Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Maminčin mazánek

30.10.2023

Už ste niekedy počúvali krimi audioknihu?

Toto bol môj prvý krimi príbeh, ktorý som počúvala a som nadšená. Najprv som sa bála, či budem aj takýto žáner, kde treba byť stále pozorný, vedieť vnímať do detailu, aby mi nič neušlo, ale môj strach bol rýchlo vyvrátený. Výborná interpretka skvele pracovala s hlasom čo ma nútilo počúvať ju naozaj pozorne. 

Detektívka Charlie je spolu so svojím šéfom povolaná k prípadu zmiznutia matky so synom. To, čo najprv vyzerá ako jasný prípad úteku od despotického tyrana sa však zamotá v momente, keď si polícia uvedomí, že zmiznutá má ešte jedného syna, ktorého by, pochopiteľne vzala so sebou. Spustí sa však rozsiahle pátranie, aj aj keď sa zo začiatku môže zdať, že je to jasný príbeh, my vieme, že to tak nie je. Máme totiž možnosť nahliadnuť do hlavy únoscu/ vraha, a ako poslucháč/ čitateľ už vieme, čo sa stalo. To, že nejde o obyčajné zmiznutie zistí aj Charlie s tímom v momente, keď v meste pribudne ďalšia zmiznutá matka s dcérou. A to, bohužiaľ, nie je koniec. Polícia tak bojuje nie len s časom, ale aj s absolútnym nedostatkom akýchkoľvek dôkazov, či motívov.

Samotný príbeh bol výborný, v podstate do posledného momentu vôbec netušíte, kto by mohol byť vrahom a nemyslím si, že moje tipy by sa zmenili, keby som knihu čítala sama. Autorka nás viackrát navedie na stopu, potom nás z nej zvedie a potom sa opäť príbeh prepojí. Máme možnosť sledovať viacero dejových liniek, pričom všetky sú nejakým spôsobom prepletené a všetko so všetkým súvisí, no zo začiatku netušíme, čo je dôležité pre náš prípad a čo je len akýmsi odvedením pozornosti. 

Hlavná postava, detektívka Charlie, sa mi veľmi páčila - obyčajná, tuctová žena, ktorá miluje svoju prácu, nedáva si pozor na jazyk a nebojí sa priamo konfrontovať zločincov, aj keď tým ohrozuje samú seba. V správnej chvíli sa však vie "stiahnuť" a dostať tak aj vraha presne tam, kam potrebuje. Už v úvode knihy ju autorka vykreslila ako šedý priemer, nemá rada pozornosť, ale miluje svoju prácu a chce ju robiť čo najlepšie a najdôslednejšie. Ako sa neskôr ukáže, má na o veľmi dobré osobné dôvody.  Jediné, čo mi vadilo bolo, ako jej šéf, Hunter, stále prízvukoval "nech sa upraví". Chápem, že autorka tým chcela poukázať, že očividne Charlie nedbala o svoj vzhľad, ale svoju prácu robila dobre, nejde pri profesii detektíva práve o to?

Vrah je vykreslený dokonale, aj keď to znie zvrátene. Spôsob, akým lákal svoje obete bol veľmi sofistikovaný a to, čo im robil vo mne vyvolávalo silnú úzkosť, deti by nikdy nemali byť obeťami, ale žiaľ, nežijeme v dokonalom svete. O to silnejšie na mňa príbeh zapôsobil. No autorka nám v podstate postupne odkrývala jeho pohnútky, celkový vývoj a presne vieme, prečo konal tak, ako konal, aj keď je to pre zdravú myseľ neprijateľné, ale je to dôležité pre pochopenie jeho činov. Pri spomienkach na jeho detstvo mi bolo fyzicky zle a toho malého chlapca som chcela objať. Ale aj cez túto postavu autorka ukázala, ako detstvo veľmi vplýva na celkový vývoj osobnosti, na jeho emocionálnych a citových väzbách a celkovom adaptovaní sa do spoločnosti. 

No pomocou vedľajších postáv autorka poukazuje aj na iné spoločenské problémy a nástrahy - v jednej dejovej linke máme možnosť vnímať fyzické a psychické týranie, v ďalšej manipuláciu, či pretvárku a tiež tu máme prípad nebezpečného prenasledovania a stalkerstva. Vidno, že autorka má bohaté skúsenosti a profily rôznych osobností má skvelo podchytené. Práve preto som veľmi zvedavá aj na ďalšie časti v sérii a veľmi dúfam, že po nich vydavateľstvo siahne. A tiež, že ich narozpráva opäť Nina Horáková, pretože ako rozprávačka príbehu je výborná.

Keď rozprávala pohľad hlavnej postavy, Charlie, hlas bol na počúvanie úplne príjemný, no akonáhle sa prepla do pohľadu nášho hľadaného vraha, behali mi zimomriavky po chrbte. Príbeh sa mi tak dostal pod kožu, že miestami pri rôznych opisoch z jeho detstva mi bolo úzko. Jej hlas bol chladný, úplne sa vám dostane pod kožu. Svojím narozprávaním dodávala celkovú atmosféru príbehu.

Naozaj prepracovaný príbeh, ktorý má správnu zápletku, gradáciu a aj akčné vyvrcholenie. A v audiopodobe je to oveľa lepší zážitok, naozaj - skvelá interpretácia, postupné zvyšovanie hudby v závere kapitol, kde hlasy interpretky idú postupne do úzadia tomu dodávajú ešte väčšie napätie... Veľmi som spokojná, aj keď mi kvôli obsahu nebolo vždy príjemne, ale to je práveže presne to, čo má vo vás krimi vyvolať.

5⭐️/5. 


KNIHU ODPORÚČAM POSLUCHÁČOM, KTORÍ MILUJÚ KRIMI PRÍBEHU S DRSNOU ATMOSFÉROU A VRAHOM, KTORÝ SO SVOJIMI OBEŤAMI NEJEDNÁ V RUKAVIČKÁCH.


Obsahové varovanie:

° psychopatický vrah

° drsné a explicitné opisy 

° fyzické a psychické týranie

° nebezpečné prenasledovanie

Pozitíva knihy:

+ výborná interpretácia, ktorá dodávala príbehu atmosféru

+ sympatická hlavná hrdinka

+ podchytenie psychológie postáv

Negatíva knihy:

- zo začiatku ťažšie orientovanie sa medzi dejovými linkami


Originálny názov: Mummy´s Favourite 

Názov: Maminčin mazánek

Autor: Sarah Flint

Interpret: Nina Horáková 

Dĺžka: 9:55 hod

Rok vydania: 2023

Formát: audiokniha 

Vydavateľstvo: Kanopa

Knižná verzia: Edicie knihy Omega, 2017, 265 str., 9788073906238


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM KANOPA NAKLADATELSTVÍ


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: