Kancelárka
Zaujímate sa o politiku?
Priznám sa, politickú situáciu na Slovensku a aj vo svete sledujem, no nepovažujem sa za experta na politické dianie. Registrujem svetových politikov, kauzy a dôležité rozhodnutia, chodievam voliť, ale tam moje "poznatky" končia. Ak je však politik, ktorý ma vo svetovej politike sprevádzal odkedy mám právo voliť, je to práve Angela Merkelová.
Nemecká kancelárka, štátnička, Európska líderka. Je priam fascinujúce, aké postavenie si dokázala vybudovať v tak tvrdom, prevažne mužskom svete, kde priznajme si, treba byť pripravený na podrazy z každej strany. A pritom, ak by sa jej životné rozhodnutia vyvíjali podľa jej prvotných túžob, dnes sme o nej nemuseli čítať ako o jednej z najváženejších političiek dnešnej doby, ale napríklad ako o významnej fyzičke.
Angela sa narodila protestantskému kňazovi, ktorý sa rozhodol pomôcť Cirkvi a ísť slúžiť do Východného Nemecka, kde to kňazi v tej dobe nemali vôbec ľahké. Prísny komunistický režim totiž kontroloval všetko, naši rodičia by tiež vedeli rozprávať. Jej mama, učiteľka angličtiny sa tiež obetovala a išla s manželom na východ, aj keď tak stratila možnosť vyučovať tento západný jazyk. Angela a jej súrodenci tak vyrastali medzi dvomi rozličnými svetmi. Zatiaľ čo v nedeľu chodievali počúvať kázne do kostola, v škole sa zúčastňovali akcií pod hlavičkou štátneho režimu. Angela bola ako študentka veľmi šikovná, patrila k tým šikovnejším a veľmi ju bavila veda a fyzika. Jej vzorom bola Marie Curie, a tak nebolo prekvapením, keď sa rozhodla študovať v Berlíne práve vedu.
No jedného dňa sa všetko zmenilo, Berlínsky múr padol a Angele sa tak naskytli nové príležitosti. Práve tu začínajú jej prvé politické začiatky, spoznávanie vplyvu Ameriky na európsku politiku a Angela bola čoraz viac týmto svetom fascinovaná. Vedeli ste napríklad, že jej prvá oficiálna funkcia bola ministerka pre ženy a mládež? Mimochodom, túto funkciu neskôr zastávala aj iná významná žena Európy - Ursula von der Leyen, ktorá bola v podstate Merkelovej žiačkou.
Netrvalo dlho a vďaka správnym postojom aj k svojim spolupracovníkom, ktorých sa nebála aj napriek rovnakému politickému tričku skritizovať, ak boli obvinení z korupcie alebo z iných škandálov, sa stala suverénnou Nemeckou kancelárkou. A tu začína jej fascinujúca odysea v politickom svete. Kniha sa venuje jej spoluprácam s politikmi od Busha, Obamu, Trumpa, cez Putina až po Macrona. V obklopený toľkého testosterónu, a neraz aj detinskosti, si vždy dokázala zachovať jasné postoje, a aj keď jej rozhodnutia neboli vždy pochopené, dokázala si ich obhájiť.
Osobne som Merkelovú začala vnímať v súvislosti s eurovalom a Gréckou krízou. Možno práve preto, že táto téma položila aj našu vládu. No toto je jedna z mála kríz, ktoré Merkelová ustála - vojnové konflikty na východe, hospodárska kríza, utečenecká kríza, počiatky rusko - ukrajinského konfliktu, Brexit, a najnovšie Covid. Týmto všetkým si postupne nemecké vlády pod jej vedením dokázali prejsť bez toho, aby pocítili veľké straty. Merkelová okrem toho, že bola európskou líderkou totiž vždy myslela v prvom rade na záujmy Nemecka a aj ona ma veľký podiel na tom, že nemecká ekonomika sa po 2. sv. vojne dokázala tak rýchlo postaviť na nohy a dnes je jednou z najsilnejších ekonomík na svete. Nebola vždy obľúbená, aj v Nemecku sa v posledných rokoch zdvihli hlasy populistov a agresorov, ktorí hnev a urážky pokladajú za súčasť politického boja, no ona nikdy neklesla na ich úroveň. Vždy hovorila vecne, pravdivo a úprimne.
Oproti tomuto jej veľkému vplyvu sa kniha venuje ďalšiemu fenoménu, o ktorom slovenský volič môže iba snívať - odmietala používať sociálne siete, až chorobne si strážila svoje súkromie a absolútne nezaťažovala verejnosť svojimi problémami. Nie, ju voliči nikdy nevideli fotiť sa na Instagram s reďkvičkami, ani útočiť na politického oponenta (a už vôbec nie partnera) prostredníctvom statusov, dokonca sa naučila kontrolovať aj svoje verejné vystúpenia, na ktorých málokedy prejavovala emócie. Jej povestný postoj so spojenými rukami si vie vybaviť hádam každý, kto aspoň raz videl Merkelovú verejne vystupovať.
Kniha Kancelárka vychádza z rozhovorov s Merkelovej partnermi, konkurentami, blízkymi osobami, ale aj z verejných vystúpení a prejavov. Je to jedna z mála publikácii, ktoré túto významnú ženu ukazujú nie len vo svetle politických reflektorov, ale snažia sa poodhaliť aj jej súkromie. Mapuje všetko - jej detstvo, školské roky, politické prejavy, verejné vystúpenia, krízy, pády ale aj úspechy a končí sa pri jej odchode z verejnej funkcie. Je rozdelená na kapitoly, ktoré vždy pojmú nejakú tému alebo míľnik z jej pôsobenia. Nájdete tu aj fotografie, niektoré vám budú známe z médií, iné boli doteraz nezverejnené. Každý jeden jej výrok je odcitovaný a je uvedené kedy a pri akej príležitosti ho povedala samotná Merkelová, alebo iný spomínaný politik. Preto kniha pôsobí veľmi dôveryhodným dojmom.
Aj napriek tomu, že politika vás baviť nemusí, túto knihu vám odporúčam prečítať si aj ako prehľad novodobých dejín Európy, a predovšetkým aj ako cestu jednej obyčajnej dievčiny z východu na najmocnejšiu ženu sveta. Dovolím si tvrdiť, že v súčasnosti na svete nie je tak vážený a rešpektovaný politik, akým Merkelová bola. S jej rozhodnutiami sa nemusíte stotožňovať, ale po prečítaní knihy ich budete aspoň chápať. Tiež som si o nej myslela v rôznych obdobiach všeličo. ale po prečítaní knihy som sa prichytila pri jednej myšlienke: "Kedy konečne Slovensko bude mať vo verejnej funkcii štátnika, akým bola táto žena? Štátnika, ktorý nebude občanov zaťažovať malichernosťami, falošnými slzami, martýrstvom, podrazmi a egocentrizmom? Kedy sa na Slovensku narodí štátnik, ktorý bude slúžiť predovšetkým občanom?" Snáď sa toho raz dočkáme aj my.
Knihe dávam 5⭐️/5.