Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Na západ so žirafami

19.07.2022

Krásny príbeh. v ktorom okrem dobrodružstva a nádherných myšlienok o živote a ľuďoch objavíte predovšetkým dôležitý odkaz o ľudskosti a potrebe chrániť aj tých najzraniteľnejších.

Ocitáme sa v sanatóriu pre vojenských veteránov, kde začína rozprávanie starého 105 ročného pána a dobrodružnej ceste, ktorú zažil na prelome sedemnásteho a osemnásteho roku života. Jeho rozprávanie nemá byť len akési bezduché spomínanie na časy dávno minulé, ale predovšetkým odkazom na záchranu ohrozených druhov zvierat - žiráf, ktoré ho zachránili v ťažkých časoch a dali mu nádej na nový život. Príbeh píše pre  nás zatiaľ neznámej osobe, no kto to presne je sa dozvieme v pravý čas. 

Písal sa rok 1938 a Atlantický Oceán zažil veľký hurikán. Na hurikáne by samo o sebe nebolo nič netradičné, keby nezasiahol loď prenášajúcu dve mláďatá žiráf, ktoré smerovali z Afriky do ďalekého San Diega, kde ich čakalo miesto v ZOO. Prístav, v ktorom sa vylodili bol v New Yorku, a tak ich ubolené a preľaknuté čakala ešte dlhá cesta naprieč celou Amerikou. Okrem hurikánu však krajinu zasiahla prachová búrka, ktorého obeťou sa stala aj rodina mladého Woodrowa Wilsona Nikláka

Woodrow, náš rozprávač, nepatrí k žiadnym anjelom, na to aby prežil neváha kradnúť, klamať a podvádzať. Život mu v jeho mladom veku uštedril nejednu ranu, a tak keď si vypočuje, ako sa chystá prevoz dvoch majestátnych žiráf do "zasľúbenej zeme" neváha ani minútu a rozhodne sa ich sledovať. Okolnosti však všetko nakoniec zariadia tak, že sa stane šoférom veľkej upravenej dodávky a žirafy, ktoré pomenoval Divoch a Divoška mu ukazujú novú príchuť života. 

Na ceste robí doprovod Starcovi, ktorý mu počas dlhých ciest rozpráva príbehy, a hlavne vďaka jeho slovám si Woodrow začne uvedomovať, aké dôležité je byť láskavý nie len k ľuďom, ale aj k zvieratám, o čom je skutočne život, a že aj naoko cudzí ľudia dokážu vo veľkej miere poznačiť náš život. Na ceste im je v pätách aj mladá fotografka, Ryšaňa, ktorá v dokumentovaní tejto cesty vidí príležitosť konečne dokázať svetu a manželovi, že aj žena má sny a ambície, pre ktoré je ochotná všetko nechať tak, a sama prenasledovať párik žiráf. 

Cesta žiráf sa po zdrvujúcom hurikáne, v stále pretrvávajúcich dôsledkov hospodárskej krízy, a tiež vo vzrastajúcej hrozbe druhej svetovej vojny čoskoro stane senzáciou a dve mladé žirafy sa stávajú akýmsi symbolom zjednotenia krajiny. Nič však nie je bez prekážok, a aj na tejto ceste Woodrow, Starec, Ryšaňa a naše žirafie mláďatá stretávajú aj zlých ľudí, ktorí hľadia predovšetkým na svoje záujmy. Ako to nakoniec dopadne a či sa podarí žirafám nakoniec prísť šťastne do cieľa si prečítate v knihe. 

Postavy boli napísané úžasne, každá mala svoj tajomný príbeh, ktorý vytváral ich charakter a predurčoval, ako sa zachovajú v rôznych situáciách. Woodrow, mladý muž, ktorý bol ochotný klamať, aby si zachránil život, ťažilo ho svedomie, pre určité udalosti, no cesta mu napokon pomohla prijať fakt, že nenesie vinu za nič, no aj mu dať zopár krát pár výchovných faciek, kedy si uvedomil, aké dôsledky môžu mať jeho činy. Tajomný starec, ktorý vždy vedel situácie pomenovať priamo, vedel však čítať aj medzi riadkami a nebál sa dať dôveru do rúk chlapcovi, o ktorom vedel, že mu klame aj keď klamstvo neznášal. Vedel však, že Woodrow  je v hĺbke dobrák a zaslúži si od života druhú šancu. A Ryšaňa, emancipovaná žena, ktorá sa v príbehu ocitla vždy ako tieň, no napokon zohrala dôležitú úlohu nie len v živote žiráf, ale aj v celom príbehu.

