Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Manželka na poschodí

10.12.2021

Tak táto kniha bola jedna veľká jazda. 

Veľmi dlho som nečítala knihu, ktorá vás tak zamotá, že nebudete vedieť, kto je kto, komu veriť, a o čo tu vlastne kur...nik ide. Čítate, motáte sa, dedukujete, pátrate, a pýtate sa, aby ste postupne zistili, že čítate zmodernizovanú Janu Eyrovú (Charlotte Brontëová) s prvkami Gone Girl (Gillian Flynn), Rebecci (Daphne du Maurier) a psychopatickej série You (Caroline Kepnes )- malo to niečo z každého. Ono vlastne aj samotná autorka sa v poďakovaní netají odvolaním sa na Janu Eyrovú. 

Mladá Jane má dosť života v chudobe, kedy jej jediný kontakt s bohatstvom je venčenie psov zbohatlíkov a občasná kleptománia, ktorá ju drží ako-tak nad vodou. Býva s neznesiteľným spolubývajúcim, ktorý sa schováva sa milú tvár vedúceho hudobného spolku v miestnom kostole.  Pri jednom takomto venčení stretne Eddieho, mladého nechutne bohatého vdovca, ktorému tragicky zahynula manželka, no na šarme a spoločenskom statuse mu to neubralo. Jane neváha, chopí sa svojej šance a netrvá dlho, kým sa sťahuje k Eddiemu a na prste sa jej leskne zásnubný prsteň, ktorý je jej vstupenkou do spoločnosti, presne medzi tie ženy, ktoré donedávna v tichosti okrádala. 

No tieň nebohej manželky ju prenasleduje všade kam príde - v charitatívnom spolku, v rečiach jej nových priateliek, ktoré sú typické stepfordské paničky bažiace po klebetách, ale čo je horšie, aj v podvedomí samotnej Jane, ktorá sa snaží na Beu podobať čoraz viac.. Neprezradím žiaden spoiler, ak poviem, že občasné zvuky, ktoré Jane počuje na poschodí sú v skutočnosti zvuky, ktoré vydáva Bea, údajná mŕtvola, veď koniec koncov je to aj v názve knihy - Manželka na poschodí. Ale ako sa tam dostala, čo sa vlastne udialo, kto je v tejto zápletke vinný, a kto naopak obeť - to sa odkrýva postupne. A teda, že všetci majú nejaké tajomstvá, ktoré nesmú byť odhalené celú zápletku dramatizuje ešte viac. 

Najzaujímavejšie na tom celom je to, že vy vlastne ani neviete, komu máte v tomto príbehu fandiť, pretože všetci sú manipulatívni psychopati, ktorí majú svoj plán premyslený nie že o jeden krok, ale rovno o tri. A je jedno, či je to milenka, manželka, manžel, vdova, snúbenica, vdovec. 

Jane je typická mrcha, ktorá presne vie, čo a kedy povedať, aby dostala Eddieho presne tam, kam chce, a hlavne, aby sa ona dostala presne tam, kam vždy chcela - do jeho domu, preč od neznesiteľného spolubývajúceho a ešte ďalej od tajomstiev, pred ktorými uteká.
Bea za svojim image-om nevinnej podnikateľky skrýva tiež tvár plnú zákerností, čo postupne dokazuje aj vo svojom rozprávaní. Jej rafinovanosť a schopnosť získať si ľudí na svoju stranu jej zaručuje vynikajúcu reputáciu, no ľudia, ktorí jej tento obraz o nej ohrozia spoznajú aj jej zlú stránku. 
A Ediie? Nevinný manžel, ktorý v trúchlení za svojou ženou našiel lásku k mladej dievčine? To ťažko, láska k manželke nakoniec dospela do bodu, že ju zavrel na poschodí. Nech boli jeho dôvody akékoľvek. hru, ktorú rozohral s Beou tiež nezačal s čistými úmyslami.

Ostatné postavy sú viac menej len do počtu a slúžia ako kulisa v príbehu, cez ktorú odhaľujeme charaktery našich hlavných hrdinov. Celá štvrť, v ktorej sa ale príbeh odohráva je však nabitá falošnosťou, zákernosťami a honbou za senzáciami. Autorka vytvorila akési noblesné mestečko pod kupolou, úplne odtrhnuté od akejkoľvek reality.

Samotný príbeh sa postupne strieda v rozprávaní Jane a Bei, ktoré nám predkladajú svoje verzie udalostí a postupne nás smerujú k rozuzleniu, jedna časť je venovaná aj rozprávaniu Eddieho, ktorý prichádza s vysvetlením toho celého chaosu. V jednom momente sa príbehy pretnú a nás čaká veľkolepé finále. A záver? Ešte aj ten autorka nechala otvorený, a sami neviete, kto je v tomto príbehu víťaz, a kto porazení. Dokonca ste tak rozdvojený , že vlastne ani sami neviete, či vôbec chcete nejakého víťaza. Ostane vo vás len pocit absolútneho "mindfucku", že čo toto bolo za príbeh. 

Napriek tomu, že mne sa námet a príbeh extrémne páčil, úvod mi prišiel trošku rozťahaný a aj linka s Johnym, to je ten spolubývajúci, mi prišla zbytočne mätúca. Pre mňa by tam vôbec nemusela byť, naopak, privítala by som ešte viac vyšetrovania a prelínania sa našich hlavých postáv. Moment, keď Jane zistila, že Bea je celú dobu prítomná v dome totiž prebehol strašene rýchlo. Ale námet je tak výborný, že túto knihu si viem predstaviť aj sfilmovanú

Láska, chuť po moci, a hlavne tajomstvá niekedy vedú ľudí k zvrátenostiam, ktoré presahujú ľudské chápanie, a keď sa k tomu pridá sociopatia, psychopatia a schopnosť manipulovať veci vo svoj prospech,  môže vzniknúť aj takýto zaujímavý príbeh, ktorý splnil presne to, čo sľuboval - mystiku, drámu, lásku.

Originálny názov:  The Wife Upstairs

Názov: Manželka na poschodí

Autor: Rachel Hawkins

Počet strán: 336

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba 

Vydavateľstvo: Grada

ISBN: 9788080902254


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: