Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Kráľ potkanov

14.07.2021

Počuli ste už niekedy o hnutí INCELOV?

Priznám sa, v minulosti som už čo-to zachytila, ale osobne som mu nikdy neprikladala dôležitosť, všetko mi to prišlo extrémne vzdialené a hovorila som si, že mňa sa to netýka. Ale po prečítaní  knihy Kráľ potkanov som ostala v šoku, pretože do kontaktu s členmi tohto hnutia môžem prísť ako žena kedykoľvek bez toho, aby som to vôbec tušila.

Incelovia sú totiž muži, ktorí žijú v nedobrovoľnom celibáte (involuntary celibate), a ktorých odmietajú ženy. Nerobia to však vedome, ani účelovo.  Títo muži majú proste v sebe niečo, čo v nás ženách nevzbudí žiadnu emóciu. Veľa krát to môžu byť aj muži šikanovaní, alebo inak utláčaní, jednoducho muži, ktorí nikdy neboli označovaní ako "alfa samci". A priznajme si, že každá žena už občas niekoho "odbila" na zoznamke, alebo  odignorovala niekoho. kto na diskotéke s ňou chcel silou mocou tancovať, no ona o to vôbec nestála. A aj takéto naše malé kroky môžu v slabšom jedincovi vyvolať hnev a agresivitu.

Presne touto témou sa zaoberá aj Pascal Engman, ktorý nadviazal na prvú časť série Ohňová zem, a do príbehu opäť nasadil vyšetrovateľku Vanessu a bývalého vojaka Nicolasa. Vôbec však nemusíte mať prečítanú prvú časť, aby ste pochopili, čo sa deje v tejto knihe. Akékoľvek prepojenia na prvú časť sú vždy dostatočne vysvetlené a vôbec nezasahujú do príbehu. Vlastne pre príbeh knihy Kráľ potkanov sú nepodstatné.

Príbeh začína zhurta sledom významných udalostí - najskôr vo väznici, kde mladá žena navštívi otca svojho dieťaťa, aby sa s ním rozišla a oznámila mu, že sa chce vo svojom živote posunúť ďalej, a už o pár strán ďalej čítame, ako našli v byte túto ženu zavraždenú. Následne čítame príbeh mladej ženy, ktorá prišla do veľkomesta žiť svoj sen v podobe rozbiehajúcej sa kariéry investigatívnej novinárky , no pár stránok ďalej čítame hroznú scénu o jej znásilnení. 

Tento silný začiatok vás núti čítať ďalej, pretože akosi podvedome tušíte, že všetko so všetkým tak nejako súvisí, a chcete vedieť, v ktorom momente sa tieto príbehy prepoja a stane sa z nich jeden prípad. A tu na scénu prichádza vyšetrovateľka Vanessa, ktorá postupne začne čítať všetky signály, spájať si nezrovnalosti a nájde trhlinu v inak veľmi jasných prípadoch. 

Zo začiatku sa totiž môže zdať, že každá obeť má jasného páchateľa, ale nie je to tak. V príbehu sa totiž objavujú aj iné postavy, s ktorými skutočný páchateľ nepočítal, a ktoré do prípadov vnesú nové skutočnosti. 

A potom tu čítame príbeh mladého muža Toma, ktorý je beznádejne zamilovaný do jednej ženy, no tá mu neprejavuje žiadne sympatie. Máme možnosť nahliadnuť do jeho chorej mysle, no zároveň zisťujeme aj príčinu, prečo je chorobne posadnutý ženami, ktoré ho však stále odmietajú. A to, čo sa nám zdá, ako príbeh jedného muža, je nakoniec príbehom veľkého množstva žien, ktoré doplatia na nenávisť, ktorá bola zasiata do mysle tohto človeka.

Kniha je písaná spôsobom, kedy sa jednotlivé kapitoly prelínajú a my musíme prepínať medzi udalosťami a skutočnosťami, ktoré nám odhaľujú. Nie je to len pohľad 1 či 2 osôb, ako sme zvyknutí pri iných knihách, ale tu je rozprávačom príbehu veľké množstvo postáv. Nakoniec vďaka nim vždy zistíme, že každá jedna je svojím spôsobom pre príbeh dôležitá a príbehu dá novú indíciu. Osobne by som však niektoré vedľajšie postavy vynechala, zbytočne ma miatli a priznám sa, tieto severské mená sú pre mňa ako jazykolam a preskakujem ich.

Po prečítaní knihy vo mne ostali rôzne pocity - na jednej strane som súcitila s páchateľom, chápala som jeho vnútorné zranenia a boje, odsúdila som šikanu, ktorú zažíval, no na strane druhej jeho riešenie a nenávisť ma desila. Teraz sa už aj ja bojím niekoho slušne odmietnuť, pretože ma vždy napadne myšlienka, koľká som už v poradí, a či sa v danej osobe neskrýva podobný psychopat s ublíženým egom, lebo dnes už naozaj neviete, kto sa nachádza na druhej strane.

Veľmi dobrá kniha, písaná zaujímavým štýlom, dotýkajúca sa aj závažnej témy, o ktorej sa v spoločnosti stále mlčí. Po prečítaní som si z vlastnej iniciatívy o tomto hnutí našla pár článkov a desí ma, že toto hnutie je čoraz viac podporované a pridáva sa k nemu postupne čoraz viac mužov, ktorí si myslia, že ženy majú byť ich slúžky a rozťahovať im nohy na počkanie. Dokonca už stoja aj za pár útokmi vo svete - medzi ne patria aj tie o poliatí tváre ženy kyselinou, o ktorých ste už určite počuli. Ak ich totiž daná žena odmietne majú pocit, že majú právo sa pomstiť

Pascal Engman touto knihou otvoril Pandorinu skrinku, a nám ostáva už len dúfať, že činy z knihy sa neprenesú aj do reality.

Originálny názov: Råttkungen

Názov: Kráľ potkanov

Autor: Pascal Engman

Počet strán: 324

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055177090


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: