Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Kosec

18.03.2021

Rozmýšľali ste niekedy nad smrťou? Alebo konkrétne nad tým, ako by vyzeral svet, keby sme smrť porazili a stali sa nesmrteľní?

Téma, ktorej sa dotýka séria Žatva smrti je evidentná už z názvu. No je za tým oveľa viac, ako by sme si mohli myslieť.

Kniha Kosec je začiatkom dystopickej, sci-fi a trošku aj hororovej trilógie a nesie v sebe nie len posolstvo o smrteľnosti, ale tiež aj o nemennej ľudskej povahe.

Dej sa odohráva v ďalekej budúcnosti, kedy už ľudia porazili smrteľnosť, zrušili akékoľvek vlády a monarchie, riadenie odovzdali do "rúk" umelej inteligencii - Nimbovi, ktorý je naprogramovaný tak, aby vedel vždy spraviť čo najlepšie rozhodnutie. Vie preto perfektne riadiť svet, ovládať počasie, kúpi za Vás darčeky pre Vašich blízkych a tiež sa viac nemusíte báť, že by ste spravili chybu. Na oko dokonalý svet. 

Sú tu však Kosci, ktorí nepatria pod vládu Nimba a ich hlavným poslaním je dohliadať na to, aby sa svet nepreľudnil. Preto majú ako jediní možnosť vziať niekomu život už na trvalo, tak, aby nemohol byť nikto oživený. 

Medzi koscov patrí aj kosec Faraday, ktorý sa rozhodne vziať si dvoch učňov - Citru a Rowana. Učí ich všetko, čo kosec potrebuje vedieť - ako zabíjať rôznymi spôsobmi, bojové umenia, miešanie jedov či dejiny kosectva. Až do momentu, kedy sa iným koscom nepáči, že má až dvoch učňov. Preto ako trest schvália, že za kosca bude vymenovaný len jeden a na konci učenia toho druhého bude musieť zabiť

Kniha nie je len o zabíjaní, ale aj o láske, a ako sa dalo predpokladať, Citra  a Rowan sa do seba zaľúbia, a aj napriek tomu, že kvôli nečakaným udalostiam svoj tréning absolvujú oddelene, vnútorne bojujú so svojím údelom - buď zomrú, alebo zabijú svoju lásku.

Kosci však nie sú len tí dobrí a správni, sú medzi nimi aj tí z druhého brehu, ktorí si myslia, že moc nad smrťou im dáva právo riadiť svet, a tak začnú pracovať na svojej túžbe aj skrz rôzne podvody a intrigy.

A presne to nám chce táto kniha, ako aj celá séria ukázať - že jediná vec, ktorá sa ani vo veku nesmrteľnosti nemení je ľudská povaha a túžba po moci.

Perfektná kniha, ako aj celá séria, ktorá Vás núti zamyslieť sa nad smrťou a hlavne nad tým, na akej strane by ste stáli Vy, keby ste mali moc rozhodovať o ľudských životoch a mohli by ste beztrestne zabiť kohokoľvek.

Pokračovanie série je v knihách Nimbus a Posol.

Originálny názov: Scythe

Názov: Kosec

Autor: Neal Shusterman

Počet strán: 416

Rok vydania: 2018

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Slovart

ISBN: 9788055637464

Myšlienka z knihy na zamyslenie:

"Každý deň sa modlím, tak ako to robili moji predkovia. Kedysi sa modlili k bohom, ktorí boli omylní a nestáli. Potom k jedinému Bohu, ktorý bol prísnym a strašidelným sudcom. Potom k milujúcemu a odpúšťajúcemu Bohu. A napokon moci bez mena. Ale ku komu sa môžu modliť nesmrteľní? Nemám na to odpoveď, no aj tak vysielam svoj hlas do prázdna dúfajúc, že dorazí k niečomu vzdialenému a hlbšiemu, než sú hĺbky mojej vlastnej duše. Prosím o vedenie. A o odvahu. A úpenlivo prosím, ó, ako len prosím, aby som sa nikdy nestali necitlivým voči smrti, ktorú musím prinášať, aby som to nepokladal za niečo normálne. Bežné. Ľudstvu najviac zo všetkého želám mier, útechu alebo radosť. Želám mu to, aby každý z nás vo svojom vnútri sšasti umrel zakaždým, keď je svedkom smrti niekoho iného. Pretože  len vďaka súcitu a bolesti, ktorá z neho pramení ostaneme ľuďmi. Ak schopnosť prežívať tieto emócie stratíme, neexistuje žiadna verzia Boha, ktorá by nám pomohla." Z denníka kosca C. K. Faradaya