Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Kuchárka z Castamaru (2)

15.03.2024

Druhá časť španielskej historickej romanci začala presne tam, kde skončila prvá. A keď hovorím presne, tak to myslím doslovne. Ak si chcete oživiť spomienky, o čom je tento príbeh, prečítajte si moju recenziu na jeho prvú časť.

Keďže knihu som čítala vo väčšom časovom rozostupe od prvej časti, autor ju totiž v čase vydania prvej časti ešte len dopisoval, začiatok bol pre mňa trošku rozpačitý. Okamžité nabehnutie do deja ma  prekvapilo, chýbalo mi akési krátke zhrnutie, kto je kto, ako to pri sériách býva zvykom. Budem sa opakovať, ale minimálne zoznam postáv by tomu veľmi pomohol. Knihu tak odporúčam čítať čo najskôr po prečítaní prvej časti, aby ste sa vyhli prípadnému tápaniu v deji. 

Postupne som si však spomínala kto je kto, kto je s kým a kto naopak proti komu, a tak sa potom už kniha čítala svižnejšie.

Do začatých intríg sme však nabehli okamžite, keďže v závere prvej časti sme mohli sčasti odhaliť pohnútky Enriqueho, ktorý má za cieľ pomstiť sa Diegovi.  Neváha pri tom využiť ani služby komplicov z vonku, či dokonca zneužiť Ameliu, od ktorej vyžaduje, aby zviedla Diega. Tá však na tento plán pristúpiť nechce, no vzhľadom na niektoré udalosti z prvej časti sa bojí postaviť na odpor Enriquovi, aj keď ju to čoraz viac ťahá ku Gabrielovi, Enriquovemu adoptívnemu bratovi. Ten to v spoločnosti vôbec nemá jednoduché, keďže je černoch, čo je v španielskej monarchii nevídané. Celou knihou sa v súvislosti s ním nesie téma rasizmu tej doby, no okrem toho sa aj nad ním zaťahujú mračná, keďže aj on má byť obeťou chystaného útoku. Do toho pozorujeme Claru, ktorej hviezda v kuchyni naďalej rastie a o svojich kvalitách presvedčí aj hostí na panstve. Enrique si však všimne vzájomnú náklonnosť Clary a Diega a rozhodne sa to využiť. Clara však aj napriek tomu, že je obyčajnou kuchárkou nepatrí k nižšej vrste. Vie čítať, písať, má kultivované vystupovanie, je skromná, no napriek tomu sa vie postaviť sama za seba a neváha sa spraviť aj ťažké rozhodnutia, čo Diegovi imponuje. Imponuje to aj doni Mercédes, správkyni panstva, ktorá síce v tichosti Claru obdivuje, no verejne jej naďalej strpčuje život. 

Znie vám to ako španielska telenovela? Veru tak. Autorovi sa podarilo vytvoriť úžasnú sieť a prepletenie medzi postavami, kde má každý s každým určitú formu interakcie, čo síce môže pôsobiť najprv rušivo, ale postupne vás to tak vtiahne, že medzi vzťahmi budete plávať ako ryba vo vode. 

V prvej časti série mi chýbalo viac drámy, ktorá sa začala objavovať až v jej závere a v tejto časti to autor všetko dohnal. Kniha bola rozhodne akčnejšia a dramatickejšia, čo však malo opäť za následok to, že samotná romanca išla do úzadia. Príbeh Clary a Diega dostal v závere knihy pomerne rýchly spád, čo ma trošku prekvapilo, určite by ho spestril minimálne epilóg v závere knihy, ktorý mi chýbal. Ak teda patríte k milovníkom romantiky, tu ju dostanete naozaj vo veľmi vlažnej forme. Autor však zachoval akési historické trendy tej doby, pretože čo si budeme, v 18. storočí presne takto fungovalo dvorenie, žiadne náruživé vzplanutia na počkanie sa pravdepodobne nekonali. Bridgertonovci sú naozaj iba fikciou.

Autor sa drží svojho štandardu aj v štýle posúvania deja, kedy príbeh opäť rozdelí na dve časti a samotný dej plynie v presných časových úsekoch a fázach. Čitateľ tak nadobúda pocit, že je priamo prítomný na španielskom dvore a pozoruje jeho dianie v prítomnom okamihu. Inak, som veľmi rada, že sa na náš knižný trh dostala kniha aj z prostredia španielskej monarchie a vytvorila tak príjemný kontrast k preferovanej anglickej monarchii.

Určite treba vzdať autorovi hold, pretože dianie na španielskom vojvodstve opísal tak uveriteľne, akoby ho sám zažil. 

Kniha a vlastne celá séria je naozaj skôr kratšou ságou, kde sa autor oveľa viac sústredení na charaktery postáv, ich úmysly, pohnútky k rôznym činom a na budovanie akejsi atmosféry okolo nich, ako na samotné interakcie, predovšetkým tie romantické, medzi nimi. Aj keď áno, nájdete tu aj to. A aj keď k seriálovému prevedeniu mám výhrady, po dočítaní knihy mám opäť chuť si ho pozrieť. Za mňa je záverečná časť lepšia a pútavejšia ako prvá, vďaka dynamike, ktorú autor do deja vložil, no celá séria je rozhodne príjemnou zmenou v oblasti historických románov s nádychom monarchie.


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI HISTORICKÉ SÁGY ZAMERANÉ NA CHARAKTEROVÉ BUDOVANIE POSTÁV A VZŤAHY MEDZI NIMI


Obsahové varovanie:

° sprisahanie a intrigy

° rasizmus

Pozitíva knihy:

+ charakterové pozadie postáv

+ zachytenie historického spôsobu života v monarchii

+ hĺbka prepojenia jednotlivých postáv

Negatíva knihy:

- slabšia romantická linka

- rýchly spád deja v závere

Originálny názov: La Cocinera de Castamar 2

Názov: Kuchárka z Castamaru - V dobrom i v zlom

Autor: Fernando J. Múñez

Počet strán: 368

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

ISBN: 9788057303602


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: