Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Láska a Gelato

27.07.2021

Akú zmrzlinu máte najradšej?

Kniha Láska & Gelato je výbornou knihou na leto, a nie je to len kvôli zmrzline, ktorú má v názve, či letnej obálke, z ktorej letná atmosféra priam kričí.

Dej knihy sa totiž odohráva v letnom Taliansku, vo Florencii, a už len tento fakt predurčuje knihu na adepta tej najletnejšej romantiky, aká sa k vám toto leto dostane. Kniha úplne v kľude môže nosiť prívlastok výborného letného čítania, aj keď zo začiatku sa môže zdať, že to tak vôbec nie je, a namiesto slnkom zaliateho Talianska nás čaká depresívna nálož.

Kniha začína hneď zhurta - smrťou matky hlavnej hrdinky Liny, a práve to je dôvod, prečo sa zrazu ocitá vo Florencii na americkom cintoríne. Nie, na tomto cintoríne nie je pochovaná jej matka, ale býva tu muž, ktorý podľa všetkého je Linin otec a zároveň je správcom tejto historickej pamiatky. Celkom kruté, odsťahovať sa po smrti najbližšej osoby na druhú stranu sveta a zistiť, že budete musieť bývať na cintoríne, ktorý vám rozhodne nepomôže prekonať toto obdobie. Preto sa netreba čudovať, že Lina nie je dvakrát nadšená a je rozhodnutá toto miesto opustiť hneď, ako to bude možné.

No nie je všetko také čierne, ako sa môže zo začiatku zdať. K Line sa náhodne dostane denník jej zosnulej matky, ktorá tu prežila časť svojho života, študovala tu a podľa úvodných strán v denníku toto miesto milovala. Tak sa Lina za pomoci nového kamaráta a dôverníka Lorenza rozhodne spoznávať Florenciu práve cez stránky denníka svojej matky, a odhaliť tak tajomstvá, ktoré doteraz boli pre ňu jednou veľkou neznámou, a pred ktoré bola postavená bez akéhokoľvek vysvetlenia. A tak začína pátranie po pravde a po tom, kto vlastne je, a prečo skončila na americkom cintoríne s cudzím mužom, ktorý sa po nociach skejtborduje pomedzi uličky cintorína. 

Prázdniny, ktoré pre Linu začali trpko, sa aj vďaka postupnému spoznávaniu krás Florencie a pochopeniu zámerov jej matky skončia nakoniec sladko, a Lina napokon nájde vnútorný pokoj. No nie len na tajomnej veži neďaleko cintorína, či v centre Florencie, ale hlavne vo svojom srdci. Pochopí totiž, že bolesť, ktorú cíti nikdy nezmizne, už navždy bude jej súčasťou, no ak ju príjme a zmieri sa s ňou, svet, v ktorom ju jej matka zanechala dokáže vidieť novými očami. A napokon skrz jeden tajomný denník nájde uzmierenie a pokoj nie len Lina, ale aj iná osoba, ktorá roky žila v klame a v nepochopení.

Romantická linka v knihe je predvídateľná, ale vôbec to nevadí, pretože to proste k letnej romantike patrí. Okrem toho je však kniha výborným čítaním, kedy si zamilujete sarkazmus hlavnej hrdinky, otvorenosť Lorenza, srdečnosť Howarda a všetko, čo Florencia v plnej svojej kráse ponúka. Opisy tohto čarovného miesta sú nadherné, sama som si niektoré spomenuté pamiatky googlila, a verte mi, hneď budete mať chuť zbaliť kufre a odcestovať do Toskánska a kúpiť si pravé talianske gelato.

Navyše je kniha aj vtipná, na niektorých vtipoch som sa pri predstave svojich bývalých talianskych kolegov úprimne pobavila. 
"Ako umlčíte Taliana, ktorý sa s vami háda?" ... "Zaviažete mu ruky" :D
Hneď si predstavím moju milovanú Anthonellu, či Florianu, ako ma s úsmevom nazvú "Stronzo" bez toho, aby to mysleli ako urážku. A Alessandro s Lucom mi na oplátku gestikulujú, že to tak vôbec nie je :D

Krásna kniha, krásne prostredie, krásna myšlienka, príjemní hlavní hrdinovia - zaručená letná kvalita, ktorú prečítate na posedenie s výbornou zmrzlinou v ruke.

Milujem Taliansko, milujem taliansku zmrzlinu, talianske pláže, a od dnes milujem aj knihu Láska a Gelato pretože "Život bez lásky, je ako rok bez leta."

Originálny názov: Love & Gelato

Názov: Láska & Gelato

Autor: Jenna Evans Welch

Počet strán: 312

Rok vydania: 2021

Väzba: e-book

Vydavateľstvo: CooBoo

ISBN: 9788056622513


Originálna verzia obálky: