Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Končí sa to nami

11.09.2022

Meno autorky Colleen Hoover je známe nie len celosvetovo, ale svoju pevnú čitateľskú základňu má už aj na Slovensku. Po prečítaní knihy Končí sa to nami, ktorá vyšla už v druhom vydaní vo vydavateľstve IKAR, sa k jej čitateľom hlásim aj ja. 

Do čítania tejto knihy som sa púšťala s veľkým očakávaním, pretože kniha je vychvaľovaná aj od čitateľov, ktorí sa na knihy pozerajú s oveľa kritickejším okom, ako ja, preto som očakávala výborný príbeh, emócie a zároveň ľahkosť v štýle písania. Dostala som to všetko, a môžem tak povedať, že kniha si zaslúži naozaj všetku slávu, ktorá je okolo nej

V krásnom príbehu, ktorý sa zo začiatku javí ako rozprávková romantika, autorka dokázala podať silnú výpoveď nie len o domácom násilí, ale predovšetkým o sile ženy, ktorá mu dokáže povedať nie. Príbeh sa postupne z tej krásnej romantiky mení na drámu, no autorka vás nenechá v depresii z toho, čo sa udialo, ale v závere ukáže novú nádej. Naozaj široké spektrum emócii, ktoré sa v pomerne krátkom príbehu vyskytnú autorka opísala tak, že cítite všetko - lásku, zraniteľnosť, zúfalstvo, bolesť, odpustenie. 

Príbeh začína po pohrebe otca hlavnej hrdinky Lily, ktorá však necíti smútok, aký by dieťa po strate rodiča malo cítiť, ale skôr odpor,  a tak už v prvej kapitole zisťujeme, že v tomto vzťahu niečo nebolo v poriadku. Do deja náhle vpadne Ryle, očarujúci neurochirurg, ktorý má práve za sebou ťažkú operáciu. Dvaja cudzinci sa dajú do reči, no napriek tomu, že ich dialóg nestagnuje, rozlúčia sa - Lily má totiž svoje pevné zásady a Ryle naopak hľadá v ženách iba uvoľnenie. Osudu sa však človek nevyhne, pár mesiacov po náhodnom stretnutí sa stretávajú opäť, a keďže Ryleova sestra Allysa sa zamestná v kvetinárstve u Lily, ich stretnutia bývajú čoraz častejšie, až postupne prerastú v lásku. Všetko sa však pokazí v sekunde, keď sa Ryle neovládne a svoj hnev obráti voči Lily. Tej sa tak automaticky vynoria hrozné okamihy z detstva, ktoré prežívala jej mama a začína si uvedomovať, že sa ocitla v takej istej situácii, aj napriek tomu, že si celý život tvrdila, že jej sa to nikdy nestane. Autorka tak sladkú lásku jednou scénou zmenila na emocionálnu nálož neistoty, vnútorného boja a vyrovnávania sa so zradou od milovanej osoby. 

V príbehu sa však najprv nenápadne, no potom ako záchranné lano ocitla aj postava Atlasa, chlapca bez domova, ktorého spoznávame vďaka retrospektívnym zápisom z denníka pubertálnej Lily. V týchto zápiskoch spoznávame príbeh aj jej matky, ktorá si pri jej otcovi prežila peklo. Denník písaný formou listou pre Ellen Degeners nám veľmi originálnou formou predstavuje prvú lásku jej života, chlapca, ktorý sa zachránil len vďaka nej. Milovala ho, veľmi, no musela ho nechať ísť. Viac už o ňom nepočula, až do momentu, kedy sa náhodne nestretnú v reštaurácii. Altas poznal príbeh jej rodiny, poznal príbeh týrania, ktoré sa nieslo stenami ich domu, zatiaľ čo on utešoval Lily v izbe, a veľmi rýchlo tak rozpoznal aj modrinu pod okom Lily, keď sa stretli v reštaurácii druhý krát. Bol to potom práve on, kto prichýlil Lilly v čase, keď potrebovala odísť, usporiadať si svoje myšlienky a rozhodnúť sa, čo ďalej.

Za zmienku však určite stojí aj postoj Allysy, ktorú som si v príbehu veľmi obľúbila. Pred činmi svojho brata nezatvárala oči, neobrátila sa Lily chrbtom, naopak bola jej oporou v ťažkých časoch, aj keď sa Lily nechcela s nikým stretávať. Bola tak skutočnou kamarátkou, ktorá spolu s Lilly plakala, utešovala ju a pomohla jej postaviť sa opäť na nohy. Každá žena podľa mňa v živote potrebuje kamarátku, ako je Allysa.

Niekedy mi príbeh prišiel veľmi rýchly, no čím viac som sa hlbšie ponárala do deja, tým viac som chápala, že autorke nejde o dokonalé vyobrazenie romantiky medzi dvoma ľuďmi, ale o podanie naliehavého odkazu, že aj keď veľmi milujete, je v poriadku odísť, pretože aj to je prejav lásky - k sebe, k blízkym, ale v konečnom dôsledku aj k partnerovi. Je v poriadku cítiť hnev, bolesť, a niekedy aj nenávisť k činom partnera, no nie je v poriadku ostávať vo vzťahu za zámienkou idealistickej predstavy o zázračnom obrátení tyrana, aj keď on vám tvrdí opak. Autorka navyše z Rylea nespravila alkoholika, priameho agresora a muža, ktorý ženu považuje iba za slúžku. Nie, bol to šarmantný neurochirurg, ktorého si aj vy počas čítania zamilujete. Dokonca si v istej chvíli možno poviete, aby tomu Lily dala ešte šancu, no v kútiku duše viete, že to nejde. Aj to je odkaz autorky, že nikdy neviete, čo sa môže stať, a v podobnej situácii sa môže ocitnúť každá z nás. Tak ako sa to môže stať každej z nás, každá z nás má však možnosť aj odísť, a čím skôr to žena spraví, tým skôr otvorí dvere šťastnému životu nie len seba, ale aj deťom. Lily si so sebou niesla traumu v podobe otca tyrana celý život, a to pre svoje dieťa nechcela.

Štýl, akým autorka podala túto ťaživú tému je naozaj obdivuhodný. Písať o domácom násilí určite nie je ľahké, obzvlášť, keď vychádzate zo skutočných udalostí, no autorka to zvládla. Túto tému podala ľudsky, empaticky, občas ťaživo, no dôveryhodne. Pri záverečnej silnej scéne v nemocnici, kedy autorka prepojila názov knihy s rozhodnutím hlavnej postavy mi vypadli slzy, pretože som zo stránok knihy cítila toľko emócii, ako už dlho pri knihe nie. V slzách sa prejavila sila Lily, bolesť Ryla, prijatie konca, aj úľava v nových začiatkoch. 

A po dočítaní poznámky od autorky a zatvorení knihy mi v hlave ostali otázky, ako by som sa zachovala ja? Pretože povedať "raz na mňa položíš ruku a končíš" je oveľa ľahšie, keď je to len v rovine rozhovoru, no nájsť v sebe skutočnú silu odísť je v reálnom živote oveľa ťažšie. A aj o tomto je tento príbeh - o sile urobiť to. 

Knihe dávam 5⭐️ /5. Určite ju odporúčam a knihám od Colleen dám určite ešte priestor. Veľmi dúfam, že vydavateľstvo preloží aj knihu "Začína to nami", ktorá by sa mala venovať práve príbehu Atlasa.

Originálny názov: It Ends With Us

Názov: Končí sa to nami

Autor: Colleen Hoover

Počet strán: 320

Rok vydania: 2022 (2. vydanie)

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055184821


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: