Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Klobučníci

05.07.2023

Middle grade príbeh, ktorý si však zamiluje aj dospelý čitateľ, tak ako sa to stalo aj v mojom prípade.

Originálny, magický a fantazijný príbeh je naozaj tým pravým príbehom pre deti od 9+, nesie v sebe všetko, čo by dieťa v tomto veku mali v knihe objaviť: 

  • hlavného hrdinu, s ktorým sa vedia stotožniť
  • partiu kamarátov, ktorí mu pomáhajú, 
  • zloducha, ktorého treba zastaviť
  • a hlavne veľa magických vecí, ktoré krásne pracujú s detskou fantáziou.

Povedzme si úprimne, po Harry Potterovi, Percy Jacksonovi, či Eragonovi je naozaj ťažké priniesť do detského sveta príbeh, ktorý by bol originálny a neporovnávali by ho s týmito dielami. Myslím, že autorke sa to podarilo, pretože priniesla príbeh, ktorý je svojim spôsobom plný jedinečných prvkov, ktoré vo vyššie spomínaných knihách nenájdete.

Cordelia Klobučníková, dievča, ktoré je súčasťou dlhotrvajúceho cechu klobučníkov v Anglicku. Jej rodina vám vyrobí klobúk presne na mieru. Chcete byť stále šťastný? Nech sa páči, tento klobúk je pre vás. Chcete vedieť dokonale spievať? Čo takto vyskúšať tento klobúk? A trápi vás podlomené zdravie? Nasaďte si tamten klobúk. Klobúčnici dostali dôležitú úlohu - vytvoriť klobúk, ktorý pomôže s kráľovou šialenosťou. Ingrediencia potrebná na jeho dokončenie je však na ďalekom ostrove, a žiaľ, loď Cordeliinho ocka má po ceste neho a potopí sa. Okrem nedokončeného klobúka pre šialeného kráľa Klobučníci prežívajú veľkú stratu. Až na Cordeliu, tá jediná neverí, že jej ocko je mŕtvy. No problémy začínajú len rásť, vládu musí prevziať princezná a v krajine sa dejú podivné veci, ktoré ohrozujú dlhoročné tradície rodinných cechov.

Veľmi sa mi páčil celý námet, ktorý autorka vytvorila. Cechy boli naozaj zaujímavé. Okrem klobučníkov sme spoznali aj rodiny, ktoré vyrábali topánky, hodinky, čarovné plášte, rukavice a aj tajomnú rodinu paličkárov. Primárne sme sa však zamerali na Klobučníkov, keďže hlavná postava je súčasťou tohto cechu. Priznám sa, zo začiatku na mňa príbeh pôsobil trochu neupratane, rýchlo a bola som zmätená, kto je kto a čo sa to vlastne deje, ale postupne, čím viac som čítala, tým viac som sa do príbehu zamilovala. 

Autorka neplytvala zbytočne slovami a všetko, čo bolo v príbehu povedané bolo nejakým spôsobom potrebné. Kde bolo treba viac opisu, tam ho použila, no nezabíjala nimi zbytočne dynamiku textu. Ak by príbeh čítalo dieťa, nedostalo by šancu začať sa nudiť. Stále by v príbehu objavovalo niečo nové. 

Niektorí čitatelia si myslia, že kniha otvára témy, ktoré ešte nie sú pre deti, ale osobne si to nemyslím. Začiatok, kedy Cornellia zistí, že jej otec mal nehodu sa môže zdať depresívny, no postavte si pred seba detských hrdinov z podobných príbehov a zistíte, že ani taký Harry Potter s jeho mŕtvymi rodičmi by dnes pravdepodobne neprešiel "vhodnosťou" detského hrdinu. Nemyslím si, že pred deťmi by sme mali skrývať témy smrti. Taktiež vojna, ktorá v príbehu hrozila by dnes už nemala byť tabu. Vidíme, čo sa deje okolo nás, s deťmi je dôležité sa o takýchto témach baviť a myslím, že oba prípady boli v knihe podávané veľmi citlivo. 

Dieťa sa ľahko stotožní s postavou Cordelie - nebojácna, zvedavá a tak trošku aj neposlušná. Všetko, do čoho sa pustila sa v nejakom bode zvrtlo, ale vždy to robila s úmyslom spraviť dobro, neškodiť. Navyše, konečne hlavná hrdinka, s ktorou sa dokážu stotožniť aj dievčatá. 

Z príbehu ide veľmi príjemná atmosféra, cítiť, že autorka mala všetko domyslené do detailu a presne vedela, kam chce príbeh uberať. Dokonca si nachystala aj pôdu na pokračovanie, na ktoré sa osobne veľmi teším. Ako som už spomínala, zo začiatku síce autorka vychrlila na môj vkus naraz príliš veľa informácii, ale postupne to všetko učesala, upratala a všetko dalo krásny zmysel. 

Oceňujem kreatívnu stránku knihy a jej celkové spracovanie. Krásna mapa na začiatku príbehu ľahko čitateľa prevedie dejom, takže vždy pekne vie, kde sa nachádza. Ilustrácie, ktoré sa sem tam v knihe vyskytli vždy opisovali konkrétnu časť príbehu, čo mňa osobne veľmi bavilo. Ako o mne viete, patrím k veľkým fanúšikom anglickej monarchie a srdce mi zaplesalo, keď autorka v knihe spomenula Henricha VIII ako zakladateľa cechov a ešte sa aj objavila v knihe zmenšenina jeho najznámejšieho obrazu. Drobné detaily tak príbehu dávali vierohodnosť aj napriek tomu, že ide o úplne fantazijný vymyslený príbeh. Slovník na konci príbehu nám pekne vysvetlil aj použité ingrediencie v klobúkoch, no veľká škoda, že som ho odhalila až v závere knihy. No zároveň sa mi páčia strany vytvorené pre čitateľa, ktoré môže zaplniť svojimi vlastnými vymyslenými ingredienciami.

Klobučnící je ďalšia krásna kniha, ktorú môžete s kľudným svedomím darovať svojim deťom, no prečítať si ju môžete aj vy. Je dobré si raz za čas prečítať knihy aj z detskej sekcie, pripomenú nám, aké dôležité je používať fantáziu v takých rozmeroch, na aké sme už od detských čias aj zabudli. Okrem toho kniha v sebe nesie aj prvky odkazujúce na súdržnosť, priateľstvo, ale predovšetkým na nezlomnú vieru a nádej v šťastné konce.

A to tak trochu potrebujeme všetci.

4⭐️/5.

Originálny názov: The Hatmakers

Názov: Klobučnící

Autor: Tamzin Merchant, Paola Escobar

Počet strán: 368

Rok vydania: 2023

Väzba: brožovaná väzba

Vydavateľstvo: Bambook

ISBN: 9788080905316


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu:


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI DETSKÉ (MIDDLE GRADE) PRÍBEHY.


Obsahové varovanie:

° smrť otca

Pozitíva knihy:

+ krásne ilustrácie

+ originálny dej

Negatíva knihy:

- príliš rýchly úvod