Čo však musím na knihe vyzdvihnúť. a autorka si tak získala môj obdiv je to veľké spektrum, ktoré v knihe dokázala obsiahnuť. V pomerne jednoduchej téme prevozu žiráf cez krajinu, kedy sa niekomu môže zdať dej statický a v podstate stále o tom istom, si pre nás pripravila množstvo tém, nad ktorými by sme sa mali zamyslieť. Tento fiktívny príbeh, ktorý ale čerpal námet a hlavne spoločenskú situáciu z reálnych historických faktov totiž nie je len dobrodružstvo mladého chlapca. Je to priam historický pohľad do situácie, ktorá v medzivojnovom období bola hlboko zakorenená v USA. 

Vzrastajúci feminizmus a emancipácia  sú v knihe krásne opísané vďaka Ryšani, pri ktorej sme sa neraz mohli dočítať, ako porušila zákon, pretože šoférovala auto, nosila nohavice alebo dokonca vycestovala bez manžela za hranice jej štátu. Rasistická otázka bola vyobrazená v situáciách, kedy sa naši hrdinovia stretli s černochmi. Aj keď im pomohli a v podstate vďaka nim mohli pokračovať v ceste, černoch vtedy v krajine neznamenal nič. Mali sme možnosť čítať o tom, ako čierny občania neboli vpustení v noci do mesta len preto, že boli čierni a museli stráviť noc v ubytovni pre černochov. Hospodárska kríza bola predstavená pomocou dvoch rozdielnych svetov - chudobného východu, a vysnívaného západu, kam sa chceli všetci dostať, no žiaľ, nie každému to bolo umožnené. A v konečnom prípade sme v knihe po celú dobu mohli vidieť jasný odkaz na ochranu ohrozených druhov a odsúdenie tyranie zvierat. Vôbec to však nebolo podané formou aktivizmu, vnucovania alebo vyhrážok. Nie, všetko sme videli v príkladoch správania sa ľudí, ktorí zvieratám ubližovali pre vlastné potešenie, a aj keď sa Starec nebál aj ublížiť človeku len preto, aby zachránil zvieratá, vždy mal na to dôvod a nikdy to nebolo z rozmachu. 

Kniha ma navyše inšpirovala vyhľadať si na internete spomínané udalosti z príbehu a bolo zaujímavé prezrieť si fotografie zo skutočného prevozu žiráf. To, čo sa nám dnes zdá ako jednoduchá akcia bolo na tú dobu niečo veľkolepé a výnimočné. Tiež sa v príbehu vyskytla minimálne jedno skutočná historická postava - pani Benchleyová, ktorá bola vôbec prvou ženskou riaditeľkou ZOO na svete, aj keď tiež chvíľu trvalo, kým jej bol tento titul oficiálne pridelený. 

V príbehu nenájdete žiadne klišé, čo však dostanete sú úžasné hlboké myšlienky, nad ktorými sa môžete kedykoľvek zamyslieť. Vôbec som nevedela, čo od tohto príbehu čakať, obálka navodzuje dojem, že ide o príbeh pre deti, ale pre deti rozhodne nie je. Iba dospelý totiž môže pochopiť naliehavosť odkazu, ktorý nesie. Kniha je aj výborne spracovaná, graficky jej nie je čo vytknúť. za mňa patrí rozhodne k najväčším prekvapeniam roka a dávam jej 5⭐️/5.

Originálny názov: West with Giraffes

Názov: Na západ so žirafami

Autor: Lynda Rutledge

Počet strán: 392

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Metafora - Grada

ISBN: 9788080903190


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: