Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Napospas

02.10.2022

Poznáte reality show Survivor, alebo staršiu verziu Kto prežije? 

Túto show som pozerávala už ako mladšia, keď v televízii bola dostupná len americká verzia, a už vtedy som si hovorila, že keby som sa moc v dospelosti nudila, túto show by som vyskúšala. No po prečítaní tejto knihy už po tom až tak netúžim. Príbeh v knihe nám totiž ukázal verziu, kedy sa aj takáto show môže zmeniť na doslovnú verziu výrazu "Kto prežije?". 

V knihe sa stretávame s Maddy, ktorá sa po tragickej udalosti vo svojom živote rozhodne stať sa súčasťou sociálneho experimentu. Ten spočíva v tom, že 8 vybraných ľudí bude odvezených na ďaleký ostrov, kde sa v priebehu jedného roka majú pokúsiť prežiť, vybudovať si obydlie, zabezpečiť si potravu a vymyslieť si systém, ako budú fungovať. Charaktery a povahy účinkujúcich sú samozrejme vyberané tak, aby bola pravdepodobnosť konfliktu väčšia, a účinkujúci tak boli nútení robiť kompromisy, alebo dokonca vedomé ústupky. No situácia sa zvrhne ešte viac, keď po avizovanom roku pre nich nikto zo štábu nepríde a začína sa skutočný boj o prežitie. Nie len kvôli nedostatku potravín, ale predovšetkým kvôli konfliktom, ľudským zlyhaniam a túžbe prežiť.

Aj keď na knihu čítam viaceré rôznorodé názory, mne sa kniha páčila. Cítila som pri nej napätie, strach a aj hnev. Súhlasila alebo naopak nesúhlasila som s konaním postáv, sama som v niektorých chvíľach uvažovala, ako by som sa zachovala ja. Kniha vo mne vyvolala zmes emócii, a presne to od knihy v tomto žánri očakávam. Musím však uznať, že mi miestami chýbali aj informácie o iných účastníkoch, vďaka ktorým by som možno lepšie vedela pochopiť ich konanie a reakcie v určitých situáciách. Samotný príbeh a aj psychologický rozbor bol zameraný predovšetkým na Maddy, preto sme situácie vedeli posúdiť len z jej pohľadu.

Autorka dokázala čitateľa udržať v napätí vďaka občasnému preskakovaniu v deji. Okrem samotného diania na ostrove sme mohli čítať aj o kastingu do reality show, či dokonca tajomné medzi kapitoly, v ktorých nám autorka prostredníctvom hlavnej postavy dala náznaky, že na ostrove sa udialo niečo tajomné, k čomu vlastne celé rozprávanie smeruje. Opäť poviem, že niektorým sa záver nepáčil, ale ja som bola spokojná. "Nadpozemné" veci, ktoré niektorým vadili boli podľa mňa dostatočne vysvetlené práve hlavnou postavou, ktorá sama priznala, že kvôli samote si vytvorila fiktívnu postavu, vďaka ktorej prežila. Tiež jej konanie v záverečnej situácii som vedela vzhľadom na jej psychické rozpoloženie pochopiť. Niektoré veci však boli v deji nelogické, osobne si myslím, že aj nereálne, ale na vystupňovanie napätia to stačilo.

Samotné postavy, možno okrem Maddy, vo mne vzbudzovali odpor. Ani jedna mi nebola sympatická, buď to boli ľudia, ktorí sa prispôsobili názoru väčšiny aj keď videli neprávosť, šikanu a krivdu, alebo to boli tí, ktorí tú šikanu robili. Miestami som nesúhlasila ani s krokmi Maddy, ktorá občas na mňa pôsobila povýšenecky, ale vďaka tomu, ako nám približovala svoje detstvo a dospievanie som pochopila, že bola jednoducho obeťou aj vlastných rodičov, ktorí boli až prehnane úzkostliví, a spravili z Maddy asociálku neschopnú zapadnúť do kolektívu. Jej matka si doslova zaslúžila psychologické sedenia. Postavy Andrewa a Duncana ma rozčuľovali takmer permanentne, pretože ich testosterón priam strieľal z knihy. Najväčší problém by som osobne mala asi s lenivou Gill, podobne ako Maddy, vadilo by mi, keby som videla, ako doslova nič nerobí a len vďaka svojej prefíkanosti vie, ako sa udržať v tej správnej partii. Ostatné postavy boli síce tiež zaujímavé, ale chýbal mi k nejakému ich hlbšiemu zaradenie aj ich príbeh. 

Ako som spomínala, osobne som bola s príbehom spokojná, miestami ma neustále čítanie o bylinkách, hubách a rastlinkách, ktoré zbierala Maddy síce začínalo nudiť, ale autorka vždy dokázala dať do knihy nejaký zvrat. Podarilo sa jej podľa mňa  vierohodne vykresliť správanie ľudí v kritických situáciách, kedy sa niektorí znížia k násiliu, iní sa v obave o vlastný život radšej prispôsobia, či dokonca sa pridajú k utláčaniu najslabšieho, len aby neprišli na rad oni. Nepostrehla som síce, kde presne nastal taký prelom, že práve z Maddy sa stal najnenávidenejší človek na ostrove, pretože osobne by som ju skôr vnímala ako nekonfliktný typ a myslím, že adeptov na túto pozíciu bolo viac. No opäť sa ukázalo, že stačí jedna hlasná diktátorská autorita a slabší jedinci sa jej názoru podvolia, aj keď neexistuje racionálny dôvod prečo je to tak. Práve správanie týchto autorít mi miestami doslova škrtlo zápalku rovno pod mojim napätým emočným kanistrom, pretože nespravodlivosť, ktorej sa častokrát postavy dopúšťali a bezmocnosť, do ktorej to dostávalo hlavnú hrdinku, vo vás odpáli rozbušku hnevu, no napokon si uvedomíte, že tak to bohužiaľ chodí aj vo svete plnom ľudí a nepotrebujete na to ani opustený ostrov. 

Kniha možno nie je najakčnejší a najnapínavejší psychotriler na trhu, aj tak však dokáže v človeku vzbudiť emócie. Osobne sa pri ňom aj máte možnosť pozastaviť nad správaním človeka v situáciách, kedy bojuje o život. Vtedy sa ľahko potlačia všetky humánne presvedčenia a človek stráca zábrany - neexistujú totiž zákony, ľudia, ktorí by dozerali na ich plnenie, a hlavne neexistujú priateľstvá - každý je sám za seba a podľa toho aj koná. Knihe dávam 4⭐️/5.

Originálny názov: Stranded

Názov: Napospas

Autor: Sarah Goodwin

Počet strán: 328

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

ISBN: 9788022024006


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM KNÍHKUPECTVU BUX.SK


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: