Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Neónový právnik

31.07.2021

Všetci sme sa už niekedy stretli s nespravodlivosťou.

Rovnako všetci sme mali niekedy chuť vziať ju do vlastných rúk. 

No je to riešenie? 

A čo ak sa rozhodne vziať spravodlivosť do rúk osoba, ktorej niekto veľmi ublížil a vzal jej všetko, čo mal...

Kniha Neónový právnik z dielne vydavateľstva Ikar nám približuje súdny proces založený na skutočnej udalosti. Kniha má málo strán, čo však vôbec nie je zlé, pretože nás tak dokáže stiahnuť oveľa viac do deja, ktorý netrpí zdĺhavými opismi a rôznymi odbočkami, ale venuje sa jednej konkrétnej téme, pri ktorej vám nedáva priestor uvažovať nad možnými zvratmi. Dej je proste daný hneď od začiatku - skutok sa stal, poďme ho riešiť.

Mladý Brigham Theodore práve dokončil právnickú univerzitu, a ako čerstvý člen advokátskej komory si hľadá prácu ako právnik. Keďže za sebou nemá žiadne zvučné meno a ani nepôsobí dojmom bohatého synáčika všade ho odbijú. Napokon ho príjmu v pochybnej advokátskej kancelárii, ktorá na seba púta pozornosť iba neónovým nápisom. Prvý prípad síce prehrá, ale vďaka neštandardnému postupu, ktorý zvolil mu jeho šéf dá oveľa väčší prípad.

Amanda Piercová, obvinená z úkladnej vraždy a obvinená na trest smrti. Za bieleho dňa 5 presne mierenými ranami zabila rovno pred budovou súdu ďalšieho obvineného, ktorý práve vychádzal zo svojho súdneho procesu. Poviete si, ok, zabila, nech je potrestaná...ale čo keď Vám poviem, že muž, ktorého Amanda zabila bol viacnásobne odsúdený recidivista, ktorý znásilňoval deti, obťažoval ich a to isté vykonal aj na Amandinej jedinej dcére - znásilnil ju, mučil, až nakoniec zomrela v bolestiach, a keď bola mŕtva, vyhodil ju vo vreci ako odpadky. Mala len 6 rokov.

Myslíte si, že Amanda si zaslúži zomrieť, ak zabila uchýlného psychopata, ktorý jej vzal všetko? S touto otázkou bojuje aj Brigham, ktorý si uvedomuje, že Amanda je vinná, koniec koncov, priznala sa a svoj čin neľutuje, ale do akej miery ju môže spoločnosť odsúdiť? 

Kde je hranica spravodlivosti? A môže ruku zákona nahradiť ruka človeka, ktorý zabil, nech boli jeho dôvody akékoľvek? 

Kniha nás stavia pred morálny aspekt, kedy sami v sebe bojujete na jednej strane s ľútosťou a pochopením hlavnej aktérky, na druhej strane si racionálne uvedomujete, že to čo spáchala je trestný čin, a nech boli jej dôvody akékoľvek, právo a súdy sú tu na to, aby rozhodli o vine a následnom treste človeka. Ľudia by nemali brať spravodlivosť do rúk sami, pretože je to kúsok od anarchie. Tiež je tu vidieť, že častokrát spoločnosť posudzuje ľudí na základe ich spoločenského statusu, na čo upozornil aj Brigham vo svojej záverečnej emotívnej reči, pri ktorej citlivým povahám vypadne možno aj slza.

Ako som povedala v úvode, autor sa v knihe venuje prevažne súdnemu sporu a samotnému procesu, no miesto si tu našla aj jemná romantická linka hlavnej postavy a tiež načrtnuté nekalé praktiky jeho šéfa. Text sa číta výborne, kniha je prevažne o priamej reči, ktorá dej posúva rýchlo vpred, takže stránky postupne odbúdajú, no po dočítaní knihy vo vás ešte dlho rezonuje.

Kniha určite stojí za prečítanie a donúti vás zamyslieť sa nad spravodlivosťou, nastavenými hranicami, spoločnosťou a aj následnom odsúdení, jej odkaz vyznieva ešte silnejšie aj vďaka tomu, že je kniha založená na skutočnej udalosti, preto máte stále v podvedomí, že príbeh sa stal a nie je len dielom autorovej fantázie,.

Sama som po jej prečítaní premýšľala, ako by som sa v danej chvíli zachovala ja, a na ktorej strane barikády by som stále. 

Originálny názov: The Neon Lawyer

Názov: Neónový právnik

Autor: Victor Methos

Počet strán: 208

Rok vydania: 2019

Väzba: e-book

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055166049


Originálna verzia obálky: