Lampa
Gotický román Lampa vyšiel u nás na Slovensku prvý krát v roku 2012, no vydavateľstvo Fortuna Libri sa rozhodlo opäť ho vydať a priniesť ho tak medzi novú generáciu čitateľov. A vďaka Bohu za to. Takto sa kniha dostala aj ku mne a naozaj ma veľmi milo prekvapila.
Nie je to tak dávno, čo sa filmové štúdio Netflix rozhodlo natočiť film podľa knižnej klasiky od Daphne de Maurier, Rebecca, pričom zožal veľký úspech medzi sledovateľmi. Ak ste patrili medzi tých, ktorým sa tento počin páčil, som si istá, že sa vám bude páčiť aj táto kniha. Autorka sa ani netajila tým, že práve Rebecca ju inšpirovala k napísaniu tohto príbehu, preto nech vás neprekvapí, ak narazíte na rovnaké prvky ako sú tajomstvá, záhady a prelínanie minulosti s prítomnosťou.
Niekedy stačí krátke stretnutie na to, aby ste vedeli, že osoba stojaca pred vami je láska vášho života. Podobné pocity prežívala aj Eve, keď stretla očarujúceho Doma. Odchádza s ním bývať na tajomnú usadlosť na samote, kde ich obklopujú iba levandule a vône Provensálska. No časom Eve stále viac a viac premáhajú pocity, že s domom a aj Domom niečo nie je v poriadku. Postupným odhaľovaním minulosti sa jej pred očami vynárajú rôzne tajomstvá, ktoré Eve utvrdzujú v tom, že jej milovaný muž asi nie je ten, za koho sa vydáva.
Čo určite nemožno autorke vytknúť je jej schopnosť navodiť tú správnu atmosféru iba pomocou slov, opisov zvukov a hlavne elegantným jazykom, ktorý používa. Občas máte naozaj pocit, že ste sa preniesli do príbehu až tak, že počujete šum vetra. Zároveň však jedným dychom dodám, že niekedy to už bolo priveľa a opis atmosféry ma trošku odkláňal od samotného príbehu.
Lawrenson však v príbehu dokázala prepojiť viacero prvkov a tém, ktoré sa navzájom výborne dopĺňajú a kniha tak ponúka čitateľovi viacero podnetov na premýšľanie. Vďaka retrospektíve, ktorú mieša so súčasnosťou otvára stále nové otázky, na ktoré túžite nájsť odpovede. Témy, ktoré obsiahne sa dotýkajú hlavne viny a odpustenia, láskavosti a straty, s ktorou sa postavy vyrovnávajú. Viaceré postavy bojujú so svojimi vnútornými démonmi, vďaka čomu dodala autorka príbehu aj psychologickú rovinu.
Páčil sa mi pomalý a postupný prerod Eve z tej pobláznenej zamilovanej ženy, ktorá vďaka svojej zvedavosti postupne odhaľuje tajomstvá, ktoré ju v noci mátajú. Učila sa prijímať vlastné rozhodnutia, postaviť sa svojmu strachu a obavám a stávala sa tak z nej odvážna žena. Trošku ma iritovalo ako sa vždy nechala ľahko opantať a umlčať sexom, ale vďaka prerodu aj tento Domov spôsob vyhýbania sa odpovediam prekukla.
Práve Dom tvorí jednu z tajomných postáv príbehu, je rezervovaný, uzavretý a priamym otázkam sa vyhýba a panuje okolo neho tajomstvo. Postupne a naozaj pomaly odhaľuje svoju minulosť a s ňou a svoje motivácie.
Postava Bénédicte tvorí hlavnú postavu príbehu z minulosti, Je prepojená so samotným domom a práve cez ňu odhaľujeme jeho záhady. Príbeh jej rodiny je pomerne ťaživý, keďže jej súrodenci boli poznačení zdravotnými problémami, či už fyzickými alebo psychickými a bola to práve ona, ktorá tak niesla na svojich pleciach ťarchu starostlivosti o panstvo.
Čo sa týka gradácie samotného deja, bojovala som s dvoma protichodnými pocitmi. Ako som spomínala vyššie, autorka má neskutočný talent na vybudovanie atmosféry, najmä to, ako miluje danú oblasť je cítiť z každého jej slova. Občas však až prílišná obraznosť a poetickosť trhala moje myšlienky a spôsobila to, že po siahodlhom opise na dve strany som aj zabudla, pri akej príležitosti to vlastne opisuje. Naopak, keď na scénu prišli prvky minulosti a samotné odhaľovanie záhady, zbystrila som pozornosť. Kniha má takmer 400 strán, z opisov sa dalo rozhodne trošku ubrať, aj keď chápem, že práve tie pomáhali autorke dotvárať atmosféru. Často to však bolo na úkor deja samotného.
Príbeh si vyžaduje svoj čas, mne čítanie trvalo dlhšie, pretože prvá polovica sa trošku ťahala a opisy ma spomaľovali v plynulom čítaní, no keď vydržíte všetko sa vám bude postupne odkrývať a pochopíte, prečo bol pomalý začiatok potrebný. Zvyknete si na štýl autorky, zžijete sa s prostredím a akonáhle sa začnú tajomstvá skôr odhaľovať, ako nabaľovať, kniha vás už nepustí. Na jej prečítanie však musíte trafiť "obdobie", v ktorom knihu čítate. Je podľa mňa ideálna na jesenné / zimné tmavé večery, Kniha je totiž skôr umením, ako dynamickým príbehom.
Autorke sa však podarilo vytvoriť naozaj výborné a komplexné dielo, v ktorom si prídu na svoje ako milovníci romantiky, tak aj tí, čo vyhľadávajú tajomstvá a záhady, atmosférické prostredie a nepohrdnú ani historickými prvkami. Aj keď podobností s Rebeccou je pomerne dosť, či už atmosféra na vybudovanie napätia, prvky záhadného domu a aj štýl písania, rozhodne je však zaujímavá vlastným unikátnym príbehom.
A prečo názov Lampa? No kto číta pozorne určite zistí, aký je jej význam. Názov knihy je naozaj vystihujúci a hodí sa k celému tajomnému príbehu.
KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ VYHĽADÁVAJÚ MYSTERIÓZNE ROMÁNY S PRVKAMI TAJOMSTIEV, SILNEJ ATMOSFÉRY A ZAUJÍMAVÝMI POSTAVAMI.
Obsahové varovanie:
° smrť
° občasné drsné opisy, ktoré môžu senzitívnych čitateľov vystrašiť (týranie zvierat)
Pozitíva knihy:
+ vykreslenie atmosféry
+ väčší dôraz na prostredie a atmosféru ako na gradáciu, čo vyvolá úplne vtiahnutie do príbehu
+ mysteriózne prvky
Negatíva knihy:
- dlhé opisy môžu odrádzať od plynulosti čítania