Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Narnia 1 + 2: Čarodejníkov synovec + Lev, šatník a čarodejnica

19.04.2023

Nepoznám človeka, ktorý by nepoznal Narniu (zvláštna veta). Minimálne jej filmovú adaptáciu videl takmer každý, a kto nie, určite počul o čarovnej skrini, za ktorou sa nachádza magický svet. Každé dieťa verí a dúfa, že aj jeho skriňa ukrýva nadprirodzený portál a prenesie ho do sveta, kde je normálne kávičkovať u satyrov, či večerať s bobrami. Keďže ide o skutočne malé knižky, ktoré dokážete prečítať samotné na posedenie, nebudem vytvárať dva samostatné príspevky, ale v článku si povieme o oboch naraz.

Lewis vytvoril naozaj čarovný svet, no v jeho príbehoch je toho schovaného oveľa viac. Napriek tomu, že sú to rozmerovo menšie knihy, navyše s väčšími písmenkami, dokážu vo vás zanechať akúsi stopu. Stopu o dôležitosti priateľstva, odvahy, obety a lásky, pretože s tým všetkým sa naprieč jeho príbehu stretávame. 

Paradoxne, originálne verzie boli vydávané v inom poradí, v akom ich dnes môžeme čítať my. Ako prvú vydal v roku 1950 autor knihu Lev, šatník a čarodejnica. Po nej nasledovali ďalšie zo série, a kniha Čarodejníkov synovec tak vyšla ako šiesta v poradí až v roku 1955. Odporúčam vám však najprv si prečítať tú, pretože autor sa v nej venuje vzniku Narnie, odhaľuje tajomstvá jej sveta, ako napríklad to o pouličnej lampe, či samotný vznik čarovného šatníka. Pre ľudí, ako som ja, ktorí radi chápu zákonitosti magických svetov, je to preto povinná jazda. Vydavateľstvo nám to našťastie uľahčilo, a v špeciálnej edícii túto knihu zaradilo ako prvú. 

V knihe Čarodejníkov synovec sa stretávame s dvojicou detí Digorym a Polly, ktorí zažijú netradičné letné dobrodružstvo. Londýn v roku 1900 neposkytuje deťom toľko možností na zábavu, a preto sa rozhodnú preskúmať podkrovné prepojenia medzi domami. Aké je ich prekvapenie, keď dvere na konci tunela ich privedú rovno do náručia Digoryho šialeného strýka Andrewa. Ten ich prinúti vyskúšať čarovné prstene, ktoré ich majú teleportovať do čarovného sveta. A veru, tak sa aj stane, no nemyslite si, že odídu hneď do Narnie. Skôr totiž narazia na zlú čarodejnicu Jádis, ktorej sa podarilo zničiť vlastnú domovskú krajinu, a áno, tipujete správne, ide o našu čarodejnicu z knihy Lev, šatník a čarodejnica. Deti sú vystavené rôznym prekážkam, sú postavené pred úlohu zachrániť nie len svet, v ktorom žijú, ale aj získať čarovné jablko, vďaka ktorému vyrastie Narnia. Okrem toho tu máme aj morálne otázky, či je správne získať potrebnú vec na vlastné využitie a pre dobro nám blízkeho človeka aj za cenu podvodu, alebo je správne dodržať dané slovo a ostať čestným.

Ak ste videli film Lev, šatník a čarodejnica, tak kniha nepriniesla nič nové. Film je naozaj takmer jej vernou kópiou, no to ma vôbec neobral o zážitok z čítania. Aj keď som záver vedela, film som videla veľmi dávno a vďaka knihe si ho chcem pozrieť opäť. Dej sa presunul o 45 rokov ďalej, kedy je náš Digory uznávaný profesor, a šatník v jeho sídle je presne ten, o ktorom máme možnosť čítať v prvej časti. Stretávame sa so štyrmi súrodencami, Petrom, Susie, Edmundom a Lucy, ktorí navštívili sídlo vzdialeného príbuzného, profesora, aby sa ukryli pred nástrahami vojny. Počas hry na schovávačku sa Lucy cez šatník premostí do Narnie, kde hneď stretáva pána Tumnusa, satyra, s ktorým sa spriatelí. Čoskoro ju nasledujú aj zvyšní súrodenci, a keď sa o tom dozvie čarodejnica, schyľuje sa k boju. Nebudem vám písať o príbehu viac, koniec koncov, určite ho poznáte, Aslan sa stal v knižnom svete aj v tom filmovom legendou. V knihe nás čaká viac akcie a viac bojov, ale opäť aj veľa krásnych myšlienok.

Autor sa v oboch knihách zameriava skôr na svoju "rozprávačskú" reč,  kedy nám opisuje, čo sa deje, no podstatné úryvky dopĺňa aj priamou rečou, najmä v druhej spomínanej je jej viac. Jeho spôsob písania je veľmi jednoduchý, naozaj knižku zvládnu prečítať aj deti samé. navyše je veľmi hravý, jeho poznámky k dianiu a deju navodzujú dojem, že je v pozícii živého rozprávača, ktorý kde-tu komentuje priebeh deja. Veľmi sa mi páči aj jeho priamosť, či "pejoratívnosť" niektorých slov. Keď je niekto blbec, tak ho proste nazve priamo blbcom, alebo malou beštiou. Určite to je spôsobené aj dobou, v ktorej boli knižky vydané, vtedy sa tak spoločnosť nezameriavala na politickú korektnosť, ako dnes.

Nie je tajomstvo, že autor sa v mnohom inšpiroval kresťanstvom a prvky z neho preniesol aj do týchto kníh, no vôbec nejde o násilné pretláčanie kresťanskej viery. Zameral sa na jej podstatu - láska k blížnemu, obeta pre druhých, boj dobra proti zlu, záchrana sveta. Kniha je síce, podobne ako Malý princ, prezentovaná ako detská, no určite má čo povedať aj dospelému čitateľovi, ktorý už dokáže čítať aj "medzi riadkami".  Je naozaj obdivuhodné, že knihy napísané pôvodne v roku 1950 presahujú svoj čas, a nesú odkaz pre dlhé generácie čitateľov po jej vzniku. Okrem toho, knihy sú naozaj krásne spracované, ilustrácie v nich vás popri čítaní zahrejú a obálky tiež vystihujú podstatu každého príbehu. Dokonca som prebehla aj tie zahraničné, a všetky sú krásne.

Postavy a charaktery v knihách sú ľahko identifikovateľné, vždy viete, za akú stranu kopú. V postavách štyroch hlavných hrdinov môžeme vidieť zobrazené aj ľudské vlastnosti, každý hrdina je totiž úplne iný. A vedeli ste o tom, že práve charaktermi detí z Narnie sa údajne inšpirovala Rowlingová pri tvorbe štyroch základných fakúlt v Rokforte? Peter je vraj svojou odvahou predloha pre Chrabromil, Susan svojou inteligenciou a rozvážnosťou pre Bystrohlav, Lucy vďaka lojálnosti pre Bifľomor a Edmund je svojou ambicióznosťou typický Slizolinčan. Mimochodom, aj tvorcovia filmu ich obliekli do charakteristických farieb. Náhoda? 

Kniha Čarodejníkov synovec má u mňa 4,5⭐️/5 a Lev, šatník a čarodejnica si vyslúžilo plný počet, 5⭐️/5. Sériu plánujem dočítať určite celú.

Originálny názov: The Magician's Nephew

Názov: Čarodejníkov synovec

Autor: C.S.Lewis

Počet strán: 208

Rok vydania: 2014 (prvé publikovanie originálu 1955)

Väzba: brožovaná väzba

Vydavateľstvo: Slovart

ISBN: 9788055610498


Originálny názov: The Lion, the Witch and the Wardrobe

Názov: Lev, šatník a čarodejnica

Autor: C.S.Lewis

Počet strán: 184

Rok vydania: 2014 (prvé publikovanie originálu 1950)

Väzba: brožovaná väzba

Vydavateľstvo: Slovart

ISBN: 9788055610481


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI DETSKÉ KNIŽKY, KTORÉ VŠAK VEĽA POVEDIA AJ DOSPELÉMU ČITATEĽOVI.


Obsahové varovanie:

° bitky a boje

° smrť postavy

Pozitíva knihy:

+ vtipná

+ štýl písania

+ nadčasové dielo vhodné pre všetky generácie

Negatíva knihy:

- niektoré časti by som privítala rozobrať hlbšie

Zdroj: internet
Zdroj: internet