Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Katja - Prebudená mágia

02.03.2022

Žáner fantasy dovoľuje autorovi do príbehu vsunúť mágiu, čarovné bytosti, hrdinov odolávajúcim fyzikálnym zákonom, treba si však dávať pozor, aby to nebolo prekombinované. Zároveň v konkurencii svetových bestsellerov je ťažké prísť s niečím, čo zaujme aj slovenského čitateľa bažiaceho po kvalitnom fantasy. 

Tejto výzvy sa však naplno chopila začínajúca autorka Natali Fox, a musím povedať, že jej prvotina predčila všetky moje očakávania. Nebudem klamať, trošku som sa obávala, aj keď som mala možnosť prečítať si úryvok knihy, jedna - dve strany o príbehu veľa nepovedia, tak som bola veľmi zvedavá, čo si pre nás pripravila, a či naozaj kniha má potenciál na našom trhu konkurovať svetovým bestsellerom, za ktorými stoja veľké mená. Vôbec som sa nemusela báť, ja som si príbeh tak užila, že hneď teraz chcem viac. 

Nesmierne ma mrzí, že takýto kvalitný príbeh si Natali vydávala sama, aj keď s pomocou vydavateľstva Enribook. Celý tento príbeh má totiž veľký potenciál a vydavateľstvá môžu ľutovať, že po ňom nesiahli. Obzvlášť, keď minulý rok sme tu mali veľký boom okolo slovanského fantasy príbehu, ktorý vychádzal z našich mytologických legiend. Samozrejme, nijakým spôsobom neznevažujem daný príbeh, ktorý sa mi mimochodom tiež veľmi páčil, ale v knihe Katja autorka vytvorila úplne nový svet, nové legendy, nové postavy a ich charaktery, jednoducho z príbehu je cítiť toľká drina, ktorú do toho autorka vložila, že veľmi si prajem, aby sa táto snaha autorke vrátila v podobe predajnosti. No poďme k samotnému príbehu.

Natali sa podarilo vyčarovať naozaj krásny magický svet, ktorý má svoju premyslenú logiku, kde každé kráľovstvo, miesto, či kraj má veľmi originálne meno, príbeh zaujme, má dávku akcie, zápletky, zrady, skrýva v sebe potrebné tajomstvo, dej nie je preplácaný, že neviete čo vnímať skôr, a čitateľ sa k príbehu tak rád vracia. Uff, dlhá veta, ale toto všetko sa skrýva v dokonalom príbehu, ktorému po dejovej linke nemám naozaj čo vytknúť. Naozaj sú v príbehu všetky prvky potrebné k dôsledne premyslenému príbehu, o ktorom viete, že je na pokračovanie. Ak sa aj v príbehu vyskytli nejaké otázky, prípadne nezrovnalosti, ako čitateľ hneď viete, že to má určite svoj význam a odpovede sa raz dočkáte. Ja som inak človek trpezlivý, ale v tomto príbehu mi vyskočilo toľko otázok, o ktoré som sa hneď po dočítaní musela podeliť aj s autorkou, a aj keď mi na ne nedala odpovede, ubezpečila ma, že sa ich určite dozviem. K samotnému tajomstvu prispieva aj úžasný epilóg, kde sme sa dozvedeli informácie z pohľadu iných postáv, ktoré vám dajú do hlavy chrobáka, no tak akosi vás upokoja, že ešte nie je všetkému koniec.

Knihu som nezhltla na posedenie, aj keď je veľmi čitateľná, ale rozdelila som si príbeh na viac dní, do toho si pustila zvuk lesa z aplikácie a príbeh si naplno užila, akoby som bola jeho súčasťou. Krásne prelínanie kapitol s nádhernými obrázkami tomu dodávalo ešte vyššie grády a zároveň čitateľa naviedli k tomu, že príbeh sa nejakým spôsobom láme - buď prostredím, alebo zvratom. Kapitoly inak nie sú dlhé a neobsahujú žiadnu zbytočnú vatu na odpútanie, každá jedna prinesie nejakú novú informáciu, alebo strhnutie deja.

Postavy sú veľmi sympatické, viaceré majú tajomstvá, ktoré bude zaujímavé objavovať, aj keď správanie niektorých ma na konci sklamalo.
Hlavná hrdinka Katja nie je žiadna nafúkaná princeznička, no zároveň si výhody svojho postavenia neuvedomuje naplno, načo ju musia upozorniť priatelia. Napriek tomu neostane nevrlá, ale uzná, že miestami bola možno trošku nevďačná. Veľmi sa mi páčil jej vzťah s jej najlepším priateľom, ktorý síce bol vykreslený krásne, vôbec však nevzbudzuje dojem romance, naopak, je to naozaj čisté priateľstvo postavené na úplnej dôvere a otvorenosti. Tak ako Rodan sa nebál povedať Katje, že nevie, čo to je byť chudobný, tak sa mu Katja nebála povedať, ak sa nechal zaslepiť čarom Ember, navyše si vždy vedeli povedať úprimné prepáč. Inak, Katja mi tak trochu pripomínala princeznú Fantaghiro, ktorú ja od detstva milujem, takže u mňa proste Katja bola predurčená k tomu, aby som ju milovala :D.

Argos, och, to je presne ten temný hrdina, ktorý vlastne ani nie je temný, ale skrýva určité tajomstvo, ktoré okolo neho vytvárajú akúsi auru nepoznaného. Aj napriek tomu, že pochádza z kráľovstva, ktoré zrovna nepatrí k tým mierumilovným, on v sebe skrýva veľké srdce, ktoré sa vždy postaví za svojich priateľov, a je jedno, či je to v podobe prevzatia zodpovednosti, alebo tasenia zbrane do boja. Ak Katja je pre mňa Fantaghiro, Argos je jednoznačne Tarabas (Romualdo by bol až príliš sladký). 

No ostatné postavy sa tiež do príbehu hodili, či už to bola sarkastická a prchká Viola, Horan s jeho nadhľadom, tajomný a introvertný Tarok, ochranárska a úplne lojálna Astrid, alebo tretia hlavná postava - tajomná a magická víla Ember.

Jemná romantická linka je síce predvídateľná, ale nie násilná a autorka si nechala priestor, aby v čitateľovi vyvolala viaceré otázky v súvislosti s hlavnými hrdinami. Štýl bol čitateľný, aj keď na môj vkus sa pričasto opakovali slovesá v čase "sediac, píšuc" a neskôr ma to rušilo, hlavne keď sa vo vete opakovalo viac takýchto slov za sebou. No je to skutočne drobnosť, inak mala autorka  miestami tendenciu až umelecky opisovať, čo sa práve deje, ale to mi vôbec nevadilo, naopak umocňovalo to atmosféru príbehu. 

Veľkým pozitívom je úžasná mapa, ku ktorej som sa viackrát počas čítania vracala, aby som vedela, kde v príbehu sa nachádzam, a ako som spomínala, celková grafika knihy mi hneď po obdržaní knihy vyrazila dych. Po dočítaní vo mne ostalo veľa otvorených otázok na postavy, zápletku, prepojenia, no ako mi povedala Natali, všetko bude v ďalších častiach a ja už sa neviem dočkať. Na prvotinu super, určite vám knihu odporúčam, pretože kvalitného slovenského fantasy v tomto "akčnom" štýle je málo. 

Knihe dávam 4⭐️/5 práve kvôli trošku rušivému časovaniu, a samozrejme očakávam gradáciu deja, takže zvyšné hviezdičky si šetrím na pokračovanie. Príbeh vo mne rezonuje aj po jeho dočítaní, a preto naozaj netrpezlivo očakávam pokračovanie príbehu. Neváhajte, knihu si zadovážte, sami si vytvorte názor, no za mňa je to určite dobrá investícia. Okrem toho, že spoznáte nový čarovný svet plný gryfónov, chymér, či víl, podporíte aj slovenskú autorku.

Ďakujem Natali za dôveru a možnosť si knihu prečítať

Názov: Katja - prebudená mágia

Autor: Natali Fox

Počet strán: 320

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Enribook

ISBN: 9788089948543


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM PRIAMO AUTORKE NATALI FOX


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: