Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Kde raky spievajú

29.05.2023

Nádherný príbeh o prírode, osamelosti a ľudských predsudkoch. 

Keď minulý rok prišiel do kín film, povedala som si super, po filme sa rozhodnem, či si prečítam aj knihu. Z filmu som odchádzala nadšená, rozhodla som sa tak siahnuť aj po knihe. Nakoniec sa kniha ku mne dostala skôr vo verzii audioknihy, a po jej vypočutí som ešte viac rozhodnutá zadovážiť si aj fyzickú verziu. Tomuto príbehu som totiž úplne podľahla.

Naozaj nedokážem pochopiť, ako sa podarilo autorke do príbehu o bažine vložiť toľko spoločenských tém, nad ktorými sa človek zamýšľa. Obyčajné dievča z bažiny, ktoré však svojim spôsobom života robí neobyčajné veci. Dve roviny príbehu, ktoré sledujeme sú tak odlišné, ale pritom prepojené takou silou, že jedna bez druhej nedáva žiadny zmysel. Nebavilo by ma len tak čítať o dievčati z bažiny a tiež by ma nudilo čítať iba detektívnu linku. No spolu to vytvorilo perfektnú symfóniu, kde sa poetickosť príbehu pretkávala s drsným väzením a súdom. 

Kya mala hrozné detstvo. Matka v psychickom rozpoložení utiekla od manžela tyrana v takom stave, že nevnímala ani to, že tam zanechala svoje deti. Tie staršie sa čoskoro pobrali za ňou a Kya tak ostala sama v chatrči v bažine iba s otcom, ktorý sa o ňu nestaral. Odkázaná sama na seba, odvrhnutá od ľudí, ktorí sa jej vyhýbali, odmietaná deťmi z mesta, pre ktoré bola "dievča z bažiny". Smutný osud jedného dieťaťa, ktoré sa však odmietlo vzdať a tak bosé lovilo krevety. To, že bývala ďaleko od ľudí však neznamenalo, že s ľuďmi sa nestretáva - priateľov našla v Skokanovi a Mable, ale keďže to boli černosi, aj oni patrili na okraj spoločnosti. Aj napriek zrade z detstva otvorí srdce Tateovi, neskôr Chaseovi, no obaja ju sklamú. Zatiaľ čo Tate ju však stále miloval, pre Chaesa bola iba korisť, zábava. Až jedného dňa Chaesa nájdu mŕtveho - tak vlastne začína náš príbeh a ľudia veľmi rýchlo určia vinníka - Kyu. Z osamelého dievčaťa z bažiny sa tak razom stane podozrivá z vraždy.

Kniha je rozdelené na dve časti, tá prvá je popretkávaná veľkým množstvom opisov. Sú však krásne, a ak sa naplno započúvate alebo začítate, dokážete sa cez ne preniesť k husiam, rakom, vtákom, ktorých počujete v diaľke spievať. Autorka to naozaj so slovami vie a opisy, ktoré nám ponúka sú miestami až lyrické. Ak nepatríte k fanúšikom opisov, vydržte, práve vďaka nim dokážete naplno vnímať povahu a citlivosť Kyi, pretože to, čo je pre nás bažina, pre ňu je bezpečné útočisko, domov. Druhá časť už naberá na dynamike, čítame priebeh súdu, ale naplno máme možnosť vnímať aj predsudky, ktoré v tej dobe prevládali medzi ľuďmi.  Nestačilo, že za podradných považovali černochov, ktorí mali vyhradené miesta v autobusoch, či na súdoch, ale odsudzovali všetko a všetkých, kto bol iný ako oni. Aj Kyu. Bola pre nich stále iba dievčaťom, ktoré nevie vyhláskovať slovo pes, nechodí do školy a ukrýva sa v bažine. 

V príbehu som vnímala nie len obmedzenosť a predsudky ľudí, ale z každej kapitoly, kde čítame Kyiin príbeh z bažiny si naplno uvedomujeme osamelosť, ktorá ju sprevádzala. V záveroch knihy, kde sledujeme súd sa to všetko iba stupňuje. Nakoniec však nájde aj ona svoje šťastie. 

Kniha vo mne zanechala veľmi silný dojem, nie len samotným dejom, ale netypickým prostredím a predovšetkým hĺbkou odkazu, ktorý nám autorka chcela cez príbeh odovzdať. Táto kniha sa nedá preletieť, ani vypočuť vo veľkej rýchlosti, pretože ho potrebujete precítiť. Veľkou nevýhodou audioknihy je to, že som si nestihla zapísať všetky krásne myšlienky, ktoré som mohla počuť. Na druhej strane tým, že som ich počula som ich vnímala intenzívnejšie. Samotné prevedenie audioknihy bolo famózne. Niekomu to síce vadí, ale tu mi sedelo úplne všetko - hudba, striedanie hlasu interpretky, pauzy, ktoré robila tam, kde to bolo potrebné. 

Ja som príbehom očarená a ani nedokážem naplno opísať, čo vo mne zanechal, je to jednoznačne zatiaľ najlepšia audiokniha, akú som počula a určite si zaobstarám aj knižnú verziu. Súzvuk prírody s ľudskosťou v kontraste s civilizáciou plnou predsudkov je asi to najvýstižnejšie, čo dokážem o knihe povedať. Jednoduché dievča, ktoré nikdy nikomu neublížilo, no bolo mu ubližované od detstva. Kya sa naučila stáť na vlastných nohách, cyklusu v prírode rozumela viac ako tomu vo svojom ženskom tele, ale prežila. Tá, ktorú lovili utiekla a maskovanie, ktoré pozorovala celý život v prírode napokon zachránilo život aj jej. 

Prečítajte si to, vypočujte si to, pozrite si to. Výnimočné dielo. 5⭐️ /5.

Originálny názov: Where the crawdads sing

Názov: Kde raky spievajú

Autor: Delia Owens

Dĺžka: 13:47 hod

Rok vydania: 2023

Formát: audiokniha

Vydavateľstvo: Jota

Knižná verzia: Tatran, 2019, 368 str., 9788022210232


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI LYRICKÉ PRÍBEHY OPISY, ALE AJ DETEKTÍVKU PODANÚ NETRADIČNÝM ŠTÝLOM.


Obsahové varovanie:

° smrť

° sirota

° predsudky

Pozitíva knihy:

+ výborné počúvanie audioknihy

+ pútavé spracovanie, krásne opisy

+ lyrickosť príbehu

Negatíva knihy:

- vo forme audioknihy ťažšie zapamätateľné citáty, ktoré si chce človek zapísať