Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Klenot Nílu

29.06.2023

Moja prvá kniha od autorky, ale som veľmi milo prekvapená.

Kto niekedy čítal nejaký biblický príbeh vie, že v Biblii sa vyskytuje veľmi veľa postáv, ktoré sú spomenuté len okrajovo - jednou, či dvoma vetami. Či už je to stotník, vdova, hriešnica, alebo nádenník. Tessa Afsharová  sa vo svojich knihách chytí vždy niektorej z takýchto postáv a vdýcha im život, osobný príbeh. Z jednej vety v Biblii tak dokázala vytvoriť uveriteľný, duchaplný a očarujúci príbeh. Ruku na srdce, kto by si pri čítaní písma dokázal za obyčajnou, nevinnou a na oko nepodstatnou vetou predstaviť takýto príbeh? Málokto.

Okrem vymysleného príbehu postáv sa však vždy drží historických fakov danej doby, a tak sa vďaka nej ocitáme v 1. storočí, ktoré je známe ranným kresťanstvom predovšetkým v Ríme a  prevládala v ňom nepriateľská nálada voči týmto obráteným kresťanom, Jej príbehy sú však plné nádeje, a aj v knihe Klenot Nílu sa nezamerala na utrpenie a strach, ale priniesla nám krásny príbeh o dievčati, ktoré hľadá svojho strateného otca. Z historických udalostí vieme. že kedysi sa na území dnešného Sudánu a južnej časti Egypta rozprestieralo kráľovstvo Kúš, ktoré dnes patrí už skôr k tým legendárnym. Hľadanie reálií z tohto obdobia preto muselo byť pre autorku náročné, no napriek tomu to podľa mňa zvládla výborne. Dokonca som si sama o tomto kráľovstve začala vyhľadávať informácie, aby ma to bližšie prepojilo s dejom knihy. 

Postavy v príbehu si zamilujete, sú naozaj napísané veľmi sympaticky a uveriteľne, aj keď miestami som pochybovala do akej miery by si v danej dobe dovolila mladá žena vycestovať loďou z Ríma do Kúšu, ako to bolo v tejto knihe. Charilina bola obrazom na tú dobu podľa mňa veľmi odvážnej mladej ženy, ktorá s rozhodla nájsť svojho strateného otca, o ktorom vie len jedno - že je Kúšijec. Jej matka zahynula pri jej pôrode, a tak jej nemal kto o ňom povedať, keďže sobášenie Rimanov a Kúšijcov bolo v tej dobe zakázané. Aj láska jej rodičov našla svoj koniec práve v krutých spoločenských pravidlách tej doby. S minimálnymi vyhliadkami pomaly spája indície a priateľov svojej mŕtvej matky, ktorí jej prinášajú vždy nové informácie. Svojím pátraním však niekomu spôsobí na čele vrásky a jej misia sa zmení aj na drámu, keď má v pätách nájomného vraha, ktorý ju má odstrániť. 

Čaro príbehu tiež dodáva aj Theo, mladý obchodník, ktorému do života vtrhne Charilina. Tá sa rozhodla využiť jeho loď na presun. Thea si zamiluje hádam každá čitateľka, bol presne tým mužom, ktorého chce mať pri sebe každá žena - všímavý, ochranársky, vtipný, pevný v zásadách a hlavne milujúci. Naozaj krásna postava, ktorá si vás okamžite získa. 

Príbeh o hľadaní otca, no ako sa ukáže nakoniec je aj o nájdení Otca, Boha, pretože aj keď si Charilina myslela, že jej viera je pevná, zistila, že až úplná odovzdanosť plánov a túžob do Božích rúk prinášajú skutočnú slobodu, odpustenie a prijatie. Kniha sa navyše dotýka aj témy posudzovania ľudí, a aj keď to nie je nosná téma príbehu cítiť, že tvorila dôležitú súčasť - najmä v prípade vyvyšovania sa a nadradenosti Rimanov nad Kúšijcami.

Samozrejme, treba rátať s tým, že kniha je predovšetkým zameraná na čitateľov kresťanských príbehov a je to z neho aj cítiť. Časté spomínanie Ježiša, Boha, či spoločných modlitieb však dotvára atmosféru príbehu, ktorý je zasadený presne do tejto doby a nič tak nepôsobí umelo, či dokonca násilne. K príbehu to priam patrí a pýtal si to sám, no budem úprimná, ak neobľubujete knihy z tohto žánru, pravdepodobne vám kniha nesadne. Keď však príbeh vnímate predovšetkým skrz jeho dej, postavy a výborné prostredie, s ktorým sa v knihách nestretávame tak často, som presvedčená o tom, že si vás príbeh svojou ľahkosťou získa, pretože zápletka je výborná. Pravda o otcovi Chariline ma však neprekvapila, čakala som to, no napriek tomu to malo celé krásny záver. 

Kniha Klenot Nílu v sebe skrýva čarovný príbeh, ktorý má síce predvídateľný koniec, ale svojím dobrodružným príbehom s prvkami drámy určite má čím čitateľa zaujať. 4,5⭐️ /5.


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI POMALÉ ROMANTICKÉ PRÍBEHY, SPOZNÁVANIE INEJ KULTÚRY A KRESŤANSKÚ LITERATÚRU.


Obsahové varovanie:

° nájomný vrah

° zakázaná láska

Pozitíva knihy:

+ prostredie a historické pozadie príbehu

+ sympatické hlavné postavy

Negatíva knihy

- ťažšie uveriteľné možnosti presadenia hlavnej ženskej postavy pre tú dobu

Originálny názov: Jewel of the Nile

Názov: Klenot Nílu

Autor: Tessa Afshar

Počet strán: 296

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Kumran

ISBN: 9788089993635


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU KUMRAN.SK

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: