pred tým.

Zo začiatku sa obaja snažia tváriť, že vlastne o nič nejde, ale ako sa vraví - čo sa stalo sa neodstane, a tak sa tento zážitok premieta do akejkoľvek oblasti ich života. A keď Owen začne v práci tvoriť nový projekt - Reality show o randení, s ktorou mu má pomáhať aj Margo, situácia sa značne skomplikuje. Okrem toho, že postupne obaja zisťujú, že na toho druhého žiarlia, sami vnútorne bojujú s tým, čo sa to s nimi vlastne deje, a prečo zrazu túžia po najlepšom kamošovi, ktorého do teraz brali ako pevnú súčasť "NO-GO" zóny.

Samozrejme, ako to už v týchto klišé knižkách býva zvykom, po prvotnej dráme sa nakoniec dajú dokopy a uvedomia si, že celú tú dobu aj tak podvedome chceli jeden druhého a jediné, čo im bránilo posunúť to ďalej bol strach z pokazeného priateľstva. Nikde však nie je napísané, že dokonalé priateľstvo nemôžete vytvoriť aj so svojím partnerom a zároveň váš partner nemôže byť váš najlepší priateľ. Niekedy stačí len potlačiť strach a zistiť, či to bude fungovať alebo nie

Aj keď samotný príbeh bol fajn, nemôžem sa ubrániť pocitu, že knižke niečo chýbalo. Nezanechala vo mne žiadny hlbší dojem a celkovo si myslím, že to nebol zrovna podarený kúsok.

Áno, čítala sa naozaj veľmi rýchlo, dotvoriť dej pomohli aj pohľady z oboch strán, ale nepohltila ma tak, ako ostatné knihy z tohto žánru.

Námet "Reality show o randení" bol podľa mňa super, a z tejto témy sa dalo vyťažiť oveľa, oveľa viac, ako len zmienku o dvoch častiach. Namiesto neustálych myšlienkových pochodov hlavnej hrdinky, či svojho kamoša miluje alebo nie, by som si radšej prečítala nejaké vtipné pikošky z natáčania nepodarených rande. No ako som načrtla, namiesto toho som neustále čítala o tom, ako on ju strašne chce a strašne ho priťahuje a ona vlastne nevie, čo chce. K hrdinom sa mi vôbec nepodarilo vytvoriť si žiaden vzťah, proste tu len boli a plávali príbehom. 

Podobných kníh som prečítala už dosť a teda v porovnaní s ostatnými, pri knihe Neprofesionál je hneď cítiť, že to písal chlap. Snažím sa ignorovať typické stereotypné klišé o tom, ako sa žena hneď  po rozchode opije a má potrebu sa túliť k malému mačiatku (pričom je úplne jedno, že je to v práci, pred celým zástupom jej kolegov, ktorí to mimochodom hrdinsky natáčajú a spravia z toho virálne video). Na druhej strane sa však autor netrápil zbytočnými opismi niektorých scén - úprimne, niekedy fakt nepotrebujem čítať o tom, ako isté veci prebiehajú a čo všetko pri tom hlavná hrdinka zažíva - tu sa s tým autor nepáral, išiel rovno na vec, šup sem- šup tam a je hotovo. Tiež autor nemal potrebu opisovať do detailov napríklad usporiadanie pracovného stola, ako to majú vo zvyku niektoré autorky, ktoré by z toho spravili celú jednu kapitolu. 

Napriek tomu som stále čakala, kedy sa konečne udeje niečo WOW, čo ma zrazu preberie z predvídateľného stereotypného deja, no stále to nechodilo.

Hlavná hrdinka bola podľa mňa miestami tupá hus, ktorá si 4 kapitoly hovorí, ako sa s Owenom určite nič nestane a potom pošle svoje mozgové bunky na dovolenku a bez váhania sa s ním počas spoločného firemného obedu vyberie do auta, ktoré je zaparkované rovno pred podnikom, kde práve obedujú všetci ich kolegovia. 

Aby som však nebola až taká kritická, nebolo to úplne zlé čítanie, bol to priemer, také 3* z 5, miestami som sa zabavila, a nemôžem povedať, že kniha by bola vyslovene zlá. Bolo to presne také to "bezmozgové" čítanie, kedy si proste užívate prítomný okamih a len čítate a čítate, až ste zrazu na konci knihy a zistíte, že ste strávili príjemný čas nič nerobením a relaxom.

Aha, a aby som nezabudla - prosím, zakážme v knihách používať akékoľvek zdrobneniny ženských pohlavných orgánov - výraz prcinka totiž vždy dokonalo zabil akúkoľvek ťažko nadobudnutú atmosféru.

Originálny názov: Unprofessional

Názov: Neprofesionál

Autor: J.D.Hawkins

Počet strán: 216

Rok vydania: 2020

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Baronet

ISBN: 9788026912613