Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Na Vianoce budem doma

27.10.2023

Prosím, povedzte mi, kde sa dajú posielať návrhy na sfilmovanie kníh, ktoré chceme vidieť na filmovom plátne a v televízii? Mala by som jeden tip. 

S viacerými sme sa zhodli, že táto kniha by bola ideálna na sfilmovanie ako vianočný film- krásne scény, má to aj sympatické postavy, ktoré vôbec nie sú plytké a ešte by zahŕňal aj slovenské prostredie. Keď môže byť sfilmovaný Šťastný Nový rok, malo by byť aj toto- je to rozhodne lepšie. A ešte to má aj filmový názov - Na Vianoce budem doma. No poďme si o samotnom príbehu povedať viac.

Táto kniha, to je doslova láska na prvé prečítanie! Chcete vianočnú knihu, ktorá je úplne príjemná, ľahko sa číta a slovenské Vianoce z nej priam kričia? Tu ju máte! Verte mi, už od prvej strany sa cítite ako doma. Nečakajte však žiadnych smažených kaprov, ani jedličky a krájanie jabĺčka. Príbeh nie je o tom, ani vlastne nie je primárne o Vianociach ako takých, je skôr o ceste domov, kedy sa na Vianoce ešte len všetci okolo tešia. 

Lea je vysokoškoláčka vracajúca sa z internátu domov na Vianoce. Patrí k ich nadšencom, čo vidí každý - vianočný sveter, vianočná čiapka a kufor preplnený darčekmi na prasknutie. Práve s tým kufrom jej pomáha Filip, mladý hokejový talent, ktorý sa vo vlaku ocitne z úplne iných dôvodov a na rozdiel od Lei, on Vianoce neobľubuje. No ako to už býva zvykom, človek mieni a slovenský pokazený vlak mení... Obaja však majú veľmi dobré dôvody, prečo musia byť na Vianoce doma a preto sa rozhodnú nečakať, ale využiť všetky možnosti, ako sa dostať čo najskôr domov.
A presne tu začína úplne srdcu lahodiaca, hrejivá výprava plná vianočných zázrakov a vy sedíte zamotaný v deke, s kakaom v ruke a usmievate sa na stránky knihy. 

Autorke sa podarilo vyskladať veľmi príjemné a sympatické postavy, ktoré si nejde neobľúbiť. Lea nie je žiadna "pipka", naopak je veľmi rozumná, no bolo z nej cítiť miernu upätosť, ktorú skrývala sa sarkastický humor a vtipné hlášky. Bola veľmi fixovaná na jeden svoj zápisník, no ako sa postupne ukazuje, dôvod jej pripútania sa k nemu má naozaj dobrý, aj keď nepatrí k tým najpozitívnejším. 

Filip nie je síce vysokoškolák, ale je nádejná veľká hviezda hokeja. Ak by ste však čakali namysleného chlapca, nedostanete ho. Autorka z neho spravila sympatického mladého chalana, ktorého si aj skrz jeho správanie k Lei obľúbite. Aj jemu dopriala trošku ťažšie rodinné pozadie, ale veľmi  kvitujem, že autorka nešla po emočnej senzácii, nesnažila sa spraviť z jeho osudu nátlakové a citové kombo, ale jeho dôvod cesty vlakom bol racionálny, úprimný a hlavne uveriteľný

Obaja spolu boli výborný pár. Niekto by možno povedal, že ide o typickú instalove, ale nemyslím si to. Hneď od začiatku sme vedeli, že si obaja padli do oka, takže tu sa žiadny šok nekonal, no napriek tomu sa na seba hneď nevrhli, ale aj vďaka spoločnej ceste sa postupne otvárali jeden druhému a odhaľovali kúsky zo seba. Niekedy človeka spoznáte najviac práve v krízových situáciách, a tých autorka naším hrdinom dopriala až až. 

Keď spomínam samotné situácie, musím pochváliť autorku ako dobre sa jej podarilo práve vďaka nim udržať dynamiku celého príbehu. Začína to úplne obyčajne, no potom to pokračuje priam dobrodružnou výpravou, kedy naši hrdinovia narážajú na situácie, ktoré by za bežných okolností vôbec nezažili. Miestami to malo na mňa trošku rýchly priebeh, ale práve to posúvalo príbeh dopredu a nestagnovali sme zbytočne na jednom mieste. Dokonca aj pozadie postáv dokázala autorka spracovať tak, že to nie je nútené a nemáte pocit, že je to tam nasilu, len aby to tam bolo. Všetko tak akosi prirodzene plynulo a posúvalo sa dopredu. 

Veľmi sa mi páčilo zakomponovanie Stredovekých adventných trhov do príbehu, a práve pri tejto scéne som si prvý krát naplno uvedomila, že mi pred očami plynie filmový príbeh a chcem ho vidieť na filmových plátnach. Úplne ideálny 90-120 minútový rodinný film, uvedený do kina pred Vianocami, Filipa by hral Martin Klinčúch, Leu by hrala Ráchel Šoltésová. Ostatné obsadenie nechám na potencionálnych tvorcoch, ale veľmi si želám, aby sa to raz sfilmovalo a túto knihu čítala dcéra nejakého producenta, ktorý sa náhodne do nej začíta a pred očami uvidí presne ten istý príbeh ako ja.

Ja hádam ani nemám čo tejto knihe vytknúť, žiadne prehnané drámy, žiadne hysterické výlevy o nehynúcej láske, žiadne emočné výpady hrajúce na city - len čistá vianočná atmosféra.
5⭐️/5. 


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI AUTENTICKÉ PRÍBEHY ZO SLOVENSKÉHO PROSTREDIA A MAJÚ RADI VIANOČNÉ PRÍBEHY.


Obsahové varovanie:

° dieťa v pestúnskej starostlivosti - manipulácia zo strany matky

° trauma a výčitky z tragédia blízkej osoby

Pozitíva knihy:

+ výborné zapracovanie slovenského prostredia

+ veľmi sympatické postavy

+ plynulosť deja

Negatíva knihy:

-  miestami to išlo fakt trošku rýchlo, čo ale spôsobilo, že chcem príbehu ešte viac :D


Názov: Na Vianoce budem doma

Autor: S. Demovičová

Počet strán: 248

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Verbarium

ISBN: 9788082191168


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM AUTORKE SILVII DEMOVIČOVEJ


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: