Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Knihomoľský život Niny Hillovej

09.04.2021

Myslíte si o sebe, že ste knihomoľ? Aký život je podľa vás typický pre knihomoľa? A má vôbec knihomoľ nejaký iný život okrem kníh

Nina Hillová je 29 ročná baba, ktorá pracuje v kníhkupectve, vedie knižné kluby pre mladé dievčatá, má zopár priateľov, s ktorými sa zúčastňuje kvízových súťaží, považuje sa za introvertku a chová mačku (typické knižné klišé nezadaných báb, ktoré tak trochu nechápem, ale asi má pre autorov svoje čaro).

Šťastie je pre ňu to, keď príde z práce domov, sadne si do svojho obľúbeného kresla, spraví si čaj a otvorí si knihu. Nikto ju neotravuje a nikto nič od nej nechce. 

Okrem občasných situácii, kedy ju z rovnováhy vyvedie nepríjemný zákazník vedie dokonalo usporiadaný život - má svoju nástenku s presne naplánovanými cieľmi a na každý deň napísané úlohy, ktoré ju čakajú. Ak sa stane čokoľvek nepredvídateľné vyvoláva to v nej úzkosť. 

No samozrejme, ako to už v knihách a aj v živote býva, stalo sa presne to, čo Nine perfektne rozhodí celý jej systém - zrazu zistí, že jej otec, ktorého nikdy nevidela jej zanechal celú kompletnú rodinu, ktorú tvoria 3 nevlastné matky, 4 súrodenci, 2 synovci, 2 netere a dokonca 2 pranetere a 1 prasynovec. Celkom šok pre človeka, ktorý 29 rokov žil v predstave, že je jedináčik a ani jeho vzťah s vlastnou matkou sa nedá považovať za štandardný. Do toho ešte Nina spozná aj nového chalana, ktorý je zároveň jej súperom v knižnom kvíze a hotová apokalypsa je na svete


Zrazu sa Ninin ukážkovo zorganizovaný život zmení na jeden veľký chaos, v ktorom si musí nájsť čas na spoznávanie novej rodiny, do ktorej ju však nie všetci prijali s otvorenou náručou, musí myslieť na blížiace sa dedičské konanie, pokúsiť sa nájsť si aspoň ako taký čas na randenie a aby toho nebolo málo, dozvie sa, že jej milovanému kníhkupectvu hrozí krach. Dokáže sa s tým všetkým Nina vyrovnať? A čo všetko pre to bude musieť obetovať alebo naopak čo všetko získa? 

Možno je to príliš veľa udalostí a okolností na to, aby sa s tým introvertná, usadená Nina dokázala vyrovnať s pokojom Angličana, no pre nás to znamená perfektné čítanie sprevádzané vtipnými scénami, v ktorých sa neraz nájde každý knihomoľ.

Kniha ma extrémne bavila, veľa som sa pri nej nasmiala a číta sa fakt veľmi rýchlo. Tým, že dej nie je rozkúskovaný, neprelínajú sa viaceré časové udalosti a príbeh je pomerne ľahko predvídateľný, ani neviete ako a máte prečítaných 50 strán. Je to úplne pohodové čítanie, ktoré aj napriek tomu, že sa možno nenazývate knihomoľom vás pobaví a spríjemní vám chvíľku voľného času.

V knihe sú častokrát aj priame alebo aj menej nápadné odkazy na iné knihy, no na rozdiel napríklad od knihy Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí, kde aj napriek veľkému množstvu spomenutých kníh z nich budete poznať minimum, tu sú spomínané knihy, z ktorých určite väčšinu poznáte a do deja sú zakomponované naozaj nenútene - často sa tam spomína napríklad Harry Potter. Na začiatku kapitoly sa vždy trošku netypicky dozvieme, o čom daná kapitola bude. Netypicky preto, pretože kapitoly nemajú názov, ale vždy pod číslom kapitoly je spomenuté, čo sa udeje Nine a na čo má teda čitateľ upriamiť pozornosť. Tiež sa mi veľmi páčilo grafické spracovanie Nininho diára, ku ktorému sa viete spätne vrátiť a porovnať si, čo všetko Nina stihla alebo nestihla alebo naopak, čo všetko ju čaká. Určite je to spestrenie.

Knihu hodnotím ako veľmi príjemnú oddychovku, ktorá nie len Nine, ale aj nám ostatným ukáže, že mať plány je síce pekné, ale život je aj tak nepredvídateľný a dokáže nám náš systém riadne rozhádzať. 

Ale práve to je na živote krásne.


Originálny názov: The Bookish Life of Nina Hill

Názov: Knihomoľský život Niny Hillovej

Autor: Abbi Waxman

Počet strán: 352

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba 

Vydavateľstvo: Lindeni

ISBN: 9788056621448