Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Navždy v decembri

27.12.2021

Príbeh, ktorý klame. 

Horúca láska v mrazivej zime? Óóó, to bude super romantika na vianočné obdobie....Tak počkať...

Celú dobu máte pocit, že čítate romantický príbeh, ktorý smeruje len k jednému koncu- k tomu šťastnému, no záver vás zlomí. Nie nepreháňam, autorka v jednej sekunde, doslova jednou vetou, dokázala otočiť vysnívaný záver, ktorý ste si pre našich hlavných hrdinov predstavili už pri ich prvom stretnutí asi na 10 strane. Aby som bola úprimná, ak pozorne čítate, domyslíte si, že niečo sa asi deje, náznaky jemne autorka vsúvala do príbehu, ale spôsob, akým to spravila, tak zrazu, v momente kedy to vôbec nečakáte vám vyrazí dych.  Zavriete knihu, zastavíte sa, znovu ju otvoríte na tom istom mieste, aby ste sa presvedčili, že to tak určite nie je, a vy ste to zle prečítali. No prečítate presne to isté, opäť zavriete knihu, zavriete oči, poviete si, že toto snáď nemohla autorka spraviť, nadýchnete sa, otvoríte opäť knihu a dorevané, uslzené a s vreckovkou v ruke dočítate tých pár strán do konca, až nakoniec zavriete knihu úplne a spýtate sa, kde je ten váš vysnívaný záver? Kde je tá horúca láska, ktorá bola sľubovaná na obálke? No potom si uvedomíte, že aj toto je život...

Ale poďme po poriadku.

Josie ako dieťa tragicky stratila rodičov presne v deň Vianoc, a preto sa tieto sviatky pre ňu stávajú skôr trpkou spomienkou, ako časom zázrakov. Každoročne posiela rodičom list, no keď sa v jeden rok vyberie hodiť ich do poštovej schránky doslova vrazí do Maxa, chlapíka, ktorý zmeškal let a uviazol na Vianoce v Londýne. Namiesto lamentovania sa Josie a Max dohodnú stráviť čas čakania na preložené lietadlo spolu a spravia si turistické Vianoce - navštívia Winter Wonderland (odmietam to nazvať Zimná rozprávková krajina, proste nie), pláž, londýnske krčmy. Sama som sa vďaka knihe preniesla späť na vysvietenú Oxford Street a príbeh mi priamo plynul pred očami akoby som v ňom bola ja. Postupne sa mu Josie zveruje so svojím osudom, sama nevie prečo to rozpráva cudzincovi, keď má problém rozprávať o tom s vlastnou rodinou. No Max v nej z nejakého dôvodu vzbudzuje dôveru a začína jej byť čoraz sympatickejší. Navyše jej zároveň dokazuje, že život treba žiť, nie prežívať a treba robiť to, čo človek chce. 

No keď sa v jedno ráno Josie zobudí, Max s ňou nie je, zanechal jej na rozlúčku iba list a bez vysvetlenia odišiel. Ďalší trpký list v živote Josie ju hneď schladí a v príbehu sa posúvame do ďalšej časti. Bez toho, aby si to plánovali sa náhodou celý nasledujúci rok stretávajú na rôznych miestach po celom svete - New York, kam Max odišiel za rodičmi a Josie s jej ex, ktorý tu dostal nové pracovné miesto, Edinburgh, kde sa stretnú na svadbe spoločných známych, či Oxford, Max sa jej celú dobu snaží niečo povedať, no vždy mu to niečo prekazí alebo jednoducho nenaberie odvahu. Až sa to Josie dozvie tým najhorším možným spôsobom. Ako som povedala v úvode, postupne začínate aj vy tušiť, že niečo nie je v poriadku, no ani v najhoršej predstave nečakáte takýto koniec, kedy vám vybehnú slzy. Napriek tomu, sa príbeh skončí pekne, s uvedomením si, že aj ťažké momenty v živote  nás formujú a majú nás niekam priviesť.

Čakáte, že ak ide o Vianoce, tak všetko má predsa Happy End. No ten šťastný koniec vyzerá niekedy inak, ako si ho my predstavíme, niekedy nie je o veľkej svadbe, ale o vyrovnaní sa s neľahkým osudom. Nech sa nám zdá akokoľvek nespravodlivý. Krásny, no dojemný príbeh, ktorý má jasnú myšlienku, že človek musí robiť to, čo ho skutočne napĺňa, užívať radosti života, učiť sa nové veci bez ohľadu na vek a hlavne byť k ľuďom, ktorých milujeme úprimný bez ohľadu na pravdu, ktorú im chceme povedať. 

Hlavné postavy sú veľmi sympatické, obľúbite si ich, osobne sa mi veľmi páčili pasáže so starými rodičmi Josie, kľudne by som ich privítala viac. Naopak niekedy sa mi zdalo, že príbeh sa ťahal a okolo niektorých scén bola zbytočná vata, no napriek tomu sa príbeh čítal ľahko a rýchlo. Pomohlo tomu aj aj rozdelenie na časti, pričom každá časť sa venovala určitému obdobiu v živote hlavných hrdinov, takže v deji sa neskákalo, všetko malo svoj postupný sled udalostí. Knihu určite odporúčam, tým, že príbeh sa odohráva v priebehu celého roka, nenechajte sa zmiasť názvom a kľudne po nej siahnite kedykoľvek.

Originálny názov: Always in December

Názov: Navždy v decembri

Autor: Emily Stone

Počet strán: 368

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Grada

ISBN: 9788080902544


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: