Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Konfigurácia nás dvoch

03.11.2023

Hrávali ste, alebo ešte hrávate, počítačové hry? Pamätám si, že ako mladšia som pravidelne hrávala Dynu, Doom, Prehistoric a podobné lahôdky a veľmi rada som pri hraní hier pozorovala aj brata. No postupne, ako som rástla, sa môj záujem o hry strácal. Preto som veľmi rada, že aj vďaka novinke od slovenskej autorky J. Levinski som sa mohla preniesť do týchto časov a zaspomínať si na obdobie hrania hier. 

No kniha Konfigurácia nás dvoch nie je len o hraní hier, aj keď tvoria dôležitú linku príbehu, nie sú jej nosnou témou. Tú som vnímala v iných veciach a dovolím si tvrdiť, že autorka sa podarilo napísať naozaj originálny a výnimočný príbeh, ktorý má aj dôležité posolstvo a aj edukatívny charakter pre spoločnosť.

Ester je odborníčka na IT a vo firme, kde pracuje jej pridelia mladého maturanta na prax. Šimon sa zo začiatku zdá ako typický maturant, ktorý si prax mieni odsedieť. Z prvotného nezáujmu však postupne cez hernú rivalitu a sympatie medzi našimi hrdinami vznikne dôvera a vzájomná chémia ich nakoniec privedie do situácie, v ktorej ani jeden nechcel byť. No srdcu nerozkážeme a postupne sú jeden pre druhého oporou, najmä Šimon pre Ester, aj keď ako to už bývam, aj oni dvaja majú vo vzťahu prekážok viac ako Pacman guličiek na jedenie. A ako sa ukáže, ich vekový rozdiel je zo všetkých problémov ten najmenší.

Ester(A), mladá IT expertka, ktorá si po práci sadne za PC no nie kvôli tomu, aby si prenášala prácu domov, ale aby sa zahrala hry, mi sadla okamžite. Bola mi sympatická od prvej zmienky, a keď som sa neskôr v čítaní dozvedela, že šije na stroji moje sympatie sa k nej ešte zvýšili. Veľmi oceňujem, že autorka spravila hráčku PC hier práve zo ženy, pretože sa tým búra jeden zaužívaný stereotyp, že ženy PC hry nebavia. Ester je skvelá postava a osobne si myslím, že sa s ňou dokáže stotožniť nejedna z nás - pracovitá, s jasnými postojmi, ale tiež sa občas nechá "zneužívať" len aby každému pomohla - ako napr. jej bývalému Viktorovi, ktorého by som najradšej nakopala do... 

Okrem toho je silná bojovníčka a práve vďaka jej postave autorka priniesla do knižného sveta tému sklerózy multiplex. Zároveň autorka cez Ester prináša posolstvo, že SM vôbec nie je o pamäti a zabúdaní, ako si mnohí myslia. Ďalší veľký prínos tejto knihy pre spoločnosť. Ak poznáte niekoho vo svojom okolí s touto chorobou, po dočítaní k nemu budete určite prechovávať ešte väčší rešpekt. Oceňujem, že autorka sa aj cez postavu Ester snaží spoločnosti ukázať, že aj ľudia so SM sú vzdelaní, inteligentní a pracovití ľudia a okrem toho aj veľký bojovníci, pretože útrapy, ktoré nám autorka v knihe opisuje zvládne naozaj len silná osobnosť.

Šimon - tretí zbúraný stereotyp - nie, maturant naozaj nemusí byť nevyspelý pubertiak, ktorý nevie čo chce. Šimon bol iný, vyspelý, zodpovedný a ochotný znášať následky. Ani on to však nemá na ružiach ustlané, cez jeho postavu môžeme vnímať, ako rodičia niekedy tlačia na vlastné deti a a odmietajú im načúvať. Znevažujú ich sny a za jedinú prijateľnú budúcnosť pre nich považujú tú, ktorú im oni určia. A to, ako krásne sa správal k Estere mi úplne učarovalo. Práve charakterom postáv mi tento age gap veľmi zapasoval a prišiel mi naozaj veľmi reálny. Častokrát sa totiž pozeráme na opačný age gap s výsmechom, ale u tejto dvojice (aj keď ide iba o príbeh) sme mali možnosť vidieť, že takýto vzťah je kompatibilný, ak sa obaja aktéri povznesú nad predsudky.

Ak mám opísať samotný štýl autorky, stačí keď poviem, že som knihu mala prečítanú za dva dni a to som si niektoré pasáže kvôli betareadingu čítala viackrát? Výborne napísaný príbeh, veľmi príjemný a čitateľný štýl autorky. Striedanie kapitol z pohľadu oboch postáv sa skvele do príbehu hodí, máme tak možnosť nahliadnuť do zmýšľania oboch aktérov. Dialógy vôbec nepôsobia umelo a dej svižne posúvajú vpred. Doťahovačky medzi postavami sú navyše veľmi prirodzené. Jediné, čo mi nezapasovalo je (ne)doriešená vedľajšia dejová linka Esterinej sestry, Anky, a jej manžela, Stana. Ďalšia dôležitá téma poukazujúca na psychické týranie, no tým, že išlo o vedľajšie postavy téma podľa mňa nebola spracovaná dostatočne resp. s jej záverom som sa nedokázala úplne stotožniť. Stále si však hovorím, že ide o vedľajší príbeh, nie nosný a preto dokážem nad tým privrieť oči. A ktovie, možno autorka prekvapí a v nejakej ďalšej knihe ovplyvní osudy aj týchto postáv. Okrem toho vás v knihe čaká aj jeden zvrat, z ktorého však tiež autorka vykľučkovala dôstojne. Príbeh má naozaj všetko, čo by mal mať - zápletku, tajomstvo, zvrat, miernu drámu, výbornú gradáciu a výborne zvládnutú tému príbehu ladiacu aj s názvom - ten je inak dokonalý a úplne sa k príbehu hodí.

Naozaj som od príbehu nečakala toľko prínosov, ktoré mi dal. A ak sa bojíte, že PC a IT téma nie je pre vás, vôbec sa nemáte čoho báť. Všetko je v príbehu podané tak jasne a výstižne, že aj najväčší laik, ktorý pozná akurát len Solitaire na Windowse bude všetkému rozumieť. Navyše autorka zapasovala názvy a postavy hier do príbehu tak originálne, že vás to možno miestami aj naladí nejakú tú hru si vyskúšať. 

Ak budem mať opäť niekedy chuť na svižný a originálny príbeh, určite po knihe siahnem opäť. 5⭐️/5

KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI OPAČNÝ VEKOVÝ ROZDIEL A SILNÉ HRDINKY.


Obsahové varovanie:

° choroba skleróza multiplex

° psychické týranie a ponižovanie manželky

Pozitíva knihy:

+ výborné zapracovanie PC hier do príbehu tak, že je to čitateľné aj pre laika

+ prijateľne a realisticky spracovaný opačný vekový rozdiel

+ poukázanie na sklerózu multiplex

Negatíva knihy:

- nedokázala som sa stotožniť so záverom dejovej linky Anky a Stana

Názov: Konfigurácia nás dvoch

Autor: J. Levinski

Počet strán: 312

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Venupress

ISBN: 9788099972767


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU A BETAREADING ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU VENUPRESS


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: