Mafiánska poprava
Tento príbeh bol smutný, Nie kvôli svojmu obsahu, ale kvôli dosahu. Dosahu na našu spoločnosť, pretože nastavil zrkadlo tým štátnym štruktúram, ktoré by mali byť čisté, ako register trestov Ježiša Krista. No žiaľ, podobá sa skôr na register Judáša - faloš, intrigy, podplácanie.
Priznám sa, podobnú kriminálku/ detektívku som pravdepodobne ešte nečítala. Som zvyknutá na akčné odhalenia, detailné skúmanie dôkazov, doslova hľadanie tej povestnej ihly v kope sena a následné spájanie súvislosti. No v tejto knihe sa nám autor rozhodol bez príkras ukázať, že takto ukážkovo to funguje asi len u Horatia Cainea alebo Leroya Gibbsa z oznámych kriminálak, pretože realita je na míle vzdialená od dokonalosti - minimálne tá naša, slovenská.
Príbeh nám ukazuje priebeh vyšetrovania vraždy Imricha Takácsa, podnikateľa z fiktívnej dedinky Híd. Po tom, ako mu niekto podpálil kamióny netrvá dlho kým Takácsovi niekto nastraží v aute bombu. Mafiánska poprava otrasie celým Slovenskom, a okrem toho a razom je z nej horúca téma pred voľbami, kde sa o priazeň voličov bijú strany Čistota a GÓÓL. Podozrenie okamžite padá na bratov Diňovcov, mafiánske súrodenecké duo, ktoré drží v šachu takmer všetkých podnikateľov z juhu Slovenska. Vďaka prípadu však vyjdú na povrch aj iné politické motivácie a intrigy, podplácanie, či dokonca priame zásahy do vyšetrovania na seba nenechajú dlho čakať. V spleti pátrania po vrahovi tak máme možnosť dokonale sa oboznámiť s policajným heslom "Pomáhať a chrániť", no žiaľ, na opačnej strane zákona - pomáhať rodine a známym dostať sa na lukratívne fleky, a chrániť zlodejov, mafiánov a vrahov.
V knihe si namiesto prepracovanej dedukcie čítate skôr o neschopnosti OČTK a polenách, ktoré peniazmi motivovaní policajti hádžu poctivým vyšetrovateľom pod nohy, a namiesto pátranie po vrahovi vám hľadanie pravdy znechutí stav polície, politické motivácie a intrigy v jej pozadí, a čo vás dostane najviac je uvedomenie si, že takto to skutočne funguje. Práve vďaka tomuto negatívnemu poznaniu určite odporúčam knihu si prečítať, pretože mnohým otvorí oči.
Autor to totiž vie najlepšie, sám to zažil, o to viac uveriteľnejšie je čítanie príbehu. Policajná terminológia použitá v príbehu, či autentické slovenské prostredie tomu celému dodávajú reálnosť až tak, že čím viac čítate, tým väčšie znechutenie z toho celého marazmu zažívate. A keď si potom uvedomíte, že ono to tak stále funguje, už sa len pousmejete cez slzy.
Príbeh nečítame ako plynulý dej, ale máme možnosť nahliadať do rôznych zákutí vyšetrovania, nazrieť do práce vyšetrovateľov, politického hľadania nominanta, či upratovania po spôsobených trestných činov. Veľmi tomu dopomáha najmä spôsob, akým nám autor predstavuje postupne dej. Raz čítame príbeh z pohľadu obete, potom z pohľadu mafiánov, rôznych vyšetrovateľov, politikov, či svedkov v prípade. Postupne sa nám tak dej uzatvára do jedného celku, no aj keď sa všetko zdá vopred jasné, záver určite mnohých zaskočí.
K samotnému štýlu písania nemám veľké výhrady, kniha sa čítala naozaj výborne, štýl a dialógy sú miestami kostrbaté, ale beriem to tak, že je to autorova prvotina a má sa tak kam posúvať ďalej, čo si overím už v ďalších knihách, ktoré ma čakajú na poličke. Veľmi však oceňujem minimum vulgarizmov, dokonca na prostredie, v ktorom sa dej odohráva až ich zanedbateľné množstvo. Čo ma miestami rušilo bolo veľké množstvo postáv, v ktorých som sa strácala - určite by tomu pomohol minimálne zoznam postáv na začiatku knihy, a tiež občasne použité policajné výrazy, ktoré sa síce vysvetlili neskôr, ale brzdilo ma, že som tomu nerozumela hneď.
Postavy boli spracované dobre, niektoré mi prišli zbytočné a tak ma len plietli, aj keď na poukázanie bordelu v polícii určite splnili svoju úlohu. Bolo ich však naozaj dosť. Samozrejme, najväčší dojem vo mne zanechala vyšetrovacia ministerská dvojica Vilo Strach a Ema Harisová, ktorí naozaj predstavovali dvojicu vyšetrovateľov, ktorým by som sa nebála zveriť aj svoj prípad, keby sa mi niečo stalo. Tiež mladý, začínajúci vyšetrovateľ Vajda, či ministerka Oravská zvyšovali dôveryhodnosť policajtov, a aspoň oni poukazovali aj na tú dobrú stranu zákona. Vďaka nim mi ostala nádej, že to hádam nebude až také zlé. Ostatní sú však hanbou nie len uniforme, ale aj človečine, podplatiteľní, leniví, prospechárski a hlavne veľmi skorumpovaní. Navyše v príbehu je krásne vidieť, koľko životov a osudov môže zasiahnuť pokrivený charakter, kedy na to doplatia aj nevinní ľudia.
Preklopím to do reality dnešných dní. Ak sa takýto policajti a "policajní hodnostári" skutočne nachádzali (alebo stále nachádzajú) v štruktúrach polície, vôbec sa nečudujem, že na vražde Tupého sa pracuje 18 rokov, a že už v začiatkoch vyšetrovania sa pochybilo v toľkých veciach. Skôr považujem za zázrak, že sa po tak dlhej dobe dokázalo s prípadom ešte nejako pohnúť.
Knihu hodnotím na 4⭐️/5 , najmä kvôli skutočnostiam, ktoré som uviedla vyššie. Príbeh však vo mne rezonuje, a ako sa vraví: "Autentické príbehy majú najväčšiu moc hýbať emóciami". Tomuto príbehu sa to podarilo. Hnevala som sa, rozhorčovala, bola som sklamaná. Samotný pocit z knihy a z príbehu tak mám horko-sladký. Ako občan horký, ale ako čitateľ sladký - pretože keby to bol iba príbeh v knihe, bolo by to výborné, no keďže paralela s realitou je až hrozivá, ostáva mi stále trpká chuť na jazyku.
Prečítajte si to.
Názov: Mafiánska poprava
Autor: Peter Šloser
Počet strán: 416
Rok vydania: 2019
Väzba: pevná väzba
Vydavateľstvo: IKAR
ISBN: 9788055166636
KNIHU ODPORÚČAM AK MÁTE RADI POLITICKÉ TÉMY, DETEKTÍVNE PRÍBEHY A PRÍBEHY S NÁMETOM ČERPANÝM Z REALITY.
A AK STE OTVORENÝ REALITE NA SLOVENSKU.
Obsahové varovanie:
° smrť, násilie
° korupcia
Pozitíva knihy:
+ autentickosť príbehu
+ odhaľovanie reálneho stavu
Negatíva knihy:
- chýbajúci zoznám postáv
- kostrbaté, miestami škrobené dialógy