Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Jeho a Její

10.09.2023

Výborný psychologický triler, kedy dočítaním každej kapitoly meníte svoje názory a tipy na to, čo sa vlastne deje a kto je vlastne dobrý a kto zlý.

Túto knihu som síce čítala dlhšie, ale bolo to spôsobené hlavne tým, že som neustále premýšľala nad dejom, zápletkou, vytvárala som si vlastné teórie, a áno, dokonca som sa v príbehu pár krát vrátila k už prečítanému textu, aby som si svoju teóriu buď vyvrátila alebo potvrdila. Až tak sa mi autorka dostala do hlavy,

Anna, televízna moderátorka a jej bývalý manžel Jack sa po tragédii, ktorá ich zasiahla, už neplánovali nikdy stretnúť. Všetko sa zmení v momente, keď sa v ich rodnom meste stane záhadná vražda, pričom obeť obaja veľmi dobre poznali. Jack ako miestny policajt a Anna ako reportérka pátrajú po vrahovi, ktorý má k obom až priveľmi blízko a posiela im jasné odkazy. A keď postupne začnú umierať aj ostatné osoby v ich okruhu, prípad začne naberať nečakané zvraty.

Samotné postavy autorka vykreslila výborne, aj keď nie vždy s nimi súhlasíte. Práve to im dodávalo ľudskosť a zároveň uveriteľnosť, pretože autorka z nich spravila reálne postavy so svojimi chybami, zlyhaniami a nesprávnymi rozhodnutiami. Nebála sa ukázať ich v zlom svetle, kedy naozaj o nich ako čitateľ pochybujete. Raz im dôverujete, inokedy ste presvedčení, že oni sú tými zlými. Nie len kvôli morálnym otázkam, ale predovšetkým skrz ich činy.

Anna Andrewsová, obľúbená moderátorka televíznych správ, ktorá však po návrate kolegyne z materskej musela zanechať teplú stoličku a odísť späť do terénu. Na jej zdesenie ju vyšlú do jej rodného mesta, z ktorého po nešťastnej udalosti utiekla a neplánovala sa do neho už nikdy vrátiť. V lese sa totiž našlo ženské telo a ako Anna čoskoro zistí, patrilo jej bývalej spolužiačke. Anna však bojuje s viacerými démonmi, jedným z nich je alkoholizmus. Akékoľvek emócie, či už to bol strach, hnev, radosť alebo úspech zapíjala malými fľaštičkami alkoholu. Táto "liehová terapia" jej však občas spôsobuje výpadky pamäti, čo v slede postupných udalostí vôbec nie je poľahšujúca okolnosť. Miestami som sa s ňou nedokázala stotožniť. Prišla mi príliš arogantná, sebe stredná, uzavretá. Ale keď začala rozprávať zážitky z jej minulosti, v ktorom hrala veľkú úlohu práve nájdená obeť, začala som ju aj chápať. Ale aj tak... dôvodov na vraždu mala veľa.

Jack Harper, jej ex manžel a zároveň miestny policajný dôstojník bol tiež zaujímavá postava. S rozvodom sa nevedel zmieriť, no rešpektoval ho. Aby na Annu zabudol stretával sa s inými ženami, a čuduj sa svete - jeho poslednou milenkou bola obeť vraždy. A áno, dôvody na vraždu mal aj on a ešte k tomu sa Jack snaží všemožne tento fakt zatajiť. Práve skutočnosť, že bol vlastne takým morálnym chameleónom ma pri ňom miatla a vyvolávala vo mne všelijaké otázky. Miestami som nevedela, či s ním sympatizujem alebo mi vadí.

Samozrejme, v príbehu sa objaví viac postáv a verte mi, pri každej jednej ostanete na pochybách a budete v určitom okamihu vedieť, že toto je určite vrah. Ale potom otočíte stranu a príde nová kapitola...

... a práve to je to. Autorka sa s nami hrala každou jednou kapitolou, vždy po ich dočítaní som mala nové teórie a bola som zmätená ešte viac. Tie sa striedali v pohľadoch Anny, Jacka a miestami aj vraha, a každá postava vám odhalí vždy niečo nové. Nie len vrah sa hrá s postavami ako mačka s myšou, ale rovnakými pocitmi si prechádzate aj vy ako čitateľ. Obviňujete každú jednu postavu, naozaj každú a aj napriek tomu vás záver knihy prekvapí. Tajomstvá sa odhaľujú postupne a autorka vám vždy prezradí len toľko, koľko potrebujete vedieť.

Štýl bol dynamický, ale iba čo sa týkalo samotných prípadov vrážd. Túto dynamickú časť autorka striedala s akýmisi vnútornými monológmi postáv, kedy postavy vysvetľovali udalosti z minulosti, alebo hovorili o svojom pohľade na zistené skutočnosti. Práve vďaka tomu sme im videli do hláv a mohli sme tak lepšie vyhodnocovať postupy v odhaľovaní vraha.  Práve originalita štýlu a podávania informácii robí z tohto psychotrileru niečo výnimočné a ja som s ním úplne spokojná. 

Pol bodíka strhávam iba za prílišné poukazovanie na Annu a jej problém s alkoholom, niekedy sa mi zdalo, že autorka to zdôrazňuje až priveľmi. Inak však nemám absolútne čo vytknúť. Ak by som si mala aj príbeh prečítať znovu, aj napriek tomu, že už viem záver, určite by som si ho užila, lebo by som sa na všetko pozerala už úplne inými očami a vedela by som, čo si mám všímať.

4,5⭐️ /5. 


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI PREPRACOVANÉ ZÁPLETKY, KDE DO POSLEDNÉHO MOMENTU NETUŠÍTE, KTO JE PACHÁTEĽ


Obsahové varovanie:

° vraždy

° znásilnenie

° alkoholizmus

Pozitíva knihy:

+ výborné stupňovanie deja

+ striedanie pohľadov, ktoré dokonale miatli čitateľa

Negatíva knihy:

- príliš veľký dôraz na alkoholizmus hlavnej postavy

Originálny názov: His and Hers

Názov: Jeho a Její

Autor: Alice Feeney

Počet strán: 352

Rok vydania: 2023

Väzba: brožovaná väzba (čítaná e-kniha)

Vydavateľstvo: Cosmopolis

ISBN: 9788027135653


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: