Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Leto na Santorini

13.07.2023

Mohla to byť naozaj výborná cestovateľská letná lahôdka. Názov, prostredie, anotácia a aj nádherná obálka to všetko sľubovali, ale žiaľ, pre mňa to bola len veľmi slabý, riedený vývar Julie Caplin, po ktorom som ostala akurát tak hladná, ale za to s veľkým cestovateľským snom v hlave, to musím uznať. 

Veľká škoda, že autorka spravila z hlavnej postavy úplne nesympatickú, nevyzretú ženu a často sa v príbehy prichytíte pri tom, že by ste čítali radšej príbeh úplne inej postavy z deja. Ale poďme od začiatku.

Sarah sa po rozchode s priateľom rozhodne sama absolvovať letnú dovolenku plavbou po gréckych ostrovoch. Ide tam s jasnými očakávaniami - oddýchnuť si, sústrediť sa sama na seba, dať sa dokopy a v žiadnom prípade sa nezapliesť so žiadnym mužom. Tušíte správne, jachta a grécke ostrovy si priam vyžadujú letnú lásku, no mne ako čitateľovi ponúknutá romanca nestačila.

Postava Sarah ma začala iritovať už asi na 10 strane, no vtedy som netušila ešte jej vek. Súdila som tak na základe jej postojov, pohľadu na život a neustáleho opakovania presvedčenia, ako sa musí zamerať sama na seba a dať si pauzu od chlapov, o ktorom informovala aj všetkých naokolo. Toto presvedčenie jej vydržalo asi iba cestou z Londýna do Grécka, pretože hneď ako prekročila letiskový terminál začala v hlave hodnotiť takmer každého chlapa. Na tom by samozrejme nebolo nič zlé, ide predsa o letnú romantiku, no zo Sarah bolo na jednej strane cítiť veľká zatrpknutosť, no zároveň túžba konečne sa usadiť. Po čase mi táto jej nerozhodnosť začala naozaj liezť na nervy. Mimochodom, Sarah mala 36 rokov, a práve to bol kameň celého úrazu, pretože mi jej mentálne nastavenie absolútne nekorešpondovalo s mojou predstavou, ako by 36 ročná žena mala zvládať podobné situácie.

Autorka sa snažila v knihe pokryť aj tému "age gap" v opačnom prevedení, práve preto spravila z hlavného hrdinu Josh, mladého chalana, ktorý sa tiež vo svojom živote ešte len hľadá. Aj keď ma jeho správanie tiež iritovalo, vedela som ho pochopiť viac, ako správanie Sarah. Ale predsa - bolo to s ním ako na hojdačke, raz ste ho milovali za romantické gestá, inokedy ste mali chuť zhodiť ho z lode a nechať ho utopiť za jeho neohrabané správanie k Sarah. 

Možno to bude prekvapujúce, ale veľmi mi vadila aj vedľajšia postava Hanah, ktorá mala byť kamarátkou Sarah, ale úprimne, mať takú kamošku asi od nej utečiem. Začalo to s ňou dobre, no hneď ako sa začala správať ako nadutá žiarlivka, ktorá od Sarah očakávala, že jej bude robiť spoločnosť a prispôsobovať sa jej náladám moje sympatie k nej razom klesli. Takto sa jednoducho kamarátka nespráva. Aby som však nezatracovala všetky postavy, veľmi sa mi páčili najmä pasáže s Mary a jej manželom, ale aj postava kapitána a jeho partnerky. Ich príbehy mi navyše prišli oveľa zaujímavejšie, ako príbeh hlavnej postavy.

Čo však musím autorke uznať, a na čom si naozaj kniha získala moju pozornosť boli ostrovy a jedlá, ktoré boli opisované v knihe. Pri čítaní o čerstvej fete, domácom tzaziki, či sviežych paradajkách sa aj mne zbiehali slinky a spomínala som na úžasnú grécku kuchyňu. Vidno, že autorka sama všetky tieto veci ochutnala, pretože veľmi presne vedela opísať ich chuť, prevedenie a aj pôžitok, ktorý z toho naše postavy mali. Časom však aj táto časť začne byť "okukaná", pretože toho horiatiki a tzatziki tam začínalo byť skutočne priveľa. 

Pri ležaní na plážovom lehátku, kedy som na mori pozorovala jachty a lode som sa naplno vedela preniesť do prostredia a autorka vo mne vďaka samotnej plavbe naplno vzbudila túžbu niečo také zažiť. To bola ďalšia pozitívna vec na knihe, pretože táto časť pre mňa tvorila naozaj najväčšie lákadlo čítať ďalej - chcela som vedieť, aké ostrovy ešte postavy navštívia, čo zažijú a kam ich plavba bude smerovať. V tomto môže byť trošku zavádzajúci názov, pretože na Santorini strávime naozaj minimum času. 

Veľká škoda, autorka zabila potenciál inak skvelého námetu plavby po gréckych ostrovoch postavami, ktoré vás po čase unavujú. Problémom sa stalo vyskladanie príbehu na nerozhodnosti hlavnej hrdinky, ktorá si nevedela vybrať medzi dvoma mužmi, no táto zápletka absolútne nekorešpondovala s charakterom postavy, o ktorom sa nás snažila autorka presvedčiť. A to nehovorím o tom, že autorka to moc nezvládla ani v konečnom rozuzlení. Napriek tomu, samotné opisy prostredia a miest, kde sa hrdinovia ocitli, zážitky, ktoré ich sprevádzali a hlavne jedlá, ktoré ochutnávali si vyslúžili moju plnú pozornosť.

Zhrniem to takto - ak by som knihu čítala v inom období a zatvorená doma, pravdepodobne by som z nej bola sklamaná ešte viac. Je však ideálnou voľbou na letnú dovolenku k moru, ktorého šum vám znásobí zážitok z deja a naozaj sa pri nej nemusíte namáhať s rozmýšľaním. Za postavy dávam 2*, za opisy prostredia a jedál dávam 4*, takže v konečnom dôsledku sú to pekné, no priemerné 3⭐️/5 .


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI NENÁROČNÉ, ODDYCHOVÉ ROMANTICKÉ PRÍBEHY A NEHĽADAJÚ HLBOKÚ ZÁPLETKU V DEJI.


Obsahové varovanie:

° alkoholizmus jednej postavy

Pozitíva knihy:

+ nádherná obálka

+ opisy vybraných gréckych jedál

+ zaujímavá plavba loďou po gréckych ostrovoch

Negatíva knihy:

- nesympatické hlavné postavy

- rozpor v dejovej linke postavy a jej opisom

Originálny názov: One Summer in Santorini

Názov: Leto na Santorini

Autor: Sandy Baker

Počet strán: 328

Rok vydania: 2023

Väzba: brožovaná väzba

Vydavateľstvo: Metafora

ISBN: 9788080905514


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: