Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Krásna katastrofa

07.06.2023

Dynamický, vášnivý príbeh s prvkami drámy, kde obe postavy majú svojich démonov, s ktorými sa musia vyrovnať, aby dokázali byť jeden pre druhého oporou - a také príbehy mám ja rada.

Táto kniha bola moja srdcovka ešte v období, keď u nás vyšla v prvom vydaní. A keď som sa dopočula, že vydavateľstvo robí dotlač, musela som si dať rereading. Ak by som ju hodnotila v čase, keď som sa s ňou stretla prvý krát, bolo by to jednoznačných 5⭐️,  no teraz, s odstupom času tam už vidím niektoré nedokonalosti, no stále je to srdcová záležitosť práve preto spojenie s obdobím, kedy som ju čítala prvý krát.

Ak máte radi intenzívne romantické príbehy, kde obaja hlavní hrdinovia sú silné a výrazné postavy, tento príbeh je pre vás. 

Abby, Holubička, nastúpi na univerzitu, aby sa vzdialila od otca a ukradla si pre seba aspoň kúsok normálneho života. To by však nemohla stretnúť Travisa Maddoxa, miestneho sukničkára, ktorý má záľubu v tajných zápasoch. Aj keď sa Abby zo začiatku javí ako neviniatko v svetríku, nie je to tak. Postupne odhaľujeme, že aj ona má svoje tajomstvá a nie je až tak nevinná, ako sa zdalo. Presný opak je Travis, najprv veľmi kontroverzná postava, miestami až toxická, no keď začneme odhaľovať jeho vnútorný svet zistíme, že je veľmi vnímavý a jeho prehnaná starostlivosť má svoj pôvod.

Samozrejme, postavy vôbec nie sú dokonalé, každá z ich má svoje pozitívne stránky aj tie negatívne, a práve toto prispieva k dynamike deja. Často sa totiž dostanú do konfliktu práve pre svoj temperament. Abby bola z tejto dvojice tá racionálnejšia, disciplinovanejšia, keďže na seba nechcela strhávať pozornosť.  Páčila sa mi jej lojálnosť, keď aj napriek tomu, že od otca sa chcela dištancovať odišla a chcela mu pomôcť. Bola veľmi samostatná a rada sa rozhodovala sama za seba, čo spôsobovalo často konflikty s Travisom, ktorý miestami prejavoval až toxické správanie. Jeho povaha bola veľmi impulzívna, a myslím, že autorka v ňom zosobnila tajný sen každej ženy o pravom bad boyovi - nebojácny, vášnivý, drzý a doslova schopný pobiť sa kvôli žene. Keď však odhalíme jeho skrytá stránku, zistíme, že je inak veľmi vnímavý a poznačený detstvom bez matky. Jeho postava mi práve pre jeho komplexnosť prišla trošku zaujímavejšia.

Vedľajšie postavy vytvárali pekný kontrast s tými hlavnými, hlavne dvojica Shepley a America, ktorý akoby si vymenili povahy hlavných postáv. Shepley bol rozvážnejší a kľudnejší, America naopak akčnejšia.

Vzťah Travisa a Abby je plný vášne a konfliktov, je ako na hojdačke, no veľmi ma to bavilo. Nechýbajú silné emócie a v závere knihy aj napätie, osobne pri opätovnom čítaní však na mňa pôsobí trošku pritiahnutý za vlasy a veľmi urýchlený. Mala som možnosť čítať aj knihu Nádherná svadba, ktorá je venovaná práve tomuto rýchlemu záveru. Celkovo to na mňa pôsobí akoby autorka nevedela príbeh ukončiť tak napísala ten najbláznivejší záver, aký jej napadol v danom momente, no čitatelia na ňu tlačili skrz pocit otvoreného konca, tak napísala ešte takýto dodatok. 

Kniha sa zameriava na vzťahy nie len medzi hlavnými postavami, ale vidíme tu aj zranenia spôsobené zo strany rodičov, ktoré majú veľký vplyv na dospievanie postáv. Abby a jej komplikovaný vzťah s otcom, ktorým sa cíti zradená a zranená. Travis je zase poznačený smrťou matky a následnou výchovou otca, na ktorého dopadla ťiaž výchovy 5 synov, čo malo za následok aj Travisovu obľubu v zápasení. Práve tento fakt ma veľmi oslovil aj v minulosti a teraz som ho cítila rovnako intenzívne, Silné rodinné puto Maddoxovcov má prinútilo postupne siahnuť aj po knihách o zvyšných bratoch.

Kniha sa však netočí len okolo Abby a Travisa, ale nájdete tú aj smútok po tragickej udalosti, či obavy o život, no aj mnoho vtipných scén, pri ktorých vám zdvihne kútiky.

Pre mňa táto kniha ostane navždy nostalgiou -vášnivou, turbulentnou a intenzívnou. Ak sa vám príbeh páčil. určte odporúčam prečítať si knihu Chodiaca katastrofa, ktorá je dejovo síce rovnaká, ale očami Travisa. Verte mi, potrebujete to čítať. Oveľa viac pochopíte jeho vnútorný svet.

4⭐️ /5. 

PS: Film je katastrofa. Osobne som po ňom odchádzala s miernym rozčarovaním, ako sa im podarilo zhovadiť celú knihu. Z Abby spravili totálne úbohu a hlúpu chuderu, Travis bol šašo a vlastne to bola iba paródia na After. Síce sa zabavíte, ale vnímajte to ako samostatný film, z knihy si požičali naozaj asi iba námet.


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI ROMANTICKÉ ŽÁNRE S PRVKAMI DRÁMY A PRÍBEHY PLNÉ NAPÄTIA, LÁSKY A VÁŠNE.


Obsahové varovanie:

° sexuálne scény

° emocionálne násilie a vydierania

° alkohol a hazard

Pozitíva knihy:

+ stupňovanie napätia 

+ charakterový rozvoj postáv  - nie sú jednotvárne

+ emócie v príbehu 

Negatíva knihy:

- prvotná toxicita mužskej hlavnej postavy

- až prehnaná dramatickosť v závere

Originálny názov: Beautiful Disaster

Názov: Krásna katastrofa

Autor: Jamie McGuire

Počet strán: 376

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

ISBN: 9788057303329


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: