Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Jedovatým perom

04.08.2021

Aký je váš názor na sociálne siete? 

Úprimne, za mňa - dobrý sluha, zlý pán. Sociálne siete vznikli, aby ľudí spájali, no v poslednej dobe mám pocit, že ľudí rozdeľujú. Sociálnym sieťam sme začali prikladať väčšiu dôležitosť, ako realite. Anonymita ľuďom umožňuje napísať veci, ktoré by sa inak z očí do očí neodvážili povedať. 

Svetom blogu, IG a YouTube sa venuje aj kniha Jedovatým perom, kde tri blogerky a influencerky, Miška, Karla, Dušana,  žijú svoje životy tak, ako každý influencer - realita je jedna vec, život pred kamerou je vec druhá. Kniha zasiahla veľmi citlivú tému života na sociálnych sieťach a kyberšikanu, ktorá sa čoraz viac dostáva aj do povedomia verejnosti, psychológov a tiež aj zákonov, no úprimne, sklamal ma trošku záver.  .

Miška - začínajúca, rýchlo rastúca blogerkou, ktorá prezentuje hlavne prirodzenosť, živelnosť, lásku k životu, venuje sa všetkým aktuálnym témam, no v kútiku duše stále čaká na väčšiu spoluprácu a tiež členstvo v najväčšej komunite blogeriek.
Karla - aktívna a známa blogerka, ktorá má úspešný blog orientovaný predovšetkým na zrelé ženy, ktoré sa neboja byť samostatné  a nepotrebujú ku šťastiu chlapa. Vo svojich článkoch apeluje na ich nezávislosť, no vďaka svojmu menu má príležitosť aj písať krátke stĺpčeky do časopisu a tiež je ambasádorkou viacerých veľkých značiek.
Dušana - blogerka, ktorá sa vďaka úspechu svojho blogu stala podnikateľkou s vlastnou kozmetikou, zdravou stravou, propagujúca predovšetkým zdravý životný štýl od jogy, cez pravidelné zdravé stravovania až po psychickú pohodu a pozitívne myslenie.

Všetky tri patria medzi blogerskú elitu, ktoré robia svoju prácu dôsledne, a preto sa produkty snažia predať čo najlepšie a svoje spolupráce si veľmi vážia. Nad fotkami a článkami strávia hodiny a prináša im to vytúžený úspech, no napriek tomu skrývajú tajomstvá, ktoré by ich mohli pripraviť o všetko. Keď sa  zrazu objaví záhadný blog "Jedovatým perom" a v priamej súvislosti s ním sa im začnú diať nepekné veci, nadobudnú pocit, že niekto ich má v zuboch a snaží sa ich zničiť. Postupné odkazy, vyhrážky, ale aj priame útoky na ich osobu, ich spoja a spolu začnú zisťovať, kto za tým všetkým stojí, a aká motivácia ho vedie k tomu, aby ich zničil.

Celá kniha sa venuje presne tomu, čo je skutočná realita, čo je len práca, a o čom influencerstvo je. Dáva nám nepriamy odkaz a dôraz hlavne na to, aby sme nebrali všetko na internete vážne, ale vedeli odlíšiť  virtuálnu realitu od tej skutočnej. Influencing je novodobý marketing, reklama a moc, ktorú influencerom dávame môže byť niekedy nebezpečná. Zároveň však jasne poukazuje na to, že influenceri nie sú ľudia, ktorí len sedia a prijímajú spolupráce, ale častokrát je za tým oveľa viac - čas strávený nad jedným príspevkom, zodpovednosť voči partnerom, ale aj zásah do osobného života a s tým spojená strata súkromia.

Kniha bola rozbehnutá dobre, dej vás stiahne hneď od začiatku - obsiahla nie len stranu influencerstva - úprava fotiek, vedomé "zavádzanie", ale aj šikanovanie na internete, hejty atď. Bolo zaujímavé čítať o tom, čo všetko táto práca obnáša. Každý jeden príbeh mal niečo do seba, tým, že sa každá blogerka venovala inej oblasti mali sme možnosť čítať rôzne postupy a pohľady. Príbehy hrdiniek boli síce rozprávané samostatne, prebiehali však v rovnakom čase, autorke sa podarilo pekne rozdeliť príbehy, ale prepájaním osôb sme stále vedeli, že čítame jeden príbeh  a nie tri rôzne. 

Sklamal ma však záver, podľa mňa dôsledky toho, čo všetko to mohlo spôsobiť, a ako kyberšikana ničí životy ľudí, pre ktorých je to práca, ostali úplne nevyriešené. Vinník bol "potrestaný" sci-fi verziou, žiadne priame riešenie, ako proti tomu bojovať, či prevzatie zodpovednosti a s tým spojené dôsledky. Prišlo mi to uzavreté príliš rýchlo, čo vo mne vzbudilo pocit, že autorka nevedela, ako príbeh ukončiť a tak zvolila takéto ultra-rýchle a rázne riešenie. Trošku mi to pokazilo dojem z celej knihy a ostal vo mne nedokončený a neuzavretý príbeh, ktorý by si zaslúžil poriadny záver s priamym odkazom, alebo aspoň jeho náznakom.

Kniha sa inak čítala veľmi dobre, autorka má veľmi dobrý a chytľavý štýl písania, je to pohodové čítanie s hlbšou tématikou. Myšlienka je jasná - never všetkému na internete, je to LEN súčasť sveta, novodobá forma marketingu a málokedy je to realita. No tiež jednoznačne odsúdila akékoľvek formy kyberšikany, hejtu či šírenia nenávisti. Preto ak vás táto téma sociálnych sieti zaujíma, určite knihu odporúčam, no vopred upozorňujem, že zo záveru budete pravdepodobne sklamaní a vôbec nezodpovedá realite.

Názov: Jedovatým perom

Autor: Nina Frisby

Počet strán: 280

Rok vydania: 2021

Väzba: e-book

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055177922


Originálna verzia obálky: